Uncategorized

Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?

Wiele kobiet zmaga się z bólami kręgosłupa, bólami mięśni, stawów czy nietrzymaniem moczu, np. po porodzie. W przypadku takich dolegliwości doskonale sprawdzić się może fizjoterapia. Dziś podpowiemy Wam, kiedy warto udać się do fizjoterapeuty i na czym polega jego pomoc.

Kim jest fizjoterapeuta? 

Fizjoterapeuta jest specjalistą, który za pomocą odpowiedniej gimnastyki czy zabiegów fizjoterapeutycznych pomaga pacjentowi przywrócić wyższą sprawność ruchową, a także złagodzić bóle czy podnieść ogólną sprawność organizmu. Do tego celu wykorzystuje nie tylko masaże czy gimnastykę, ale też kąpiele lecznicze, ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, laseroterapię czy ultrasonoterapię. Z wizytą do fizjoterapeuty warto udać się, gdy zmagacie się z dolegliwościami ze strony układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, ale też oddechowego czy nawet sercowo-naczyniowego. Fizjoterapia jest również szczególnie zalecana kobietom w ciąży i po porodzie. 

Ile kosztuje konsultacja z fizjoterapeutą w Warszawie? Cena zależy od rodzaju wizyty i zakresu zabiegów – przykładowo, fizjoterapia uroginekologiczna to koszt ok. 200 zł.

Fizjoterapia u kobiet 

Kobiety, które planują ciążę bądź oczekują narodzin dziecka czy są po porodzie powinny udać się właśnie do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Ten specjalista skoncentruje się na profilaktyce potencjalnych dysfunkcji w obrębie miednicy czy też dolnych dróg moczowych. U kobiet w ciąży dochodzi często do obniżenia narządów rodnych, ale też pojawia się problem nietrzymania moczu czy zaburzeń proktologicznych. Fizjoterapia zalecana jest również kobietom w okresie menopauzy.

Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom i zabiegom fizjoterapeuta może przygotować ciało kobiety do ciąży czy porodu. Poprzez ćwiczenia wzmacnia kluczowe mięśnie, ale też uelastycznia więzadła. Praca z fizjoterapeutą pomoże złagodzić bóle kręgosłupa w odcinku krzyżowo-biodrowym, które najczęściej pojawiają się w trzecim trymestrze. Wykorzystanie ćwiczeń uroginekologicznych wspomoże pracę przepony, ale też mięśni brzucha czy zapewni właściwą ruchomość miednicy.

Przeczytaj też:  Stylowe buty skórzane damskie na każdą okazję

Fizjoterapia ma zastosowanie także po porodzie. Dzięki niej kobieta może szybciej dojść do formy. Specjalista przeprowadzi ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie proste, a także zmniejszą ból po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza.

Fizjoterapia zalecana w okresie klimakterium skupia się na ćwiczeniach ogólnousprawniających, ale też pobudzających układ krążenia i rozluźniających. Niezbędne jest przeprowadzenie treningu wzmacniającego mięśnie dna miednicy czy też krocza.   

Jak przygotować się na wizytę u fizjoterapeuty? 

Do fizjoterapeuty warto udać się profilaktycznie. Nie trzeba specjalnie przygotowywać się do wizyty, ale po porodzie siłami natury najlepiej odczekać 4-6 tygodni (cesarskie cięcie 12 tygodni). Wtedy też tkanki będą zagojone i nie dojdzie do silnych dolegliwości bólowych. Na konsultację należy zabrać ze sobą komplet dokumentów. Bardzo często podczas wizyty wykonywane są różnego rodzaju ćwiczenia, stąd należy zabrać odzież i obuwie – wygodne i nieutrudniające ruchów.

Jeżeli pojawia się u Was problemy z narządem ruchu, ale też bóle, choćby podczas schylania czy dłuższego siedzenia, to rzeczywiście fizjoterapeuta może Wam pomóc. Dzięki odpowiedniej pracy i ćwiczeniom wzmocnicie pracę mięśni i przestaniecie zmagać się z uciążliwym problemem jakim jest nietrzymanie moczu.

Artykuł zewnętrzny.

Dodaj komentarz