Moda

Moda zrównoważona – czyli jak i gdzie kupować ubrania w sposób świadomy?

Moda zrównoważona — czyli jak i gdzie kupować ubrania w sposób świadomy? 

Świadome kupowanie odzieży to obecnie bardzo ważna część ochrony środowiska. Ogół działań, mający wpływ na minimalizację wpływu produkcji i kupowania ubrań nazywamy właśnie modą zrównoważoną. Sprawdźmy, na czym polega slow fashion i dowiedzmy się, jaki związek z tym nurtem mają sklepy z odzieżą używaną. 

Czym jest moda zrównoważona? 

Przemysł odzieżowy przeszedł przez ostatnie kilkadziesiąt lat ogromny rozwój. Skala ta ma jednak bardzo negatywny wpływ na środowisko. Coraz więcej kupujmy. Przy tym też coraz więcej ubrań wyrzucamy. Ubrania często służą nam jedynie na sezon, czy dwa. Jest to tak zwane fast fashion. Moda zrównoważona to zjawisko, które działa w kontrze do tego. To nurt slow fashion, który ma na celu stworzenie takiego systemu w przemyśle odzieżowym, który sprzyjałby środowisku. 

Moda ekologiczna ma kilka głównych założeń. Przede wszystkim zwraca uwagę na proces produkcji odzieży. Najważniejsze, by przebiegał w sposób zgodny z wszelkimi zasadami prawnymi, społecznymi. Dlatego też jedną z najbardziej piętnowanych przez ten nurt praktyk, jest produkcja i sprowadzanie odzieży z Azji. Zrównoważoną modę cechuje często lokalność i działanie na niewielką skalę. Bardzo ważne są też materiały, jakie marki wykorzystują w swoich kolekcjach. Te naturalne i wytwarzane w sposób zrównoważony to na przykład bawełna organiczna. 

Zrównoważona moda — gdzie kupować ubrania? 

W zrównoważonej modzie najważniejsze jest to, by kupowanie ubrań miało jak najmniejszy wpływ na środowisko. Dotyczy to każdego etapu ich produkcji, a także transportu. Obecnie powstaje coraz więcej marek, które działają w nurcie slow fashion. Niektóre z nich korzystają z bawełny organicznej, inne stawiają na maksymalnie wysoką jakość, gwarantującą wieloletnie zastosowanie, a jeszcze inne tworzą ubrania z materiałów z recyklingu. 

Bardzo ważną częścią zrównoważonej mody są także sklepy z odzieżą używaną. To właśnie one najlepiej wpisują się w główne założenie mody zrównoważonej, ponieważ sprzedaż ubrań z drugiej ręki nie pozostawia po sobie niemal żadnego śladu w środowisku. Sklep z odzieżą używaną to miejsce, w którym znaleźć można modne ubrania w naprawdę świetnej cenie. Niektóre z nich mają jeszcze metki! Dzięki takim sklepom, ciuchy, zamiast trafić do kosza, zyskują drugie lub nawet trzecie życie. Warto więc zaglądać do takich miejsc, bo to najlepszy sposób na całkowicie ekologiczne zakupy. A jeśli w pobliżu nie ma żadnego sklepu, można odwiedzić też second hand online. 

Dodaj komentarz