Zdrowie

Kasza jaglana i jej właściwości prozdrowotne

O tym, że kasze zbożowe to nieocenione źródło substancji odżywczych, wiadomo już od dawna. Nie bez powodu coraz częściej goszczą one na naszych stołach, wracając do łask po wielu dekadach, a nawet wiekach kulinarnej marginalizacji. Co ważne, poszczególne rodzaje kasz odznaczają się charakterystycznymi dla siebie właściwościami prozdrowotnymi. Jak to wygląda w przypadku kaszy jaglanej?

Z czego jest kasza jaglana?

Na tle innych typów kasz, kasza jaglana wyróżnia się nie tylko swoimi zaskakującymi właściwościami prozdrowotnymi, ale także swoim wiekiem. Warto bowiem zaznaczyć, że kasza z prosa jest jedną z najstarszych kasz. Uprawiana była już w neolicie i znana zarówno w Azji, jak i w Europie. Na naszych rodzimych ziemiach także cieszyła się sporą popularnością, niestety została wyparta na dość długi okres między innymi przez ziemniaki.

Dzisiaj kasza jaglana przeżywa swój prawdziwy renesans, ponieważ wraz z rozwojem świadomego żywienia, zaczęliśmy sięgać po produkty, które są w stanie dostarczyć nam jak najwięcej odżywczych i prozdrowotnych substancji. I trzeba przyznać, że kasza jaglana jest w tym przypadku prawdziwą skarbnicą witamin, makro i mikroelementów oraz pozostałych wartości odżywczych. Jak dokładnie prezentuje się jej skład i właściwości prozdrowotne?

Kasza jaglana jej skład i właściwości

W składzie kaszy jaglanej znajdziemy przede wszystkim witaminę E oraz szereg witamin z grupy B, takich jak B6, B2 oraz B1. Jest ona również źródłem zbawiennej dla naszej pamięci lecytyny i antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki. Oprócz tego kasza jaglana zawiera w sobie krzem, który świetnie wpływa na zdrowie stawów i naczyń krwionośnych oraz zapewnia piękny wygląd skóry, włosów i paznokci. Zawiera także wapń, fosfor, magnez, żelazo oraz potas.

Jagły, czyli inaczej kasza jaglana, to produkt bezglutenowy, który doskonale sprawdzi się w dietach osób, które muszą unikać tego konkretnego białka. Ponadto jest to kasza zasadotwórcza, co pozwala na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Kasza jaglana z prosa ma również właściwości antywirusowe oraz ściągające śluz, co szczególnie przydaje się w czasie infekcji i kataru.

Kasza jaglana jest sycąca i lekkostrawna, a przyrządzona na ciepło rozgrzewa organizm. Co ważne, można ją spożywać zarówno na słono, jak i na słodko. Doskonale współgra z daniami mięsnymi i warzywnymi. Stanowi świetny dodatek do zup, można również przyrządzić ją na mleku lub w postaci kleiku. Warto pamiętać o tym, że kaszę jaglaną należy przelać zimną i gorącą wodą przed ugotowaniem, aby uniknąć ewentualnego gorzkiego posmaku.

Dodaj komentarz