Uncategorized

Kosz na pieluchy – potrzebny wynalazek czy zbędny gadżet?

Kosz na pieluchy to żadna nowość – na polskim rynku możemy spotkać je już od co najmniej kilku lat. Zdecydowanie zdążyły już podbić serca młodych rodziców. Jednocześnie jednak w wielu budzą wątpliwości – czy to rzeczywiście praktyczne rozwiązanie, czy tylko kolejny gadżet, na który bez sensu wydadzą pieniądze? Zanim podejmiecie decyzję, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej i dokładnie przeanalizować zalety takiego rozwiązania. Czym są kosze na pieluchy i czy naprawdę warto się na nie zdecydować?

Kosz na pieluchy – jak to działa?

Przede wszystkim dobrze jest wiedzieć, że cząsteczki zapachu są mniejsze niż pory w folii. Dlatego intensywny zapach zużytej pieluszki, nawet jeśli zawiniesz ją w woreczek czy torbę zakupową, będzie przedostawał się na zewnątrz, prędzej czy później docierając do wszystkich zakątków twojego mieszkania. W takiej sytuacji będziesz zmuszony wynieść śmieci jeszcze tego samego dnia, a najlepiej natychmiast. Warto jednak zauważyć, że podczas opieki nad dzieckiem to już nie jest wcale takie łatwe – zwłaszcza zimą, gdy wyjście na zewnątrz wiąże się z ubieraniem maluszkowi kilku grubych warstw. Kosze na zużyte pieluchy pozwalają uniknąć sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni zmieniać plan dnia i dostosowywać go do pór wyrzucania śmieci.

Kosz na pieluchy składa się z dwóch części – podstawy oraz bardzo praktycznej pokrywy. Gdy wrzucisz do środka zużytą pieluszkę, zazwyczaj musisz przekręcić odpowiednie pokrętło, by wewnętrzny mechanizm owinął ją folią i bęben przerzucił brudną pieluszkę do wnętrza pojemnika. W ten sposób do wnętrza pomieszczenia nie przedostaje się nieprzyjemny zapach, który wpływałby negatywnie na komfort i humor domowników.

Czy kosz na pieluchy jest potrzebny?

Zdania na temat tego rozwiązania są oczywiście podzielone. Jak w przypadku większości sprzętów dla dzieci, których jeszcze dobrze nie znamy – niektórzy rodzice są bardzo zainteresowani i chwalą sobie kosz na pieluchy, inni zaś uważają go za zbędny wydatek. Jego zakup to oczywiście indywidualna decyzja, jednak zanim się ją podejmie, warto poznać zalety tego rozwiązania.

Przede wszystkim, kosz na pampersy pozwala utrzymać higienę. Co najważniejsze, w twoim mieszkaniu nie musi unosić się nieprzyjemny zapach, z powodu którego przebywanie w nim będzie wprawiało w dyskomfort. Rodzice doceniają także oszczędność czasu, ponieważ nie muszą co chwilę biegać do śmietnika, co – jak wspominaliśmy – z małym dzieckiem trwa troszkę dłużej niż zazwyczaj.

W niektórych koszach na zużyte pieluszki producenci decydują się na zastosowanie jednorazowych woreczków zapachowych, które neutralizują brzydkie zapachy. Nie ulega wątpliwości, że specjalne wkłady wykazują dużą skuteczność, jednak młodzi rodzice myślą także o kosztach ich wymiany. Na rynku pojawiły się więc rozwiązania, w których możliwe jest wykorzystywanej standardowych worków na śmieci (zapachowych, antybakteryjnych lub zwykłych). Takie kosze na pieluszki jak m.in. model Magic oferują bardzo szczelną konstrukcję, która odpowiada za zatrzymywanie zapachów wewnątrz pojemnika.

Czy kupić kosz na pieluchy?

Oczywiście, że kosz na pieluchy nie jest produktem pierwszej potrzeby. Przez tysiące lat rodzice radzili sobie bez niego. Nie da się jednak ukryć, że warto go mieć, gdy na świat przychodzi nasz potomek. Przydaje się zwłaszcza w okresie, gdy dziecko zaczyna spożywać pokarmy stałe.

Dlaczego warto kupić kosz na pieluchy? Oznacza to bowiem wygodę i higienę. Nie marnujesz czasu na liczne wycieczki do śmietnika, a w twoim mieszkaniu nie unosi się nieprzyjemny zapach. Pamiętaj, że jako rodzic będziesz mieć mnóstwo różnych obowiązków pochłaniających twoje siły i uwagę. Jeśli więc w jakiś sposób możesz ułatwić sobie życie, zdecydowanie warto to zrobić.

Dodaj komentarz