Uroda

Krem do twarzy – jaki będzie najlepszy?

Krem do twarzy to podstawowy kosmetyk stosowany w codziennej pielęgnacji skóry. Z tego powodu jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Jak dobrać krem do twarzy odpowiedni do potrzeb konkretnego rodzaju cery i na co zwrócić uwagę, by wybrać preparat o najlepszym możliwym składzie?

Krem do twarzy – jaki powinien być jego skład?

Krem do twarzy ma spełniać kilka zadań: nawilżać skórę, regenerować ją i odżywiać, a także koić podrażnienia. Preparat tego rodzaju jest zazwyczaj dopełnieniem porannego i wieczornego rytuału pielęgnacyjnego. Dobry krem do twarzy normalizuje skórę na wielu poziomach: nawilża i odżywia suchą, oczyszcza tłustą i regeneruje tę zniszczoną.

Preparaty do twarzy mają działanie uniwersalne, jednak konieczny jest dobór preparatu do rodzaju cery. Niezależnie od tego, każdy krem do twarzy powinien być nośnikiem potrzebnych skórze składników: cennych witamin (szczególne znaczenie mają witaminy A, i E), mikroelelementów i antyoksydantów (które ograniczają szkodliwe działanie wolnych rodników). W zależności od potrzeb cery, ale także wieku, można wybrać preparaty wzbogacone o dodatkowe składniki, takie jak choćby kolagen.

Krem do twarzy a typ skóry

Tak jak wspomnieliśmy, krem do twarzy powinien być tak dobrany, by odpowiadał potrzebom danego rodzaju cery.

  • Cera sucha – w tym przypadku warto skupić się na nawilżeniu i odżywieniu skóry, ale także jej ochronie przed czynnikami zewnętrznymi, szczególnie przed słońcem i wiatrem. W składzie kremu do twarzy dla cery suchej powinny znaleźć się zatem witaminy (A, E, B) oraz różnego rodzaju olejki (np. z wiesiołka czy awokado) i tłuszcze (takie jak choćby popularne masło shea).
  • Cera tłusta – kosmetyki do tego typu cery powinny ograniczać wydzielanie sebum i wspomagać odblokowywanie porów. Bardzo ważne jest także delikatne nawilżanie, odżywianie oraz dezynfekcja. Należy wybierać lekkie kosmetyki o działaniu ściągającym i matującym. Przykładowe składniki to choćby kwas salicylowy lub glikolowy, gwiazdnica lekarska, ale także lżejsze oleje, np. z czarnuszki.
  • Cera mieszana – czyli najczęściej taka, kiedy w okolicach czoła, nosa i brody skóra jest tłusta, w na policzkach sucha. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie różnych typów kremów do obu stref na twarzy. Jeśli zarówno przesuszanie, jak i przetłuszczanie nie jest bardzo nasilone, można zastosować jeden krem, dedykowany cerze normalnej.

Krem do twarzy – o czym jeszcze pamiętać?

Wybierając krem do twarzy, należy pamiętać o wieku. Wraz ze starzeniem się skóry, zmienia się jej zapotrzebowanie na witaminy, pierwiastki, a także większą rolę zaczyna odgrywać ochrona przeciwzmarszczkowa. Bardzo ważne jest również dostosowanie pielęgnacji do podtypu skóry: inne kosmetyki są zalecane dla osób ze skórą nadreaktywną (wrażliwą), dojrzałą, lub z problemami (np. trądzikiem czy naczyniową).

Warto pamiętać, że za starzenie się skóry odpowiadają również czynniki zewnętrzne, w tym przede wszystkim promienie UV. Dobry krem do twarzy powinien zawierać odpowiedni filtr (rekomendowany to SPF 50). Trzeba pamiętać, że negatywne oddziaływanie promieni UV na skórę jest tak samo groźne zimą, jak i latem, dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem przez cały rok. Pozwoli to nie tylko zadbać o zdrowie, ale także uchronić się przed przedwczesnym występowaniem zmarszczek.

Jaki krem do twarzy wybrać?

Polecanym kremem do twarzy, w którym zastosowano odpowiednio wysoki filtr jest krem ochronny SPF 50 polskiej marki ARKANA. To pierwszy preparat SPF 50+, który został stworzony z myślą o środowisku naturalnym. Zgodnie z zaproponowaną przez producenta „Eko koncepcją”, produkt zawiera obniżoną ilość filtrów chemicznych, a wysoko biodegradowalna formuła nie wpływa negatywnie na dobrostan wód i oceanów.

Krem jest ultralekki, szybkowchłanialny i bezzapachowy, dlatego można go stosować bezpośrednio przed wyjściem z domu. Warto to robić, by chronić skórę przed działaniem promieni UV (także w zimie i podczas pochmurnej pogody). Preparat jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, dlatego doskonale sprawdzi się jako rodzinny kosmetyk ochronny.

Dodaj komentarz