Magda Butrym przykładem na międzynarodowy sukces
O polskiej projektantce Magdzie Butrym więcej mówi się na Zachodzie niż w Polsce. Nie oznacza to jednak, że polskie kobiety nie doceniają jej projektów — Butrym po prostu nie próbuje do nich dotrzeć. Projektantka od samego początku nastawiona była na rynek zagraniczny i konsekwentnie do tego dążyła. Jej ubrań nie zobaczysz na warszawskich ściankach, bo ich nie wypożycza, a większość celebrytek nie stać na ich zakup. W Polsce, w kreacjach Butrym można dostrzec tylko Sarę Boruc oraz Anję Rubik.
Magda Butrym przykładem na międzynarodowy sukces
Magda Butrym jest absolwentką warszawskiej szkoły mody MSKPU. Na początku swojej drogi projektantka założyła markę Portofino, dzięki której poznała świat mody i udało jej się nawiązać pierwsze kontakty z klientami. Potem przez 5 lat pracowała dla La Manii. Jednocześnie w jej głowie kiełkował pomysł na swój biznes. W końcu zdecydowała się rozpocząć pracę pod własnym nazwiskiem. Zaledwie rok po założeniu firmy, projekty Magdy Butrym znalazły się w najlepszych butikach na świecie.
Ubrania Magdy Butrym noszą i promują najpopularniejsze Instagirl: Pernille Teisbaek, Camille Charriere, Evangeline Smyrniotaki, Jeanette Madsen czy Linda Tol. Projekty Butrym kocha również Anja Rubik — modelka była pierwszą osobą, której projektantka pokazała swoją twórczość. Poza Rubik, do entuzjastek marki należą Magdalena Frąckowiak, Monika JAC Jagaciak, Brytyjka Jourdan Dunn oraz Alessandra Ambrosio. Na nowojorski Fashion Week popularną kreację Butrym uszytą ze skórzanych gwiazdek załozyła Leandra Medine, szerzej znana jako The Man Repeller, jedna z potężniejszych światowych blogerek. Jednak do największych gwiazd, które noszą projekty Butrym, należy zdecydowanie Kim Kardashian. Panie poznały się w Paryżu, gdzie projektantkę zaczepiła agentka gwiazdy reality show. Kardashian nie może dwa razy pokazać się w tej samej kreacji, więc od razu kupiła od Polki kilka modeli.
W roku 2016 kolekcja Magdy Butrym trafiła do Net-a-Porter, jednego z najbardziej prestiżowych sklepów internetowych z modą luksusową. Po niecałym roku jej rzeczy stały się światowym bestsellerem wśród niszowych marek luksusowych. Obecnie projekty Butrym dostępne są w ponad 150 punktach dystrybucji, w tym na najbardziej prestiżowych platformach e-commerce’owych: Moda Operandi, My Theresa i wspomnianej wyżej, Net-a-Porter. Na tej ostatniej – wśród nowo wprowadzonych marek – Butrym była w 2018 roku rekordzistką, sprzedając ponad 90% całego asortymentu. Sukces Magdy Butrym często porównywany jest do sukcesu Goshy Rubchinskiy’ego oraz Demny Gvasali.
Magda Butrym rozpoznawana jest po asymetrycznych fasonach i przeskalowanych proporcjach, do których zawsze przemyca elementy tradycyjnego polskiego rękodzieła. Projektantka polskie akcenty zamawia w lokalnych zakładach na Podhalu, Śląsku i w Małopolsce. Dzięki temu jej projekty są unikalne i niemożliwe do podrobienia formę (wystarczy spojrzeć na szydełkowe sukienki z kolekcji wiosna/lato 2018).