Uncategorized

Osteofitoza – przyczyny, objawy, przebieg leczenia

Osteofitoza to, najprościej mówiąc, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, która objawia się powstawaniem na kręgosłupie swoistych gałęzi i narośli kostnych, gładko lub ostro zakończonych. Dotyczy zmian zwyrodnieniowych chrząstek, kości, stawów i powięzi. Osteofity tworzą się zazwyczaj na krawędziach stawów. Więcej na temat tej choroby dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie są przyczyny powstawania osteofitów?

Deformacje kości kręgosłupa, określanych w medycynie osteofitami, mogą być spowodowane szeregiem czynników. Jednym z nich są skłonności genetyczne. Kolejnym dolegliwości o podłożu autoimmunologicznym, a więc reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów. Przyczyną powstawania osteofitów mogą być też drobne mikrourazy w obrębie kręgosłupa, które początkowo nie dają żadnych objawów bólowych. Mogą również znajdować się w takim miejscu, w którym nie uciskają żadnej istotnej struktury i nie wiążą się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Z czasem jednak prowadzą do tworzenia się narośli kostnych, zniszczenia chrząstki stawowej i pogłębiania się całego procesu, za co za tym idzie, powstania dolegliwości bólowych, które trudno zignorować. Źródło: Wylecz.to.

W jaki sposób dochodzi do powstawania osteofitów?

U pacjentów, którzy mają zniszczone chrząstki stawowe, dochodzi do dotykania dwóch powierzchni kości. Jest to zjawisko niefizjologiczne. W tej sytuacji staw ogranicza poziom swojej ruchomości. Kości w miejscach styku zaczynają się deformować, tworząc gałęzie i narośle kostne, czyli osteofity. Wapń osadza się w przyrostach i jest z czasem wypłukiwany z kości, a więc dochodzi do redystrybucji wapnia w kościach. Kręgosłup musi mierzyć się z większym obciążeniem. Podstawową przyczyną powstawania osteofitów jest zniszczenie chrząstki.

W jaki sposób przebiega podstawowa diagnostyka osteofitozy?

Pacjenci zgłaszający się do lekarza, uskarżający się na nieznośne bóle kręgosłupa, są poddawani diagnostyce w postaci rezonansu magnetycznego. Co ważne, osteofity mogą wystąpić w obrębie całego kręgosłupa, w zasadzie każdego z jego odcinków, a nawet w układzie kostnym kończyn dolnych. Diagnostyka zmian zwyrodnieniowych nie obejmuje wyłącznie osób w podeszłym wieku. Choroba ta jest obserwowana również u dzieci. W przypadku najmłodszych może się ona wiązać z niewłaściwą fizjonomią, biomechaniką czy złym przepracowaniem stawu. Dawniej medycyna nie uznawała zmian zwyrodnieniowych za schorzenie, lecz za naturalny proces związany ze starzeniem się organizmu. Dziś się je leczy, aby poprawić jakość życia pacjenta i zniwelować dolegliwości bólowe.

Metody leczenia osteofitozy

Lepiej zapobiegać niż leczyć – brzmi stare mądre przysłowie. Pasuje ono także do schorzeń zwyrodnieniowych kręgosłupa. Warto zawczasu zadbać o profilaktykę, regularnie uprawiając sport i utrzymując pełen zakres ruchomości stawów. To, co wiąże się z aktywnością fizyczną, wpływa również na inny aspekt, a więc właściwą masę ciała – to ogranicza powstawanie przeciążeń.

Dodaj komentarz