Pomysł na prezent na Dzień Dziecka
Dzień Dziecka coraz bliżej! Drodzy Rodzice, czy macie już pomysł na prezent dla swojego dziecka? Jeśli nie, to mamy dla Was kilka propozycji, które zachwycą już od pierwszej chwili i zagwarantują długie godziny beztroskiej zabawy.
Pomysł na prezent na Dzień Dziecka
Dzieci najbardziej cieszą się z zabawek. Czym kierować się przy ich wyborze? Na pewno warto zwrócić uwagę na walory edukacyjne i rozwojowe prezentu. Poniżej znajdziesz pomysły na rozwijające zabawki dla dzieci w różnym wieku.
1. Piramidka z kółek (dla dzieci od 6 m-cy)
Ten rodzaj układanki pamięta z dzieciństwa każdy z nas. Aktualne wieże zostały oczywiście ulepszone, chociażby o atesty bezpieczeństwa. Poza tym podstawa się buja, dzięki czemu piramidka się kiwa, pobudzając zmysły maluszka. Kółko wieńczące piramidkę ma często dodatkowo wirujące koraliki, które grzechoczą przy każdym ruchu. Dziecko, układając elementy od największego do najmniejszego, uczy się porządkowania i dopasowywania kształtów. Taką piramidkę powinien mieć każdy maluch.
2. Książeczki edukacyjne (dla dzieci 6-36 m-cy)
Warto przyzwyczajać dziecko do książek od najmłodszych lat. Najlepszą propozycją na początek są książeczki z kolorowymi obrazkami, które pomogą przyswoić maluchowi pierwsze kształty, litery oraz liczby. Zwykle mają grube strony, dzięki czemu dziecko samo bez trudu poradzi sobie z ich przekręcaniem.
3. Zabawki interaktywne (dla dzieci 18-36 m-cy)
Przykładem takiej zabawki może być Uczący Smartfonik Szczeniaczka „Nagraj wiadomość”. Ta kolorowa zabawka wydaje dźwięki i ma ruchomy obraz, posiada również możliwość nagrywania wiadomości na pocztę głosową, które potem można wielokrotnie odtwarzać. Kolorowe światełka i radosne dźwięki uczą maluszka nie tylko odgrywania różnych ról, ale też liczenia, dni tygodni, nazw emocji, powitań i zasad prowadzenia rozmów.
4. Zabawki edukacyjne (dla dzieci 1-5 lat)
Zabawki edukacyjne pomagają małym dzieciom rozwijać umiejętności społeczne, uczą zasad kulturalnego zachowywania czy opieki nad zwierzętami. Przykładem takiej zabawki jest Muzyczna Farma Małego Odkrywcy, która zaznajamia dzieci z życiem na farmie, i tym samym pobudza jego wyobraźnię. Podczas zabawy dzieci mogą na przykład zobaczyć, jak wykluwają się kurczaki lub obracać silos z kukurydzą, aby nakarmić podopiecznych po wezwaniu ich srebrnym dzwonkiem na obiad. Zabawa odbywa się w rytmie wesołych dźwięków. Dzieci słyszą również wypowiedzi oraz rady Jeda dotyczące pracy na farmie, uczące odpowiedzialności i opieki nad zwierzątkami, np. Noc chyba będzie zimna. Przykryjmy kurki ciepłym kocem. Nauczy je to okazywania troski o innych oraz empatii względem zwierząt.
5. Klocki (dla dzieci 1 – 5 lat)
Klocki to zabawka mająca wiele zalet: wyrasta się z niej wolno, można się nimi bawić z dziećmi w różnym wieku, dobrze sprawdza się w pojedynkę oraz w duecie z rodzicami. A co najważniejsze, zabawę ogranicza jedynie wyobraźnia, której przecież dzieciom nie brakuje.
6. Zestawy kolekcjonerskie (dla dzieci od 3 lat)
Dzieci lubią kolekcjonować. Dla maluchów ważny jest sam fakt poszerzania kolekcji, dla rodziców ważne jest zwykle, aby zbierane przedmioty były użyteczne i nie stały się typowym zbieraczem kurzu. Dobrym przykładem są Lokomotywki z serii Tomek i Przyjaciele, którą zna każdy brzdąc. Świat Tomka można przenieść do domu dzięki najróżniejszym zestawom do tworzenia torów. Wymyślanie ciągle nowych tras pobudza dziecięcą wyobraźnię i chęć odkrywania, a przeszkody, które muszą pokonać lokomotywki, uczą maluszka sprytu i logicznego myślenia.
7. Zabawki relaksacyjne (od niemowlaka do przedszkolaka)
Dobrym pomysłem dla grupy obdarowujących jest fotelik-bujaczek. Nie dość, że jest to przedmiot, który rośnie wraz z dzieckiem, to jest też bardzo praktyczny. Przenośne siedzisko noworodkom służy jako kołysząca leżanka, a po dołączeniu do niego elementu z zabawkami, będzie go rozweselać. Foteliki mają zwykle funkcję wibracji, która pomoże uspokoić szkraba. Rozkładana podpórka pozwala zmienić bujaczek w stabilny fotelik z regulowanym odchyleniem oparcia, które można dopasować do wieku dziecka.