Dom

Pralka ładowana od góry – kiedy warto wybrać to rozwiązanie i na co zwrócić uwagę?

Pralka ładowana od góry to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych urządzeń z drzwiczkami z przodu. W wielu sytuacjach to rozwiązanie może się okazać znacznie bardziej funkcjonalne niż klasyczna pralka ładowana od frontu. Niemałym atutem jest także niższa cena. 

Gdzie sprawdzi się pralka ładowana od góry?

Jakie wymiary mają pralki ładowane od góry?

Zalety pralek ładowanych od góry

Pralka ładowana od góry – na co zwrócić uwagę?

Gdzie sprawdzi się pralka ładowana od góry?

Zakup pralki ładowanej od góry rozważają przede wszystkim osoby, które borykają się z problemem trudnej do zaaranżowania łazienki czy przechowalni, a także właściciele małych łazienek, w których liczy się każdy centymetr powierzchni. Kupując pralkę, oprócz oczywistych do rozważenia kwestii jej funkcjonalności, liczby programów, energooszczędnością, musisz wziąć pod uwagę także jej wymiary i możliwość dopasowania do konkretnego typu pomieszczenia. Do łazienki o standardowych wymiarach najczęściej poleca się urządzenia ładowane od frontu, natomiast przy bardziej wymagającej przestrzeni skutecznym rozwiązaniem może być właśnie pralka ładowana od góry. 

Sprawdzi się ona, gdy szukasz pralki do:

  • małej łazienki, 
  • przedpokoju, 
  • niewielkiej przechowalni. 

Jakie wymiary mają pralki ładowane od góry?

Pralki ładowane od góry mają inne wymiary od tych, do których standardowo przywykliśmy w przypadku pralek z drzwiczkami z przodu. Jest to ogromna zaleta w bardzo wielu przypadkach. Jeśli montujesz pralkę w małej łazience albo aneksie, wymiary odgrywają ogromną rolę. Najmniejsze pralki ładowane od góry mają wymiary 60x40x85 cm. Standardowe urządzenia z tym rozwiązaniem są natomiast nieco wyższe – z reguły mają około 90, a nie 85 cm wysokości. Kluczowa natomiast przy wyborze pralki ładowanej od góry jest przede wszystkim jej szerokość (40 cm), która jest mniej więcej o 20 cm mniejsza niż w przypadku pralek otwieranych z przodu. Na https://www.neonet.pl/pralki/pralki-ladowane-od-gory.html możesz sprawdzić wszystkie dostępne opcje. 

Warto przy okazji zwrócić uwagę, że mała szerokość pralki w tym przypadku nie oznacza mniejszej pojemności. Na rynku znaleźć możesz pralki o szerokości 40 cm z bębnem o pojemności 8 kg. Pod tym względem pralki otwierane od góry są lepsze dla alternatywy do małych łazienek, czyli pralek typu slim. Pralki slim otwierane z przodu są co prawda węższe od standardowych, ale przekłada się to na mniejszą pojemności pralki (z reguły do 6 kg), co przy większej rodzinie może stanowić problem. 

Zalety pralek ładowanych od góry

Pralki ładowane od góry maja niemało zalet. Podstawową jest oczywiście znacznie większa ustawność. Istotny jest tylko dostęp do góry, więc pralka taka sprawdzi się w małej łazience. Można ją stawić nawet bokiem. Pamiętać jednak trzeba, że przestrzeń nad pralką musi pozostać wolna. Nie można także zagospodarować miejsca na pralkę, natomaist w wielu przypadkach te ograniczenia nie stanowią większego problemu. Przy okazji warto zaznaczyć, że pralki ładowane od góry są tańsze od standardowych urządzeń. Różnica może wynosić nawet kilkaset złotych. Dla młodych rodzin, osób wynajmujących mieszkanie lub dopiero rozpoczynających życie na własny rachunek, różnica ta może mieć niemałe znaczenie. 

Pralki ładowane od góry cechuje mała awaryjność, a także bardzo prosta obsługa. Dodatkowo, jest to cenne rozwiązanie dla osób, które nie chcą albo nie mogą się schylać. Pralki tego typu cenią sobie na przykład bardzo osoby starsze. 

Pralka ładowana od góry – na co zwrócić uwagę?

Wybierając każdą pralkę, nie tylko tę ładowaną od góry, trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych parametrów. Mimo że w przypadku pralek ładowanych od góry najwięcej mówi się o ich wymiarach w kontekście ich ustawności, natomiast to nie jedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Koniecznie trzeba sprawdzić klasę energetyczną urządzenia. W perspektywie stale rosnących cen za energię klasa energetyczna A++ czy A+++ wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Urządzenia o najwyższych parametrach jeśli chodzi o energooszczędność są oczywiście nieco droższe, natomiast różnica ta stosunkowo szybko zwraca się dzięki ograniczeniu zużycia prądu i niższy, rachunkom. W kwestii energooszczędności warto także zwrócić uwagę na funkcje pralki pozwalające na skracanie czasu prania, krótkie programy albo programy, które trwają dłużej natomiast przy niższym zużyciu mediów. 

Koniecznie pod uwagę warto wziąć oczywiście funkcjonalność pralki. Dokładnie powinieneś sprawdzić listę programów. Warto się na przykład upewnić, czy jest choć jeden krótki program, który zawsze okazuje się potrzebny. Jeśli masz w domu małe dziecko, być może interesującym rozwiązaniem będzie program antyalergiczny czy okazanie parą. Nie lekceważ tego punktu, ponieważ w dużej mierze to właśnie od oferty programów do prania będzie zależeć ostateczna ocena funkcjonalności pralki. 

Jeszcze jedną ważną kwestią wartą omówienia jest hałas. Szczególnie podczas wirowania pralki mogą emitować drażniące ucho dźwięki. Niektóre jednak mogą robić to w znacznie mniejszym stopniu niż inne. Wpływ może mieć na to między innymi zastosowanie nowoczesnego silnika inwertverowego zamiast szczotkowego. Dzięki niemu pralka dalej będzie osiągała wysokie obroty i skutecznie wirowała ubrania, natomiast będzie przy tym znacznie ciszej pracować. 

undefined

Dodaj komentarz