Dom

Materace Częstochowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Decydując się na zakup materaca, należy zwrócić uwagę na wiele ważnych aspektów. Znaczenie ma przede wszystkim dopasowanie odpowiedniej twardości materaca, rodzaju wkładu, a także sprawdzenie, jakie certyfikaty posiada dany model. Czym się kierować przy wyborze materaca? Podpowiadamy.

Twardość materaca – ważny parametr

Jednym z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie materaca, jego jego stopień twardości. Ten aspekt oznaczany jest na materacach literką H oraz cyfrą od 1 do 4, przy czym im wyższa cyfra, tym twardszy materac. Warto pamiętać o tym, że poziom twardości materaca należy dobrać do swojej wagi, wzrostu, a także indywidualnych preferencji. Można wyróżnić następujące kategorie twardości materacy:

  1. H1 – materac miękki, przeznaczony dla osób o wadze do 60 kilogramów, głównie nastolatków i drobnych kobiet.
  2. H2 – materac średni, odpowiedni dla osób o wadze od 60 do 80 kilogramów. 
  3. H3 – materac twardy, dobry dla użytkowników o wadze od 80 do 100 kilogramów.
  4. H4 – materac bardzo twardy, najlepszy dla osób o wadze powyżej 100 kilogramów.

Dodatkowo należy samodzielnie sprawdzić, czy dany materac odpowiada pod względem twardości. Takie odczucie jest bardzo subiektywne, dlatego warto wziąć pod uwagę indywidualne odczucia. Na stronie Materaceczestochowa.eu oraz Materacegdynia.eu można znaleźć szeroki wybór materacy szwedzkiej marki Hilding. 

Wkład materaca – szeroki wybór

Kolejnym ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę jest wkład materaca. W sklepach można znaleźć następujące modele:

  • materace sprężynowe kieszeniowe lub multipocket – bardzo wygodne, zapewniające wsparcie dla kręgosłupa i odpowiednią elastyczność punktową,
  • materace piankowe – wygodne i komfortowe, które mogą być wykonane z jednej pianki lub połączenia kilku,
  • materace lateksowe – wygodne, zapewniające wrażenie unoszenia się w powietrzu, mają właściwości antybakteryjne i świetnie sprawdzają się w przypadku alergików,
  • materace hybrydowe – łączą w sobie cechy i materiały charakterystyczne dla modeli piankowych i sprężynowych. 

Warto wybrać taki model, który zapewni wygodę i wsparcie dla ciała. Na stronie zdrowykregoslup.pl można znaleźć wiele potrzebnych informacji, dotyczących zdrowia i profilaktyki chorób kręgosłupa. 

Certyfikaty i pokrowiec – dodatkowe aspekty

Kolejną kwestią, nad którą należy się zastanowić jest to, czy dany materac posiada potrzebne certyfikaty. Jednym z ważniejszych jest certyfikat Szwedzkiego Instytutu AEH, który wskazuje na to, że dany model materaca spełnił rygorystyczne wymagania, jeśli chodzi o ergonomię, klimat, higienę i trwałość. Dodatkowo można sprawdzić, czy materac ma certyfikat Oeko-Tex Standard 100, wskazujący na to, że model jest bezpieczny dla zdrowia, nie ma w sobie barwników, chlorofonoli, formaldehydu, ekstrahowanych metali ciężkich i innych. Spore znaczenie ma także pokrowiec do materaca. Najlepiej wybrać taki, który łatwo można zdjąć, a później wyprać w pralce. W ten sposób szybko można pozbyć się wszelkich zabrudzeń i alergenów z jego powierzchni. Na rynku dostępne są materace ze specjalnymi pokrowcami antybakteryjnymi, a także z pokrowcami wykonanymi z przyjemnego w dotyku materiału, który sprawia, że sen staje się jeszcze wygodniejszy. 

Dodaj komentarz