Dom

Lampy do jadalni nad stół – wady i zalety

W wielu współczesnych mieszkaniach jadalnia to tak naprawdę wydzielona z salonu część, w której znajduje się stół i krzesła. Aby była funkcjonalna, należy potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. W tym miejscu najczęściej decydujemy się na lampy wiszące, które stosunkowo skutecznie oświetlają stół, jednocześnie nie rażąc w oczy osób siedzących wokół niego. Dlaczego to najlepsze rozwiązanie? W naszym artykule znajdziesz wszystkie wady i zalety, o których warto wiedzieć.

Lampy do jadalni muszą być nie tylko piękne, ale przede wszystkim praktyczne. Nie powinny przeszkadzać w czasie jedzenia i podczas rozmów zbierających się przy stole członków rodziny. To ważne, by jedzenie prezentowało się pod nimi apetycznie. Dlaczego więc najlepiej postawić na lampy wiszące? Przedstawiamy ich najważniejsze zalety oraz wady, z którymi trzeba się liczyć.

Wiszące lampy do jadalni – dlaczego warto?

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz pojawiają się dzisiaj różne rodzaje lamp. W salonie, przedpokoju oraz sypialni coraz częściej rezygnujemy ze zwisów na rzecz nowoczesnego oświetlenia dodatkowego. Chętnie wybieramy kinkiety, lampy podłogowe czy lampy stołowe w industrialnym, ponadczasowym stylu. Mimo wszystko, lampy do jadalni to wciąż klasyczne rozwiązania. W tym miejscu nie warto kombinować. Lampy wiszące są po prostu najlepszym wyborem – wyróżnia je ogrom zalet, które w tym miejscu są bardzo ważne.

Przede wszystkim wiszące lampy nad stół nie oślepiają domowników siedzących przy stole. Strumień światła rozprasza się bowiem w taki sposób, że wszyscy dobrze się widzą. Pamiętaj, by lampa znajdowała się centralnym punkcie stołu, by cały był równomiernie oświetlony.

Równie ważne jest to, by dobrać właściwą długość kabla i odpowiedni abażur. Zwróć uwagę, że lampy nad stół powinny kierować światło bezpośrednio w dół, nie zaś na boki. Co się sprawdzi? Możesz wybierać wśród wielu dostępnych form i kształtów. Abażur wcale nie musi być wykonany z delikatnie prześwitującego materiału. Jego zadaniem jest po prostu ochrona oczu osób siedzących dookoła stołu, by żarówka nie świeciła im bezpośrednio w twarz.

Dlaczego najlepsze lampy do jadalni to modele wiszące? Bo w czasie zamieszania przy stole: siadania, przynoszenia posiłków itp., niezwykle ważne jest bezpieczeństwo domowników. Wszystkie leżące na podłodze kable mogłyby stać się przeszkodą i doprowadzić do nieprzyjemnego w skutkach upadku.

Zwróć uwagę, że nowoczesne oświetlenie cechuje niezwykle zróżnicowany design. Możesz znaleźć lampy wiszące w niemal każdym stylu i odpowiednio dopasować je do wybranej aranżacji. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem klasyki, czy raczej przyciągających wzrok odważnych wzorów – z pewnością znajdziesz dzisiaj coś dla siebie. Efekt może być piorunujący i wszyscy twoi goście będą oczarowani.

Czy wiszące lampy do jadalni mają wady?

Niestety, wciąż nie powstały lampy, które zachwycałyby wszystkich swoim wyglądem, dopasowywałyby się do każdego wnętrza i były jednocześnie odpowiedzią na wszystkie potrzeby. Każdy musi znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. Choć polecamy lampy wiszące do jadalni, nie ukrywamy, że i one mogą mieć swoje wady.

Pamiętaj, że wiszące lampy do jadalni nie są mobilne. Można zmienić ich lokalizację, ale wiąże się to z dużym nakładem pracy lub nawet koniecznością skorzystania z usług elektryka. Jeśli jednak dobrze przemyślisz ich ułożenie, efekt wizualny będzie zachwycający, osiągnięta funkcjonalność sprawdzi się przez lata. Zanim podejmiesz decyzję, które modele sprawdzą się u ciebie, warto przeanalizować swoją wizję z doświadczonym architektem.

Dodaj komentarz