Uncategorized

Mokasyny a loafersy – czym się od siebie różnią? Na jakie okazje nosić?

Buty przede wszystkim powinny być wygodne i dopasowane do okazji. Warto jednak postawić na modne modele, w których dobrze jest się pokazać na co dzień i w pracy. Od paru sezonów popularne są mokasyny i loafersy. Choć wiele osób je myli, gdyż są do siebie podobne, to jednak jest kilka różnic.

Czym charakteryzują się mokasyny?

Większość osób kojarzy pewnie mokasyny z plemionami indiańskimi z Ameryki Północnej. To właśnie tam sięgają początki tego typu obuwia. Wsuwane buty mogą mieć miękką lub twardą pogrubioną podeszwę. Producenci oferują dwa rodzaje mokasynów, w tym mokasyny wiązane i wsuwane. Dodatkowo są modele też za kostkę, które nadają się na nieco chłodniejsze pory roku. Wykonane są one z różnych materiałów. Na uwagę zasługują buty skórzane, które są znacznie bardziej wytrzymałe i komfortowe w noszeniu. Cechą charakterystyczną jest jeden kawałek skóry, z którego jest wykonana większość cholewki i podeszwy. Całość ma kształt przypominający łódkę, a dodatkowo jest też tak zwana przyszwa w kształcie litery U. Najczęściej współczesne modele mają dość elastyczną i cienką podeszwę, dzięki czemu są niezwykle wygodne. 

Jak wyglądają loafersy?

Wiele osób myli ze sobą mokasyny i loafersy. Niektórzy twierdzą, że te drugie są pochodną mokasynów, a inni wręcz przeciwnie. Pewnie nigdy ta kwestia nie zostanie rozstrzygnięta, ale w sumie nie jest to ważne. Zarówno damskie mokasyny, jak i loafersy są modne, a zarazem niezwykle wygodne. W przypadku tego drugiego modelu nie ma modeli ze sznurowadłami. Są one wsuwane na stopę. Loafersy są niskie, a więc nie zasłaniają kostki. Cholewka i podeszwa są dwoma odrębnymi elementami, a dodatkowo posiadają często niski obcas. Cechą charakterystyczną jest skórzany pasek znajdujący się na środku cholewki. Najczęściej są one noszone do casualowych stylizacji, choć oczywiście nie ma nic złego w tym, aby włożyć je do eleganckiego stroju. Z wymienionych cech mokasynów i loafersów wynikają drobne, aczkolwiek dla niektórych ważne różnice. Mokasyny nie mają obcasa, a loafersy zazwyczaj nie mają ozdobnych haftów na cholewce. Różnicą jest też podeszwa, która w przypadku mokasynów tworzy niejako jedną całość z cholewką, a w loafersach są to dwa osobne elementy. 

Do jakich stylizacji pasują mokasyny i loafersy?

Moda jest po to, aby z nią trochę eksperymentować. Nie warto trzymać się sztywno przyjętych zasad, bo wówczas jest nudno. Jeśli chodzi o stylizacje związane z mokasynami i loafersami, to panie mogą trochę poszaleć. Choć mokasyny są częściej wybierane do codziennych strojów, to jednak można je też zestawić z eleganckim garniturem damskim, który pasuje do pracy biurowej. Obecnie na topie są szerokie spodnie, które świetnie współgrają z mokasynami i loafersami. Loafersy to wygodna opcja dla pań, które nie lubią obcasów. Doskonale pasują do sukienek mini i midi. Kobiety, które kochają długie kreacje, także nie muszą pomijać tego wzoru. Buty sprawdzą się idealnie na co dzień i na eleganckie wyjścia. Spodnie 3/4 lub przed kostkę świetnie pasują do mokasynów. W takiej stylizacji można wybrać się na spacer, na kolację do restauracji lub na spotkanie z przyjaciółmi w klubie. Wybór różnych wzorów loafersów i mokasynów damskich jest bardzo duży. Ciekawe modele można znaleźć w sklepie CCC. Dostępne są tam wszystkie najmodniejsze kolory i fasony, a przy okazji można kupić buty nie tylko w sklepie stacjonarnym, ale też online. To świetny sposób, aby powiększyć garderobę bez wychodzenia z domu.

Dodaj komentarz