Uncategorized

Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?

Wiele kobiet zmaga się z bólami kręgosłupa, bólami mięśni, stawów czy nietrzymaniem moczu, np. po porodzie. W przypadku takich dolegliwości doskonale sprawdzić się może fizjoterapia. Dziś podpowiemy Wam, kiedy warto udać się do fizjoterapeuty i na czym polega jego pomoc.

Kim jest fizjoterapeuta? 

Fizjoterapeuta jest specjalistą, który za pomocą odpowiedniej gimnastyki czy zabiegów fizjoterapeutycznych pomaga pacjentowi przywrócić wyższą sprawność ruchową, a także złagodzić bóle czy podnieść ogólną sprawność organizmu. Do tego celu wykorzystuje nie tylko masaże czy gimnastykę, ale też kąpiele lecznicze, ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, laseroterapię czy ultrasonoterapię. Z wizytą do fizjoterapeuty warto udać się, gdy zmagacie się z dolegliwościami ze strony układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, ale też oddechowego czy nawet sercowo-naczyniowego. Fizjoterapia jest również szczególnie zalecana kobietom w ciąży i po porodzie. 

Ile kosztuje konsultacja z fizjoterapeutą w Warszawie? Cena zależy od rodzaju wizyty i zakresu zabiegów – przykładowo, fizjoterapia uroginekologiczna to koszt ok. 200 zł.

Fizjoterapia u kobiet 

Kobiety, które planują ciążę bądź oczekują narodzin dziecka czy są po porodzie powinny udać się właśnie do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Ten specjalista skoncentruje się na profilaktyce potencjalnych dysfunkcji w obrębie miednicy czy też dolnych dróg moczowych. U kobiet w ciąży dochodzi często do obniżenia narządów rodnych, ale też pojawia się problem nietrzymania moczu czy zaburzeń proktologicznych. Fizjoterapia zalecana jest również kobietom w okresie menopauzy.

Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom i zabiegom fizjoterapeuta może przygotować ciało kobiety do ciąży czy porodu. Poprzez ćwiczenia wzmacnia kluczowe mięśnie, ale też uelastycznia więzadła. Praca z fizjoterapeutą pomoże złagodzić bóle kręgosłupa w odcinku krzyżowo-biodrowym, które najczęściej pojawiają się w trzecim trymestrze. Wykorzystanie ćwiczeń uroginekologicznych wspomoże pracę przepony, ale też mięśni brzucha czy zapewni właściwą ruchomość miednicy.

Fizjoterapia ma zastosowanie także po porodzie. Dzięki niej kobieta może szybciej dojść do formy. Specjalista przeprowadzi ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie proste, a także zmniejszą ból po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza.

Fizjoterapia zalecana w okresie klimakterium skupia się na ćwiczeniach ogólnousprawniających, ale też pobudzających układ krążenia i rozluźniających. Niezbędne jest przeprowadzenie treningu wzmacniającego mięśnie dna miednicy czy też krocza.   

Jak przygotować się na wizytę u fizjoterapeuty? 

Do fizjoterapeuty warto udać się profilaktycznie. Nie trzeba specjalnie przygotowywać się do wizyty, ale po porodzie siłami natury najlepiej odczekać 4-6 tygodni (cesarskie cięcie 12 tygodni). Wtedy też tkanki będą zagojone i nie dojdzie do silnych dolegliwości bólowych. Na konsultację należy zabrać ze sobą komplet dokumentów. Bardzo często podczas wizyty wykonywane są różnego rodzaju ćwiczenia, stąd należy zabrać odzież i obuwie – wygodne i nieutrudniające ruchów.

Jeżeli pojawia się u Was problemy z narządem ruchu, ale też bóle, choćby podczas schylania czy dłuższego siedzenia, to rzeczywiście fizjoterapeuta może Wam pomóc. Dzięki odpowiedniej pracy i ćwiczeniom wzmocnicie pracę mięśni i przestaniecie zmagać się z uciążliwym problemem jakim jest nietrzymanie moczu.

Artykuł zewnętrzny.

Dodaj komentarz