Dom

Lamele na ścianę – krzyk wnętrzarskiej mody

Drewno i wykonane z niego wyroby wykończeniowe nigdy nie wyszły z mody, dlatego nie dziwi fakt, że lamele na ścianę stale znajdują się w kanonie najchętniej wykorzystywanych elementów dekoratorskich. Te funkcjonalne panele dekoracyjne o szerokim zastosowaniu nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter, a przy tym są tanie i efektowne.

  1. Czym są lamele ścienne?
  2. Gdzie wykorzystuje się lamele na ścianę?
  3. Jak zamontować lamele dekoracyjne?

Lamele ścienne skradły serca wielu specjalistów dzięki swojej uniwersalności. Niezależnie od tego, jaki styl został wykorzystany we wnętrzu, całokształt wykończenia dzięki lamelom zyskuje dekoracyjny efekt wizualny, a montaż lameli to prosty, szybki i tani sposób na odświeżenie domowego lub firmowego wnętrza.

Czym są lamele ścienne?

Lamele dekoracyjne wyglądają jak klasyczne, drewniane listewki. Skojarzenie nie mija się z prawdą. Pojedyncze lamele składają się z dwóch części – pierwszą jest listwa montażowa, którą montuje się do ściany lub sufitu za pomocą kleju lub wkrętów, natomiast drugą stanowi profil u-kształtny montowany na przytwierdzonej do ściany listwie. Tak zamontowane listwy tworzą efekt 3D, a więc pomagają uzyskać wrażenie przestrzeni i głębi. We współczesnych aranżacjach stosuje się najczęściej lamele drewniane pionowe, jednak w niektórych aranżacjach lamele montowane są poziomo.

Gdzie wykorzystuje się lamele na ścianę?

Prosty montaż lameli, ich niska cena oraz dekoracyjne wykończenie sprawiają, że te cienkie deseczki stanowią idealne rozwiązanie na wykończenie w niemal każdym wnętrzu. Można nimi przyozdobić zarówno jedynie część przestrzeni, jak i np. całą ścianę – wybór zależy od wizji architektonicznej oraz zastosowanego stylu aranżacyjnego. Wielu dekoratorów wnętrz stawia na lamele w klasycznych kolorach drewna, dzięki którym w prosty sposób można wprowadzić do wnętrz element natury.

Lamele stosuje się często do dekoracji przestrzeni, które mają pełnić rolę reprezentacyjną, a więc do wykończenia ścian w salonie, pokoju dziennym, gabinecie lub biurze. Doskonale sprawdzają się jako element ściany telewizyjnej – umieszczenie ich za odbiornikiem sprawia, że jest on bardziej wyeksponowany, a dzięki umiejscowieniu ich jedynie po bokach, uzyskuje się skromną, ale efektowną dekorację. Listwy dekoracyjne montuje się również w formie ścianki działowej, odgradzającej część jadalnianą od wypoczynkowej lub kuchennej.

Dużym zainteresowaniem cieszy się zastosowanie lameli w sypialni, głównie na ścianie, przy której stoi łóżko. Lamele stanowią dobre tło dla tapicerowanego zagłówka i wprowadzają do wnętrza ciepłą atmosferę. Z kolei w przedpokoju lamele pełnią nie tylko funkcję dekoracji, ale stają się często podstawą do stworzenia oryginalnego miejsca na wieszanie odzieży wierzchniej. Wykończona lamelami ściana w przedpokoju nadaje temu pomieszczeniu charakteru i głębi, co szczególnie doceniają właściciele niewielkich mieszkań z małym przedpokojem.

Jak zamontować lamele dekoracyjne?

Montaż lameli nie nastręcza trudności. Po wybraniu odpowiedniego modelu z oferty dostępnej na https://lameo.pl/3-lamele-scienne, wystarczy zdecydować, czy lamele będą przyklejane, czy przykręcane do ściany. W pierwszym przypadku należy najpierw przykleić listwy montażowe do ściany, a następnie umieścić w nich profile. W drugim, każda lista montażowa powinna zostać przykręcona za pomocą wytrzymałych wkrętów. Całość można z powodzeniem wykonać samodzielnie, bez angażowania specjalistycznej ekipy montażowej.

Dodaj komentarz