Zdrowie

Mokry kaszel po przeziębieniu – jak sobie z nim radzić?

Mokry kaszel jest jednym z najczęstszych objawów przeziębienia. Bywa uporczywy i męczący, przez co mocno daje się we znaki, pogarsza samopoczucie i źle wpływa na codzienne funkcjonowanie. Jeśli w dodatku utrzymuje się przez długi czas, może powodować dolegliwości bólowe ze strony klatki piersiowej. Przewlekłego kaszlu utrzymującego się po przeziębieniu w żadnym wypadku nie można lekceważyć. Dowiedz się, co na mokry kaszel najlepiej się sprawdzi.

Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego?

Kaszel przy przeziębieniu może być różny. Zwykle na początku przez pewien czas jest suchy, a dopiero potem zamienia się w mokry1. Zdarza się, że potem ponownie kaszel mokry zmienia się w suchy. Umiejętność rozpoznania rodzaju kaszlu jest bardzo ważna, ponieważ na kaszel suchy i mokry stosuje się inne leki.

Kaszel suchy a mokry – jakie są różnice? Bardzo prosto jest rozpoznać kaszel mokry, nazywany też produktywnym, ponieważ jest wilgotny i przebiega z odkrztuszaniem plwociny1. Kaszel suchy z kolei jest gwałtowny, zazwyczaj duszący, bez odkrztuszania wydzieliny, w dodatku atak kaszlu trwa dłużej i ciężej go powstrzymać.

Mokry kaszel po przeziębieniu – czy trzeba iść do lekarza?

Mokry kaszel po infekcji nie zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Wszystko zależy od tego, jak długo trwa oraz czy towarzyszą mu inne objawy. Znaczenie ma także samopoczucie chorego. Do lekarza powinno się zgłosić przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia z kaszlem przewlekłym, czyli takim, który trwa dłużej niż 8 tygodni. Jest to niepokojąca sytuacja, więc warto się przebadać. Pilnej konsultacji lekarskiej wymaga kaszel, któremu towarzyszy duszność, chrypka lub krwioplucie2.

Domowe sposoby na mokry kaszel – jak wyleczyć mokry kaszel?

Pamiętajmy, że kaszel jest zjawiskiem korzystnym i wręcz pożądanym, ponieważ umożliwia oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny. Z tego właśnie powodu w żadnym wypadku nie można go hamować, a wprost przeciwnie, poprawiając efektywność kaszlu2.

Nie ulega zatem wątpliwości, że mokry kaszel po przeziębieniu trzeba leczyć. Zastosować można sprawdzone, domowe sposoby, takie jak:

  1. Inhalacje na mokry kaszel– do przygotowania inhalacji można wykorzystać roztwór soli fizjologicznej (0,9% roztworu NaCl) lub olejki eteryczne, np. miętowy, eukaliptusowy czy rozmarynowy. W przypadku braku inhalatora w domu wykorzystać można miskę z gorącą wodą i ręcznik do nakrycia głowy, z tym że podczas takiej inhalacji należy zachować szczególną ostrożność2.
  2. Syrop na kaszel mokry na mokry kaszel można zastosować leki ułatwiające odkrztuszanie takie jak Deflegmin syrop. Deflegmin zwiększa produkcję śluzu w drogach oddechowych i usprawnia jego transport, a przez to ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Stosuje się go w ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych3.
  3. Nawilżanie wdychanego powietrza – powietrze w domu nawilżać można poprzez zastosowanie nawilżacza pokojowego. Jeśli nie mamy w domu takiego urządzenia, alternatywą jest położenie mokrego ręcznika na ciepłym kaloryferze, co również przyczyni się do podniesienia poziomu nawilżenia powietrza2.

Kaszel mokry – ile trwa?

Trudno powiedzieć, ile potrwa mokry kaszel po przeziębieniu. Wszystko zależy od tego, co przyczyniło się do wystąpienia infekcji i jak organizm sobie z nią radzi. U niektórych pacjentów mokry kaszel w nocy i w dzień może utrzymywać się tygodniami.

Czy kaszel mokry jest groźny? Warto wiedzieć, że kaszel mokry rzadko kiedy powoduje powikłania2. Ważne jednak, by nie bagatelizować swojego stanu zdrowia, stosować domowe sposoby, w tym lek na mokry kaszel (np. Deflegmin), a w razie braku efektów leczenia, udać się po pomoc do lekarza.

Bibliografia:

  1. Szczeklik W., Jankowski M., Jassem i in., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020.
  2. Jankowski M., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
  3. ChPL Deflegmin (dostęp: 2022.03.04.).

Dodaj komentarz