Zdrowie

Pieprzyki – najważniejsze informacje

Pieprzyki to potoczna nazwa zmian barwnikowych, które obecne są na ciele każdego człowieka. Człowiek rodzi się zwykle z kilkoma pieprzykami i są to znamiona wrodzone. Pozostałe pieprzyki to znamiona nabyte, które pojawiają się z wiekiem, najczęściej pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Pieprzyki mogą mieć również podłoże genetyczne lub powstać na skutek infekcji wirusowej. Znamiona mają różne barwy — od niezauważalnych na jasnej skórze, przez czerwone i brązowe, aż po całkiem czarne. Intensywność koloru zależy od zawartej w nich liczby komórek barwników skóry im jest ona wyższa, tym pieprzyk będzie ciemniejszy. W zależności od rodzaju pieprzyka jest on mniej lub bardziej podatny na rozwój nowotworu.

Pieprzyki — skala ABCDE po angielsku

Do zbadania pieprzyka i opisu ewentualnego zagrożenia zdrowia służy skala ABCDE. Są to pierwsze litery pięciu kryteriów oceny znamienia barwnikowego, ustalone w języku angielskim:

  • A — Asymetria (z ang. asymmetry) – znaczna asymetria pieprzyka oznacza zwiększone ryzyko przekształcenia się go w czerniaka.
  • B — brzegi (z ang. borders) – nieregularne brzegi pieprzyka również oznaczają zwiększone ryzyko powstania czerniaka.
  • C — kolor (z ang. colour) – niejednolita barwa znamienia wynikająca z nierównomiernego rozłożenia melanocytów może wskazywać na powstawanie czerniaka.
  • D — średnica (zang. diameter) – jeśli pieprzyk ma więcej niż 0,5 cm, może się przekształcić w czerniaka.
  • E — rozwój (z ang. evolution) – zmiana wyglądu znamienia w trakcie ostatnich trzech miesięcy jest również alarmującym sygnałem.

Zaobserwowanie na skórze chociaż jednego z powyższych kryteriów, powinno nas skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza.

Pieprzyki a czerniak złośliwy

Największym niebezpieczeństwem związanym z pieprzykami jest pojawienie się czerniaka, czyli raka złośliwego skóry. Dlatego tak ważne jest regularne obserwowanie swojego ciała. Aż 90% odpowiednio wcześnie wykrytych czerniaków jest uleczalna. Zbyt późno wykryty rak skóry kończy się często śmiercią, a liczba ludzi, u których stwierdzono ten typ nowotworu stale rośnie.

Za rozwój czerniaka najczęściej odpowiedzialny jest nadmiar promieniowania UV, wynikający ze zbyt długiego opalania się. Osobom z dużą liczbą pieprzyków odradzane jest rónież korzystanie z solarium, które zwiększa ryzyko powstania czerniaka o nawet 70%. Kolejną przyczyną powstawania tego nowotworu jest narażenie skóry na działanie toksycznych substancji chemicznych.

Pieprzyki — usuwanie

Chociaż nie każde znamię barwnikowe należy usunąć, na pewno warto rozważyć taki zabieg w przypadku pieprzyków narażonych na podrażnienie lub zbytnie nasłonecznienie. Istnieje wiele metod ich usuwania, a o jej wyborze decyduje dermatolog.

Pieprzyki na ciele — zdjecia

Pieprzyki – Wszystko co powinniście o nich wiedzieć — Krok do Zdrowia

Dodaj komentarz