Uncategorized

Laminowanie włosów w domu. Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać ten zabieg

Jak w domowych warunkach wygładzić włosy? Co pomoże ujarzmić suche, puszące się, matowe i delikatnie zniszczone pasma? Na pomoc przychodzi laminacja włosów. Co to za zabieg i jak go prawidłowo wykonać? Czy laminowanie włosów w domu jest dla każdego?

Laminowanie włosów – co to jest?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak w łagodny sposób ujarzmić kosmyki i zabezpieczyć je przed czynnikami zewnętrznymi (wysokie lub niskie temperatury, wiatr, wysoka wilgotność, uszkodzenia mechaniczne), pomyśl o zabiegu laminacji włosów. Jest bezpieczny i można go wykonać w domowych warunkach.

Jaki efekt daje laminowanie włosów? Dzięki laminacji pasma stają się miękkie, gładkie, pogrubione i zdrowo wyglądające . Zabieg sprawia, że nawet zniszczone, łamliwe i rozdwojone końcówki włosów prezentują się atrakcyjnie. Oczywiście musisz pamiętać o tym, że laminacja – w przeciwieństwie do keratynowego prostowania włosów (z którą niekiedy jest mylona) – jest krótkotrwała i nie wzmocni kondycji pasm. Poprawia jedynie aspekty wizualne, nie zdrowotne.

Podczas keratynowego prostowania włosów używa się specjalnych preparatów, na przykład na bazie silikonów bądź białek fibrylarnych, które otulają włosy cienką warstwą. Osłonka ta domyka rozchylone łuski pasm i spaja ze sobą końcówki. Dzięki temu kosmyki natychmiastowo zyskują miękkość, zachwycający blask i stają się jedwabiście gładkie. Są też widocznie mocniejsze i bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz wizualnie grubsze.

Podczas laminowania włosów w domu używa się z kolei produktów… spożywczych. Od kilku lat na topie jest zabieg przy użyciu galaretki (a w zasadzie żelatyny) lub siemienia lnianego. I daje to zaskakujące efekty!

Laminowanie włosów to zabieg, który może wykonać każdy – nie ma do niego również przeciwwskazań dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Laminacja włosów w domu czy w salonie fryzjerskim?

Choć laminowanie włosów jest bezpieczną metodą na poprawienie wyglądu włosów, to wykonanie jej nie zawsze może dać pożądany efekt, szczególnie kiedy przystępujemy do niego po raz pierwszy. Domowa laminacja jest zdecydowanie tańsza niż w salonie fryzjerskim – to koszt kilku- bądź kilkudziesięciu złotych, w porównaniu do nawet kilkuset u specjalisty.

To wygodne i niedrogie rozwiązanie jest także nietrwałe. Efekt domowego zabiegu laminowania włosów żelatyną lub siemieniem lnianym utrzymuje stosunkowo krótko, gdzie w przypadku wygładzenia pasm u fryzjera trwa to nawet do trzech miesięcy. W salonie są używane produkty profesjonalne, które tworzą na kosmykach ścisłą warstwę. Pamiętaj jednak, że z laminacją – także u fryzjera – nie należy przesadzać. Zbyt duża częstotliwość zabiegów może przynieść odwrotne skutki (częściej niż co trzy miesiące profesjonalnymi kosmetykami i trzy tygodnie żelatyną) – pasma staną się jeszcze bardziej matowe, suche, łamliwe i szorstkie.

Czy laminowanie włosów a keratynowe prostowanie to ten sam zabieg? Nie. Nie myl ich ze sobą. Laminacja włosów daje subtelniejszy efekt wygładzenia, ujarzmienia pasm i wydobycia z ich głębi blasku. Dodatkowo wizualnie pogrubia kosmyki. Keratynowe prostowanie jest – jak sama nazwa wskazuje – zabiegiem prostującym włosy za pomocą preparatów na bazie keratyny, który efektywnie regeneruje pasma od wewnątrz. Sam efekt utrzymuje się dużo dłużej niż laminacja.

Domowa laminacja włosów żelatyną – jak się przygotować i na co uważać?

Wiesz już, że chcesz spróbować domowej laminacji. Nie tracisz nadziei na piękne gładkie włosy. Pomożemy ci odpowiednio przygotować się do zabiegu, aby efekt pozytywnie cię zaskoczył. W jakie akcesoria i produkty musisz się wyposażyć? Czy musisz jakoś uprzednio przygotować same włosy?

