Uroda

Pierwsze zmarszczki – pielęgnacja skóry 25+

Zdaniem kosmetologów proces starzenia się skóry zaczyna się po 25 roku życia. Choć to symboliczna granica, mniej więcej w tym czasie pojawiają się pierwsze zmarszczki. Nawet jeśli nie widzi się na twarzy oznak starzenia, warto rozpocząć pielęgnację anti-aging. W ten sposób można uniknąć pogłębiania się zmarszczek i zachować młody wygląd na dłużej.

Ochrona przeciwsłoneczna

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV szkodzi naszej skórze. Nie tylko prowadzi do podrażnień, zaczerwienienia i oparzeń, ale też przyspiesza starzenie. Po zbyt intensywnym kontakcie ze słońcem skóra staje się sucha, szorstka i poszarzała. Mogą pojawiać się przebarwienia i zaskórniki. Nierzadko dochodzi też do przerostu gruczołów łojowych. Pod wpływem promieniowania UVA i UVB rozpadają się także włókna kolagenu i elastyny. To właśnie one sprawiają, że skóra wygląda młodo.

Biorąc pod uwagę wszystkie negatywne skutki nadmiernej ekspozycji na słońce, warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Skórę niezależnie od pory roku trzeba zabezpieczać kremem z filtrem. Wskazane jest również zakładanie okularów przeciwsłonecznych. Akcesoria osłonią delikatną skórę w okolicach oczu przed promieniami UV.

Co powinny zawierać kremy dla kobiet 25+?

Chociaż kremy przeciw zmarszczkom nie są jeszcze potrzebne kobietom w tym wieku, konieczne jest stosowanie kosmetyków spowalniających procesy starzenia. Do takich produktów należą preparaty o właściwościach nawilżających. Każdy rodzaj cery, nawet tłusta i trądzikowa, potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Pożądanymi składnikami kremów nawilżających dla osób 25+ są kwas hialuronowy, gliceryna czy aloes. Ponadto dobry kosmetyk pozwalający dłużej cieszyć się młodym wyglądem zawiera w swoim składzie witaminę C. To znakomity naturalny przeciwutleniacz neutralizujący działanie wolnych rodników. Witamina C intensyfikuje syntezę kolagenu, co pozytywnie wpływa na kondycję skóry.

Uzupełnianie aminokwasów

Aminokwasy są podstawowymi składnikami budulcowymi białek. Ich obecność okazuje się bardzo ważna dla skóry. Aminokwasy uczestniczą w procesie jej biogenezy. W jaki sposób można dostarczyć je organizmowi? Aminokwasy pozyskamy z pożywienia albo na drodze przemiany materii z innych składników budulcowych. Można dodatkowo dostarczyć je swojej skórze poprzez specjalny zabieg w gabinecie medycyny estetycznej.

Ograniczanie stresu

Stres szkodzi zdrowiu i kondycji skóry. Dotyczy to zarówno stresu związanego z denerwowaniem się, jak i stresu oksydacyjnego powodującego uszkodzenie tkanek. Co sprzyja drugiemu z czynników? Do wystąpienia stresu oksydacyjnego przyczyniają się niewłaściwa dieta, nadmierna ekspozycja na słońce, palenie papierosów oraz zanieczyszczenia środowiska. Powstałe w wyniku oksydacji wolne rodniki degradują DNA. Powodują też wiele chorób, w tym zawał serca i udar mózgu. Obecność wolnych rodników przyspiesza także starzenie się organizmu.

Niszczycielskiemu działaniu wspomnianych czynników zapobiegają przeciwutleniacze. Antyoksydanty oddają wolnym rodnikom swój wolny elektron i usuwają ich nadmiar z ciała. Do przeciwutleniaczy należą karotenoidy, polifenole, a także witaminy A, C i A. Aby ograniczyć działanie wolnych rodników, warto ograniczyć wcześniej wspomniane szkodliwe czynniki przyczyniające się do ich produkcji. Ponadto trzeba dostarczać sobie przeciwutleniaczy wraz z dietą i kosmetykami.

Drugim wspomnianym aspektem stresu jest stres związany z reakcjami układu nerwowego. Jeżeli często się denerwujemy, zaniedbujemy sen i wypoczynek, szybko odbije się to na kondycji naszej skóry. Aby zachować młody wygląd na dłuższy czas, koniecznie trzeba pamiętać o relaksie i wysypianiu się. W rozładowaniu stresu pomagają spacery, hobby i gorące kąpiele.

Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy skóra zaczyna się starzeć, wiele badań wskazuje na to, że ten proces rozpoczyna się około 25. roku życia. To właśnie w tym czasie pojawiają się niewielkie zmarszczki, które stają się coraz bardziej widoczne wraz z upływem lat. Aby opóźnić starzenie się skóry, warto dbać o ochronę przeciwsłoneczną, nawilżać skórę i dostarczać jej aminokwasów. Należy też ograniczyć stres i dbać o wypoczynek. Wówczas można liczyć na to, że opóźni się powstawanie zmarszczek i utratę elastyczności skóry.

Dodaj komentarz