Podkolanówki kompresyjne – pomoc dla zmęczonych nóg
Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty, stanowiące wsparcie w procesie rehabilitacji, poprawiające krążenia i zmniejszające problemy związane z żylakami. Jednym z takich produktów są podkolanówki kompresyjne. Do czego służą? W jakich sytuacjach warto je stosować?
Jak działają podkolanówki kompresyjne?
Podkolanówki kompresyjne, zwane również uciskowymi są wykorzystywane w medycynie, rehabilitacji, a także sporcie. Ich działanie opiera się na zastosowaniu stopniowego ucisku, największego w okolicy kostki, a delikatnego w najwyższym punkcie, w okolicach kolana. Podkolanówki mają na celu zredukowanie zalegającej krwi w najdalszych częściach nogi, która może być przyczyną obrzęków i nieprzyjemnych odczuć. Dzięki tego typu produktom uciskowym krew jest nieustannie tłoczona do obiegu, dlatego ryzyko powstania zakrzepu jest mocno zmniejszone. Podkolanówki i skarpety kompresyjne usuwają również produkty przemiany materii oraz poprawiają czucie głębokie. Wpływają pozytywnie na pracę mięśni, przyśpieszają regenerację, a także minimalizują ryzyko powstania nieprzyjemnych zakwasów.
Jakie podkolanówki kompresyjne wybrać?
Wybór podkolanówek kompresyjnych jest coraz większy, producenci wychodzą oczekiwaniom konsumentów i wypuszczają na rynek modele krótsze i dłuższe, w różnych kolorach, w wersji damskiej i męskiej. Dużą popularnością cieszą się podkolanówki w kolorze cielistym, które są niemal niewidoczne i stapiają się z ciałem. Panowie najczęściej wybierają produkty czarne, brązowe lub granatowe, które można nosić zarówno do sportowych spodni, jak i do garnituru. W zależności od upodobań, można wybrać modele gładkie lub wzorzyste, zarówno letnie, jak i zimowe. Ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając podkolanówki medyczne, jest stopień kompresji. Produkt musi dopasować lekarz, uwzględniając potrzeby pacjenta. Do wyboru są podkolanówki dla osób wymagających profilaktyki, I, II, czy III klasy ucisku.
Kiedy warto stosować podkolanówki uciskowe?
Podkolanówki kompresyjne są doskonałym wsparciem rehabilitacji i regeneracji, polecają je lekarze i fizjoterapeuci. Dzięki temu, że wywierają stopniowy nacisk na nogę, poprawiają krążenie i przynoszą dużą ulgę dla osób, które cierpią na żylaki. Można je stosować profilaktycznie, aby uniknąć tego typu dolegliwości. Podkolanówki przeciwżylakowe są dobrym sposobem na pozbycie się bólu i zmęczenia do ciężkim dniu czy długotrwałym chodzeniu. Wskazaniem do ich noszenia są pękające żyłki tzw. pajączki, wieczorna opuchlizna nóg, uczucie ciężkich nóg, praca w pozycji statycznej, długotrwała podróż, profilaktyka żylaków np. podczas ciąży, duży wysiłek fizyczny np. bieganie czy wielogodzinna jazda na rowerze.
Terapia kompresyjna z użyciem odpowiednich podkolanówek może przynieść bardzo dobre efekty. Jest bezinwazyjna, można ją stosować na co dzień, pomaga uporać się z problemem ciężkich nóg, łagodzi objawy żylaków, przyśpiesza regenerację. Podkolanówki są dyskretne, można nosić je na co dzień i cieszyć z efektów, jakie przynoszą.