Przede wszystkim zadbaj o to, by kupić żelatynę spożywczą oraz dobrą odżywkę pielęgnacyjną  bogatą w oleje roślinne. Nie musisz przygotowywać włosów do zabiegu w żaden specjalny sposób. Wystarczy, że umyjesz je szamponem i delikatnie osuszysz. Powinny pozostać lekko wilgotne. Miksturę możesz też aplikować na suche pasma.

Dodatkowo przygotuj:

  • rękawiczki (jeśli chcesz nakładać miksturę rękoma);
  • miseczkę lub szklankę;
  • folię oraz ręcznik frotte lub wełnianą czapkę.

Żelatyna to bogate źródło kolagenu. Doskonale wypełnia puste przestrzenie w strukturze włosów, wygładza ich łuski, zamyka w nich wilgoć.

Pamiętaj przede wszystkim o tym, aby nie przesadzać z częstotliwością laminowania włosów. Zbyt częste zabiegi mogą doprowadzić do przeproteinowania pasm – te staną się matowe, szorstkie i suche. Osiągniesz więc efekt odwrotny do zamierzonego. Jak często więc przeprowadzać laminację włosów w domu? Najlepiej nie częściej niż co trzy tygodnie.

H2: Laminowanie włosów żelatyną – jak to zrobić krok po kroku?

Mamy dla ciebie prosty przepis na laminowanie włosów żelatyną.

  1. W szklance lub misce rozpuść łyżkę stołową żelatyny w trzech łyżkach stołowych gorącej wody*. Dokładnie wymieszaj, aby się rozpuściła.
  2. Do mieszanki dodaj pół łyżki odżywki do włosów lub maski bogatej w oleje roślinne, np. DRUNK ELEPHANT COCOMINO MARULA CREAM CONDITIONER lub MOROCCANOIL Hydrating Conditioner (kupisz je w perfumeriach Sephora). Całość dokładnie ze sobą połącz.
  3. Powstałą miksturę precyzyjnie nanieś na włosy partiami. Omijaj skórę głowy. Musisz to robić szybko, zanim żelatyna zastygnie (w razie gdyby to się stało, możesz podgrzać mieszankę – nie doprowadzaj jednak do wrzenia).
  4. Po dokładnej aplikacji otul włosy folią i nałóż na głowę ręcznik frotte, bawełnianą koszulkę lub wełnianą czapkę. Mikroklimat powstały pod taką okrywą przyspieszy wniknięcie składnika aktywnego w kosmyki.
  5. Po 30-45 minutach dokładnie spłucz mieszankę letnią wodą. Postaraj się, aby na włosach nie pozostała nawet odrobina żelatyny. Nie musisz używać szamponu.

*To porcja na krótkie pasma. Aby przeprowadzić laminację długich włosów, odpowiednio zwiększ ilość (np. o ok. 3 razy).

Laminowanie włosów siemieniem lnianym

Laminacja włosów w domowym zaciszu może odbyć się nie tylko przy pomocy żelatyny. Innym przydatnym produktem spożywczym jest siemię lniane. W zasadzie zabieg z jego użyciem niewiele różni się od laminowania włosów w domu żelatyną. Różnica tkwi w sile efektu i wpływie na wygląd kosmyków. Wywar z nasion lnu może być częściej używany – nie doprowadzi do przesuszenia pasm, ich matowienia czy puszenia się, jak może być w przypadku przesadzenia z laminacją żelatyną.

Jak przygotować mieszankę z siemienia lnianego?

Użyj dwóch łyżek nasion – wymieszaj je w ok. 400 ml wody i podgrzewaj przez ok. 10 minut. Mikstura powinna osiągnąć konsystencję białego żelu. Kleik odsącz z nasion i połącz z łyżką odżywki do włosów lub oleju roślinnego (np. arganowego lub jojoba). Mieszankę nanieś na umyte wilgotne pasma – partiami. Omijaj skórę głowy. Dalej postępuj jak podczas laminowania włosów żelatyną. Zabieg przy użyciu siemienia lnianego możesz wykonywać nawet raz w tygodniu.

Który sposób laminowania włosów wybierzesz? Jeśli wolisz wegańską metodę, skorzystaj z dobrodziejstwa siemienia lnianego. Z kolei laminacja żelatyną daje mocniejszy efekt i trwający ciut dłużej, jednak wykorzystuje składnik pochodzenia zwierzęcego. Kleik z nasion lnu jest także lepszy dla początkujących osób, które boją się, że mogą przeproteinować włosy. Siemię lniane jest pełne białka, ale ma także dużą ilość kwasów omega. Taki laminat mogą stosować posiadaczki włosów kręconych i farbowanych – nie zmieni odcienia pasm.

Dodaj komentarz