Moda

Odzież turystyczna na każdą pogodę

Turystyka piesza, w szczególności górska, z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Spacery w otoczeniu pięknej przyrody są idealną okazją do spędzenia wspaniałego czasu z bliskimi oraz poprawienia swojej kondycji fizycznej. W jaką odzież należały się zaopatrzyć, aby uniwersalnie sprawdzała się podczas wszelkiego rodzaju pieszych wędrówek? Szczególnie tych w górskich krajobrazach, w których pogoda potrafi zmienić się w ciągu chwili.

Najważniejsze cechy dobrej odzieży turystycznej

Odzież przeznaczona na piesze wycieczki przede wszystkim powinna reprezentować sobą wysoką jakość oraz być dokładnie dopasowana do typu wycieczki. Wybierając się na zakupy, warto dołożyć kilka groszy i postawić na sprawdzone rozwiązania. Wybór ubrań produkowanych przez renomowane firmy, od wielu lat istniejące na rynku, takie jak Columbia, gwarantuje zakup produktów, które będą służyć i spełniać swoje funkcje przez wiele sezonów. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną – przyda się zarówno zimą, jak i w sezonie przejściowym. Ważnym elementem ubioru są spodnie – istotne jest żeby były wykonane z odpowiedniego, szybkoschnącego materiału. Na wycieczkach pieszych absolutnie nie sprawdzą się jeansy! Jeżeli będzie padać najprawdopodobniej pozostaną mokre aż do samego powrotu.

Buty – podstawa wycieczkowego ubioru

Wybór odpowiedniego wycieczkowego obuwia nie jest prosty. Zwykle pierwsze na myśl przychodzą specjalistyczne buty, przeznaczone do trekkingu. Z reguły sprawdzą się one doskonale, jednak posiadają także swoje słabsze strony. Buty trekkingowe – wady i zalety. Przede wszystkim – buty trekkingowe, oczywiście dobrze dobrane – są wyjątkowo wygodne. Dodatkowo stabilizują stopę, zapobiegając kontuzjom. Istnieje wiele różnych modeli – zdecydowanie w sezonie zimowym i przejściowym lepiej sprawdzą się te nad kostkę. Lepiej usztywniają nogę, dlatego spełnią swoje zadanie nawet na śliskiej powierzchni. Z kolei latem lepiej wybrać parę z niższą cholewką. Wtedy buty będą lżejsze i usprawnią marsz, pozwalając także na zwiększenie jego tempa. Główną wadą butów trekkingowych jest brak totalnie uniwersalnego egzemplarza na rynku. Modele są z reguły przeznaczone do korzystania z nich na konkretnych powierzchniach, dlatego wybierając się na długie wycieczki, dobrze byłoby nawet zabrać ze sobą kilka par! Należy też zwrócić uwagę na to, czy wybrane buty, aby na pewno są modelem trekkingowym. Często obuwie miejskie ma podobny design, ale w górach zdecydowanie się nie sprawdzi.

Ekwipunek turystyczny, czyli co powinno znaleźć się w plecaku 

Należy pamiętać o wyborze dobrego plecaka, dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Ważna jest jego pojemność oraz odpowiednia liczba kieszeni. Musi ona pozwolić na równomierne rozłożenie wagi bagażu, aby niepotrzebnie nie przeciążać kręgosłupa. W plecaku zawsze powinna znaleźć się apteczka, ze szczególnym uwzględnieniem dużej ilości plastrów. Na każdy trekking należy zabrać ze sobą prowiant – może zdarzyć się tak, że nawet podczas zaplanowanych wcześniej przystanków nie uda się kupić nic do zjedzenia. Niezbędna jest także obecność latarki i mapy. Trasa powinna zostać wcześniej dokładnie zaplanowana i przeanalizowana, aby nie nadwyrężała możliwości fizycznych uczestników wycieczki. Na dłuższą wyprawę dobrze jest zabrać ze sobą zapasową parę skarpetek i koszulkę. Niezależnie od pogody w plecaku powinna znaleźć się również kurtka przeciwdeszczowa.

Dodaj komentarz