Moda

Odzież tworzona z poszanowaniem dla środowiska – co warto o niej wiedzieć?

W ostatnim czasie tworzenie odzieży z poszanowaniem dla środowiska staje się coraz popularniejsze. Wiele marek decyduje się na pozyskiwanie surowców ze sprawdzonych źródeł. Ubrania coraz częściej są szyte w Polsce i oznaczone stosownymi certyfikatami. Co warto wiedzieć o ekologicznej odzieży?

Recykling a produkcja odzieży

Czy wiesz, że plastikowe butelki PET mogą z powodzeniem posłużyć do produkcji odzieży? Są one dodawane do włókna, dzięki czemu nie trzeba tworzyć nowego plastiku, by wyprodukować elastyczną, a zarazem wygodną odzież. Warto, by takie surowce były oznaczone odpowiednimi certyfikatami. Dzięki temu można prześledzić ich pochodzenie i upewnić się, że powstały one w wyniku recyklingu.

Tworzywo PET jest powszechnie wykorzystywane do produkcji takich wyrobów, jak np.:

  • butelki na napoje,
  • butelki na środki czystości,
  • jednorazowe naczynia,
  • włókna sztuczne.

Tworzywo PET znajduje swoje zastosowanie również w przemyśle. W przypadku włókien najczęściej mowa jednak o butelkach i innych produktach, które trafiają do specjalnych koszy na śmieci, a następnie są wykorzystywane ponownie, m.in. podczas tworzenia odzieży.

Wiskoza przyjazna środowisku

Również wiskoza może być tworzona z poszanowaniem dla natury. Na ogół nie jest ona ekologiczna, dlatego na świecie powstają specjalne lasy, w których tworzy się ten surowiec na potrzeby branży odzieżowej. Ekologiczna wiskoza to tzw. Lenzing™ Ecovero™, czyli materiał w pełni odnawialny. Jest ona produkowana w zgodzie z filozofią zrównoważonego rozwoju, zużywając znacznie mniej wody i produkując niewielkie ilości dwutlenku węgla. Odzież tworzoną z wykorzystaniem takiej wiskozy znajdziesz m.in. w sklepie https://eolsen.pl/.

Bawełna organiczna w produkcji odzieży

Współczesna produkcja odzieży bazuje również na bawełnie organicznej. Jej wzrost jest kontrolowany w taki sposób, by zużywać jak najmniej wody i nie wykorzystywać pestycydów. Dzięki temu bawełna pochodząca ze specjalnych plantacji zapewnia wysoką jakość tworzonych ubrań, a jednocześnie nie szkodzi planecie. Dla porównania, standardowa roślina tego typu wymaga zastosowania ogromnych ilości wody i dodatkowych wspomagaczy.

Bawełnę ekologiczną wykorzystuje się w przejrzysty sposób. Kolejne etapy produkcji są dokładnie oznaczane, dlatego każdy może sprawdzić, gdzie powstało konkretne ubranie.

Dobro planety to Twoje dobro

Warto wybierać ubrania tworzone w sposób ekologiczny nie tylko ze względu na dobro planety. Takie ubrania są produkowane z odpowiednio przygotowanych i uprawianych materiałów, dlatego nie działają negatywnie na ludzką skórę. Doskonałym przykładem jest ekologiczna bawełna. Pozwala ona na swobodne odprowadzanie potu i ciepła, jednocześnie zapewniając wygodę podczas korzystania z ubrań. To ogromna zaleta dla alergików, ale nie tylko. Warto wybierać odzież tworzoną w zgodzie z naturą, by zmniejszać zanieczyszczenie środowiska i cieszyć się produktami, które pozostaną z Tobą na długie lata.

Dodaj komentarz