Poznaj sposoby na zaskórniki otwarte
Zaskórniki otwarte, nazywane też wągrami, to problem natury estetycznej, który dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania i zazwyczaj wtedy związane są ze zmianami hormonalnymi. Niedoskonałości te są nieestetyczne i mogą przyczyniać się do obniżenia samooceny. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby sobie z nimi poradzić. Jakie? Podpowiadamy.
Czym są zaskórniki otwarte?
Zaskórniki dzielimy na otwarte i zamknięte. Te pierwsze to zazwyczaj ciemnobrązowe lub czarne kropki, które najczęściej pojawiają się w strefie T, czyli na nosie, brodzie i czole. Zamknięte z kolei to drobne grudki podskórne w jasnym, najczęściej białym kolorze. Są najlepiej widoczne po naprężeniu skóry.
Wągry to efekt zatkanych gruczołów łojowych, w których gromadzą się nadmierne ilości sebum i zanieczyszczeń, a także resztki kosmetyków. Do ich powstawania przyczyniają się zmiany hormonalne i nieodpowiednia pielęgnacja skóry, a także czynniki środowiskowe, takie jak stres czy zanieczyszczone powietrze.
Jakie kosmetyki sprawdzą się na zaskórniki otwarte?
Zaskórniki otwarte mogą tworzyć się również wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Z tego powodu osoby, które mają skłonność do tego typu niedoskonałości, powinny zwrócić szczególną uwagę na skład preparatów kosmetycznych jakie stosują. Najlepiej jeżeli są one pozbawione substancji komedogennych o właściwościach zaskórnikowotwórczych.
Stan naszej cery mogą pogorszyć substancje takie jak wazelina, parafina, silikony, lanolina, niektóre kwasy tłuszczowe, olej ze słodkich migdałów, kokosowy czy z awokado. Oczywiście nie zawsze te składniki wywołają na naszej twarzy niedoskonałości, zwłaszcza jeżeli znajdują się w kosmetykach w niewielkich ilościach. Warto jednak korzystając z tego typu produktu uważnie obserwować stan swojej cery.
Zaskórniki otwarte — właściwe oczyszczenie twarzy
Podstawowym krokiem w walce z zaskórnikami otwartymi jest właściwe oczyszczanie twarzy. Nieumiejętnie wykonany demakijaż może powodować zatykanie porów i nadmierną produkcję sebum. Z tego powodu, najlepiej wykonywać go dwuetapowo. W pierwszym kroku użyć specjalnego płynu lub mleczka, w drugim zaś pianki lub żelu do mycia twarzy.
Istotne jest również właściwe osuszanie skóry — w tym celu należy użyć czystego, a najlepiej jednorazowego ręcznika. Tak przygotowana cera jest gotowa na kolejne kroki pielęgnacyjne, takie jak kremy nawilżające do twarzy, sera czy maseczki.
Peeling na zaskórniki otwarte
W walce z zaskórnikami otwartymi skuteczne okazują się również peelingi, które usuwają zrogowaciały naskórek mogący blokować ujścia gruczołów łojowych. Posiadaczki skóry wrażliwej powinny sięgnąć po kosmetyki o formule enzymatycznej, zawierające na przykład kwasy. Mechaniczne peelingi mogą podrażniać cerę i dodatkowo nie są polecane zwłaszcza osobom ze skłonnością do trądziku.
Domowe sposoby na zaskórniki otwarte
Domowe sposoby, takie jak na przykład parówki również mogą być skuteczne w walce z zaskórnikami otwartymi. Aby przygotować taki zabieg, wystarczy nalać gorącą wodę do miski i dodać do niej olejek eteryczny, na przykład eukaliptusowy, a następnie pochylać na nią głowę przykrytą ręcznikiem przez 15-20 minut.
Zabieg ten rozpulchnia pory, dzięki czemu znacznie łatwiej jest usunąć sebum i zanieczyszczenia, które się w nich nagromadziły. Osoby o wrażliwej cerze powinny jednak taki zabiegi wcześniej skonsultować z kosmetyczką lub dermatologiem. Czasami stan naszej skóry wymaga interwencji specjalisty i leczenia celowanego.