Książka dla dziesięciolatki – 10 niezwykłych tytułów
Książka dla dzieci powinna jednocześnie uczyć i być cudownym wspomnieniem. Jednak każdy etap w życiu dziecka różni się swoimi prawami, potrzebami oraz możliwościami poznawczymi. Jak robić książkowe prezenty, aby starczyły na dłużej? Poniżej przedstawiamy listę tytułów w kategorii „Książka dla dziesięciolatki”. W naszym odczuciu są to książki, które uczą czegoś dobrego, pobudzają do refleksji lub śmiechu, rozwijają wyobraźnię i przynoszą dobre wzorce zachowań — życzliwości, uczciwości, mądrości oraz odwagi.
Książka dla dziesięciolatki – 10 niezwykłych tytułów
Staramy się wybierać książki, z których dziecko nie tylko się ucieszy, ale takie, które będą również rozwijać. Wybór w księgarniach jest przeogromny, czasem człowiek stoi, patrzy i ciężko mu zdecydować się na coś konkretnego. Poniżej przedstawiamy wybrane tytuły z listy „Książka dla dziesięciolatki”.
1. Tajemniczy ogród — Frances Hodgson Burnett
Mary Lennox po stracie rodziców zostaje oddana pod opiekę wuja. Okazuje się on dziwnym, nieprzystępnym człowiekiem. Jeszcze dziwniejszy jest jego dom, w którym często rozlega się czyjś płacz, i znajdujący się w pobliżu domu ogród, do którego nikomu nie wolno wchodzić. Mary postanawia jednak odkryć przyczynę płaczu i dostać się do wnętrza tajemniczego ogrodu. Czy jej się to udało i jakie były tego skutki, przekonacie się, czytając tę przepiękną, mądrą książkę, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością.
Książka Tajemniczy ogród stała się podstawą wielu adaptacji teatralnych i filmowych.
2. Magiczne drzewo. Czerwone krzesło — Andrzej Maleszka
Burza powaliła olbrzymi stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie zrobili z niego setki przedmiotów, a każdy zachował cząstkę magicznej siły. Wśród nich było czerwone krzesło. W książce znajdziecie niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magię. Autobus, który zwariował, most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów! To fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe…
Magiczne Drzewo Andrzeja Maleszki zdobyło Nagrodę Specjalną „Prawa dziecka” na zakończonym 1 listopada 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Chicago.
3.Noskawery — Paweł Beręsewicz
Zuzia marzy o noskawerze. Oryginalnym, pachnącym, takim, jaki ma Jackson Beever. I połowa (ta fajniejsza połowa) dziewczyn z klasy. Kiedy dostaje go pod choinkę od babci – jest w siódmym niebie! Fajniejsza połowa wreszcie ją dostrzega! W międzyczasie Zuzia też coś dostrzega, coś zupełnie zaskakującego! I robi jej się bardzo wesoło, nawet kiedy okazuje się, że TERAZ najmodniejsze są lightmany, a swojego noskawera może spokojnie oddać babci. Zabawna historia o modzie i jej uleganiu.
4.Matylda — Roald Dahl
Matylda jest wrażliwą i niezwykle utalentowaną dziewczynką. Nie ukończywszy nawet pięciu lat, czytuje Hemingwaya, Dickensa, Kiplinga i Steinbecka oraz rozwiązuje trudne zagadki matematyczne. Cóż z tego, kiedy jej rodzice nie zauważają jej; są po prostu… głupi. Co gorsza, kierowniczka szkoły, do której zaczyna uczęszczać Matylda, okazuje się prawdziwym potworem w spódnicy. Nagle Matylda odkrywa w sobie niezwykły dar: tajemniczą psychiczną siłę, zdolność czynienia dorosłym najbardziej perfidnych psikusów. Dzięki niemu będzie mogła ocalić szkołę i pomóc swojej ukochane nauczycielce.
