Kids,  Zdrowie

Kremy z filtrem dla dzieci – uwaga na skład!

Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej ochrony przed słońcem. Dlatego wybierając kremy z filtrem dla dzieci, nie warto sugerować się ładnym opakowaniem. Nie wystarczy również informacja o tym, jak wysoki filtr został w danym produkcie zastosowany. Najważniejszy jest jego skład! Poznaj substancje, których należy unikać.

Kremy z filtrem dla dzieci — uwaga na skład!

Pragniesz jak najlepszej ochrony dla Twojego dziecka przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego? A jednocześnie boisz się, że źle dobrane kosmetyki mogą podrażnić jego delikatną skórę? Poznaj substancje, których należy unikać w kremach z filtrem dla dzieci.

1. Filtry przenikające

Filtr przenikając (słoneczny), najważniejszy składnik kremu przeciwłsonecznego, znajdziesz pod nazwami: Etylhexyl Methoxycinnamate (występuje również pod nazwą Octylmethoxycinnamate), Benzophenone-3, 4- Methylbenzylidene Camphor, Octyl Dimethyl PABA, Homosalate. W składnie kremu dla dzieci nie powinno ich być! Dlaczego? Ponieważ przenikają przez naskórek i dostają się do krwiobiegu. Przeprowadzone badania potwierdziły, że w organizmie zachowują się podobnie do hormonów, sterując funkcjami organizmu i naruszając naturalną gospodarkę hormonalną człowieka.

Co zatem w zamian? Najlepiej filtry przeciwsłoneczne mineralne. W składzie takich preparatów filtry słoneczne oznaczone są nazwami tlenek cynku lub tlenek tytanu. Są one zupełnie bezpieczne, nie wnikają w głąb skóry, nie powodują reakcji z innymi substancjami znajdującymi się w kosmetykach i są fotostabilne.

2. Fenoksyetanol

Fenoksyetanol to konserwant pochodzenia roślinnego, który jeszcze do niedawna był uważany za bezpieczny. Dopiero w 2013 roku Francuska Agencja Bezpieczeństwa Lekarstw i Produktów Higieny zwróciła na niego uwagę, zalecając, by rodzice nie stosowali go na skórę niemowląt, a dozwolone stężenie w kosmetykach zmniejszyła z 1% do 0,4%. Z kolei amerykańska Agencja Żywności i Leków twierdzi, że fenoksyetanol może mieć działanie szkodliwe dla mózgu oraz powodować wymioty czy zapalenie skóry.

3. Oxybenzone

Substancja zwana także Benzophenone -3 lub Benzophenone -4 jest toksyczną pochodną trującego benzafenonu. Jaki wypływ może mieć na zdrowie dziecka? Oxybenzone gromadzi się w skórze, naruszając jej warstwę ochronną. Substancji nie powinny również używać kobiety w ciąży i matki karmiące piersią, gdyż może mieć działanie rakotwórcze.

4. Retinyl palmitate

Przeprowadzone badania wykazały, że retinyl palmitate w połączeniu z promieniowanie UV może powodować uwalnianie wolnych rodników, które uważane są za jedną z przyczyn powstawania nowotworów skóry, a także przedwczesnego starzenia.

5. Co jeszcze?

Wybierając krem z filtrem dla dziecka, warto zwrócić uwagę na wysokość filtra. Dla małych dzieci powinien mieć 30-50 SPF. Taki filtr jest bezpieczny, pochłania bowiem aż 98% promieniowania UV. Wyższych filtrów nie ma sensu kupować, ponieważ np. SPF 60 zwiększa ochronę przeciwsłoneczną tylko o 0,5%, i wcale nie oznacza, że można przebywać na słońcu dłużej.

W przypadku kremów dla dzieci zrezygnujmy również z kosmetyków w spreju. Trudno je rozsmarować na skórze, a co za tym idzie – powstają luki w filtrze i może dojść do poparzenia słonecznego. Unikajmy również olejków, które szybko się wchłaniają, nie pozostawiając przy tym warstwy ochronnej.

Dodaj komentarz