Zdrowie

Pryszcz w miejscu intymnym – co warto wiedzieć?

Pryszcz w miejscu intymnym to problem, który może dotknąć każdego. Trądzik jest częstym zjawiskiem, nie zawsze jednak jest kwestią przypadku. Jego zlekceważenie może prowadzić do występowania innych schorzeń. Jakie są przyczyny jego występowania?

Pryszcz w miejscu intymnym – dlaczego się pojawia?

Przyczyn pojawiania się pryszczy jest wiele. Wynikają one nie tylko z indywidualnych uwarunkowań genetycznych, ale i trybu życia, jaki prowadzisz. Czasami wpływ na ich powstawanie ma dieta i przyzwyczajenia żywieniowe. Ryzyko ich pojawienia zwiększa się wraz z ilością spożywanej żywności przetworzonej, w tym fast food i słodyczy. Wiele przypadków związanych jest także stosowanie niewłaściwych kosmetyków. Ich poszczególne składniki mogą uczulać skórę, co w efekcie prowadzi do powstawania niedoskonałości.

Częstą przyczyną trądziku w miejscach intymnych jest także rozregulowana gospodarka hormonalna. Powstawaniu pryszczy sprzyja też mała ilość snu oraz stres – dodaje Joanna Miś – kosmetolożka, redaktorka serwisu o urodzie – estetico.pl.

Większość tego typu wyprysków powstaje najczęściej po depilacji. Niewłaściwie dobrana metoda zabiegu, prowadzi do stanu zapalnego mieszków włosowych. Niezależnie od przyczyny jest jednak kilka skutecznych metod radzenia sobie z tą przykrą dolegliwością. Nie wszystkie wiążą się z potrzebą przyjmowania leków doustnych. Pryszcze pojawiają się okresowo, w związku z czym warto zacząć od obserwacji swojego ciała. To pomoże w rozpoznaniu i wyeliminowaniu czynnika, który przyczynia się do ich powstawania.

Pryszcze miejsc intymnych – jak zapobiegać?

Aby lepiej zrozumieć ten problem, warto jest przyjrzeć się procesowi powstawania wyprysków. Niezależne od przyczyny, we wszystkich przypadkach związane jest to nadmiernym wydzielaniem się łoju skórnego. Ten z kolei, w połączeniu z kurzem, poceniem się i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, jeszcze bardziej wpływa na ich powstawanie. Dlatego w walce z trądzikiem należy zacząć od zadbania o odpowiednią higienę miejsc intymnych. Weryfikacji należy poddać nie tylko stosowane kosmetyki, ale i jakość noszonej bielizny. W przypadku, w którym pryszcze powstają w wyniku przeprowadzonej depilacji, należy zmienić jej metodę. Najbardziej ich powstawaniu sprzyja stosowanie maszynek jednorazowych. Powstałe po ich użyciu podrażnienia są bardzo podatne na pojawianie się wyprysków. Jeżeli jednak żadne z powyższych nie pomoże, warto udać się z pomocą do specjalisty.

Jak pozbyć się problemu powstawania wyprysków po depilacji?

W przypadku gdy ich powstawanie towarzyszy stosowaniu tradycyjnych metod depilacji, należy zastanowić się nad przeprowadzeniem depilacji laserowej. Ma ona wiele zalet – jest ona bezbolesna, a jej efekty utrzymują się na długi czas. Przede wszystkim jednak nie wywołuje ona podrażnień oraz chroni włoski przed wrastaniem w skórę. 

Jeżeli jednak z jakiś powodów nie chcesz podjąć się tego zabiegu i w dalszym ciągu chcesz skorzystać z maszynki – upewnij się, że robisz to poprawnie. Aby uniknąć ryzyka powstawania zmian skórnych, w pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie przygotowanie swojej skóry do tego zabiegu. Pod żadnym pozorem nie przeprowadzaj depilacji na sucho. Brak bieżącej wody spowoduje, że maszynka uszkadza powierzchnię Twojej skóry oraz doprowadzi do powstania otwartych ran. Następnie:

  • wymocz skórę i okolice depilowanych miejsc w ciepłej wodzie. Dzięki temu skóra stanie się mniej podatna na powstające podrażnienia.
  • zrób peeling ciała. Usuń martwy naskórek, dzięki czemu zwiększysz poziom higieny. W tym celu poleca się zwłaszcza peelingów solnych, które mają wysokie właściwości przeciwzapalne i oczyszczające.
  • przejdź do depilacji – w trakcie operuj maszynką w taki sposób, by usuwać włoski w kierunku, w którym rosną. Tym samym ograniczysz ilość podrażnień do minimum.

Bardzo często pojawianie się wyprysków jest także związane ze zbyt częstym stosowaniem tej samej maszynki. jednorazowej Jak sama jej nazwa mówi, nie służy ona do wielokrotnego użytku. Stosowanie tej samej maszynki więcej niż 3 razy, sprzyja rozwojowi zakażeń. Należy także pamiętać, by pod żadnym pozorem nie wyciskać pryszczy.

Zobacz także: https://estetico.pl/jak-pozbyc-sie-cellulitu

Dodaj komentarz