5. Ania z Zielonego Wzgórza — Lucy Maud Montgomery
Gdy Maryla i Mateusz Cuthbertowie decydują się przygarnąć chłopca z sierocińca, nie mają pojęcia, że od tej pory ich życie wypełnią niespodzianki. Zaczyna się od tego, że na Zielone Wzgórza, gdzie mieszka to sympatyczne rodzeństwo przybywa nie chłopiec, lecz jedenastoletnia dziewczynka. Jej obecność wywróci życie mieszkańców Avonlea do góry nogami , zmieniając ich na zawsze. Rudowłosa, piegowata o wybujałej wyobraźni i nieprzeciętnym temperamencie Ania, błąkała się dotychczas po domach dziecka i kolejnych rodzinach zastępczych, by w końcu, przez pomyłkę, trafić do z pozoru bardzo zasadniczych nowych opiekunów, którzy w rzeczywistości są kochani i jedyni na świecie.To u nich Ania Shirley znajduje prawdziwy dom…
Ania z Zielonego Wzgórza to początek liczącego aż 10 tomów cyklu powieściowego pióra Lucy Moud Montgomery.
6. Magiczne Drzewo. Tajemnica Mostu — Andrzej Maleszka
Kuki, Wiki i Melania muszą odnaleźć Most Zapomnienia. Czeka na nich gigantyczny pająk, podziemna rzeka i groźna Greta o trojgu oczach. Niestety tylko przejście przez most uwolni Filipa od czaru tajemniczej Żu. Na szczęście po ich stronie stoi najlepszy robot świata, pies geniusz i cudowna kotka Latte!
Opowieści Magicznego Drzewa są podstawą znanego na całym świecie cyklu filmów, nagrodzonego EMMY — telewizyjnym Oscarem — za wyobraźnię, mądrość i humor.
7. Masło przygodowe — Barbara Stenka
Kiedy człowiek wciąż musi zjadać kanapki z masłem, mierzyć sobie temperaturę i pilnować rapujących braci bliźniaków – na naprawianie świata zostaje mu tylko odrobinka czasu. A świat przecież tak tego potrzebuje! Kasia Koniec wie o tym najlepiej i nie przepuszcza żadnej okazji do ulepszeń i szalonych zmian…
Książka otrzymała I nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI — Cała Polska czyta dzieciom”.
8. Lenka, Fryderyk i podróże — Olga Masiuk
Lenka i Fryderyk mieszkają w Dolinie. Jednak wolą podróżować, niż siedzieć w miejscu. Lenkę pasjonują pociągi, nieznane krainy i ich mieszkańcy. Fryderyk podróżuje w… fotelu, czytając, czy raczej pochłaniając książki. Jednak dziś postanowili się zamienić. Fryderyk wsiadł do pociągu, a Lenka zabrała się za czytanie. Nawet bliźniaczki Euzebie zaniepokoiły się, co z tego wyniknie…
Książka nagrodzona w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI — Cała Polska czyta dzieciom”.
9. Pamiętnik grzecznego psa — Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz
Ciągle słyszę od moich Państwa, że mam być grzeczny. Jednak czy można mieć pretensje do psa, że wytrzepał się w jadalni i zachlapał ściany? Przecież byłem cały mokry! Jestem bardzo grzecznym psem i w dodatku – uważnym obserwatorem rzeczywistości. I widzę, że to ludzi można by nauczyć tego i owego. Na przykład taplania się w kałuży! Albo szaleńczego biegu! Przecież życie jest za krótkie na ciągłe podawanie łapy i chodzenie przy nodze, prawda?
Książka nagrodzona w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
10.Momo — Michael Ende
Mała Momo jest dziewczynką zupełnie wyjątkową. Pojawiła się znikąd, zamieszkała w starym amfiteatrze na obrzeżach miasta i szybko zaprzyjaźniła zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi. Potrafi wymyślać najniezwyklejsze zabawy, słuchać jak nikt inny i cieszyć się każdą chwilą. Okazuje się jednak, że jej piękny świat jest zagrożony przez tajemniczych szarych panów, którzy pozbawiają ludzi wolnego czasu i radości życia. Tylko Momo jest odporna na ich magię. I tylko ona, z pomocą tajemniczego mistrza Hory i żółwicy Kasjopei, może uratować świat przez całkowitym zszarzeniem.
Momo to niezwykle piękna i mądra opowieść o tym, co najważniejsze, o magii dzieciństwa i prawdziwej przyjaźni. Klasyka literatury dziecięcej.