Kids

Karmienie niemowlęcia – co warto wiedzieć?

Karmienie niemowlęcia to ważny temat dla każdego młodego rodzica. Od pierwszych dni chcemy zapewnić naszym dzieciom jak najlepsze warunki do życia i prawidłowego rozwoju. Dlatego też czytamy, sprawdzamy, dowiadujemy się, co powinniśmy zrobić, by tak się stało.

Karmienie małego dziecka

Kiedy planujemy żywienie naszego małego dziecka, mamy wiele kwestii, które musimy przemyśleć. Istnieje też odwieczna dyskusja na temat tego, czy karmienie piersią jest jedynym dobrym wyborem. Nie da się ukryć, że jest ono czasami niezwykle wymagające, obciąża psychikę matki. Czasami jest też po prostu z różnych względów niemożliwe. 

Jak wiadomo, Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że najlepsze dla dziecka jest karmienie go wyłącznie piersią do ukończenia przez maleństwo szóstego miesiąca życia. Na tej postawie wiele kobiet, które nie mogą się stosować do tego zalecenia, jest ocenianych. Jednak warto pamiętać, że sytuacje życiowe są różne, nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich, a producenci mleka modyfikowanego, na przykład Bebilon, robią wszystko, by nasze dzieci otrzymywały z pożywieniem to, co najlepsze. 

Pory karmienia

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, jak często karmić małe dziecko, czy są jakieś pory karmienia, czas, którego należy przestrzegać. Otóż najważniejszą zasadą jest to, że dziecko powinno jeść wtedy, kiedy jest głodne. Brzmi to banalnie, ale tak właśnie jest. Dziecko musimy być pod naszą baczną obserwacją, wówczas będziemy mogli zauważyć, kiedy przychodzi czas na kolejne karmienie. 

Zdarzają się niemowlęta, które jedzą często, ale mniej, oraz takie, których żywienie zawiera się w około 8 posiłkach dziennie. Oczywiście, jeśli twoje dziecko je mniej posiłków, wcale nie oznacza to, że będzie niedożywione. Wszystko należy na bieżąco konsultować z lekarzem.

Jak wygląda karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym? Na co warto zwracać uwagę?

Przede wszystkim w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym istotna jest odpowiednio dobrana butelka. Na początku nie musi być duża, wszystko jednak będzie zmieniać się z czasem i zapotrzebowaniem na pokarm. Musimy również zwracać uwagę na takie szczegóły jak otwór w smoczku – zbyt duży może sprawić, że za dużo mleka będzie dostawać się do ust niemowlęcia, a to może powodować zakrztuszenie. 

Dodatkowo niezwykle istotna jest pozycja, w jakiej karmimy dziecko. Nie można go karmić na leżąco, ponieważ może się zachłysnąć pokarmem. Dodatkowo musimy trzymać dziecko, a nie podtrzymywać butelkę. Najlepiej trzymać dziecko w ramionach, blisko siebie, aby jednocześnie zaspokajało potrzebę głodu i bliskości. 

Dodaj komentarz