Zdrowie

Recepta online – potrzebne leki bez wychodzenia z domu

Umówienie się na wizytę do lekarza nie jest łatwe. Pacjentów jest coraz więcej, kolejki do lekarzy robią się dłuższe, dlatego na konsultacje trzeba czasami czekać kilka tygodni. Co w sytuacji, gdy potrzebna jest pilna recepta, a na terminy do specjalisty przyprawiają o ból głowy? Rozwiązaniem jest elektroniczna recepta online? Co to jest? Jak ją otrzymać

Co to jest recepta online?

Wiele osób znalazło się w sytuacji, gdy skończyły się przyjmowane leki, np. tabletki antykoncepcyjne, leki na cukrzycę czy nadciśnienie, a na wizytę u lekarza trzeba było długo czekać. Na szczęście to już nie problem. E recepta to odpowiednik standardowej recepty, którą wystawia lekarz w trakcie stacjonarnej wizyty. Recepta online jest tak samo ważna, jak tradycyjna, upoważnia do zakupu zleconych leków. Na e-recepcie znajdują się dane pacjenta i lekarza, który wystawił dokument, kod kreskowy, data wystawienia i realizacji, a także informacje o refundacji i dawkowaniu leków. Taka forma recepty jest bardzo wygodna. Pacjent nie może jej zgubić, a osoby, które posiadają Internetowe Konto Pacjenta, widzą dokument na swoim profilu. W momencie wystawienia recepty online pacjent otrzymuje SMS oraz maila z numerem recepty. Aby zrealizować dokument, numer recepty wraz z Peselem Pacjenta należy podać w aptece. Dużym plusem zdalnej recepty jest jej czytelność. Dzięki temu, że dokument jest w wersji elektronicznej, nie ma obaw, że nazwa leku zostanie źle odczytana. To komfortowe rozwiązanie zarówno dla farmaceuty, jak i pacjenta.

Co warto wiedzieć o recepcie online?

Na jednej e recepcie może znajdować się jeden lek, a na recepcie zbiorczej maksymalnie 5. Lekarz może przepisać ilość leku, potrzebną do stosowania przez 360 dni. Warto pamiętać, że pierwsze opakowanie leku należy wykupić w ciągu 30 dni od wystawienia recepty online. Jeżeli na recepcie są antybiotyki, należy je wykupić w ciągu 7 dni. Przepisane leki można wykupić w dowolnej aptece. Cena recepty online jest różna, zależy od formy konsultacji i wybranej przychodni. Ceny usługi zaczynają się już do 50 zł. 

Jak otrzymać receptę online?

Recepty online stały się popularne w 2020 roku, kiedy na świecie zapanowała pandemia Covid-19. Wizyty u lekarzy zostały ograniczone do minimum, zastąpiły je konsultacje zdalne, na których pacjenci mogli otrzymać zwolnienie, receptę czy inne potrzebne dokumenty. Dziś świat wrócił do normalności, ale zdalne wizyty pozostały. Dzięki nim receptę można otrzymać szybko i wygodnie, bez konieczności wychodzenia z domu. Aby otrzymać receptę online, należy umówić się na zdalną konsultację do wybranego lekarza. Warto pamiętać, że recepty mogą wystawiać lekarze wszystkich specjalności, ale tylko wtedy, gdy uznają, że ich stosowanie jest zasadne. Wizyta online może mieć formę rozmowy telefonicznej, czatu, niektóre poradnie proszą o wypełnienie formularza i dokładne opisanie występujących dolegliwości. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego specjalista zada pytania o dolegliwości, poprosi o przedstawienie badań lub innej dokumentacji medycznej. Najczęściej to wystarczy do postawienia diagnozy, ale w niektórych wypadkach konieczne będzie wykonanie dalszej diagnostyki. Jeżeli będzie konieczne, na wizycie lekarz wypiszę receptą online i w razie potrzeby wystawie zdalne zwolnienie elektryczne. Bardzo popularny jest również inny sposób, pozwalający na szybkie otrzymanie recepty. Wystarczy wejść na stronę internetową przychodni, która świadczy takie usługi, z dostępnej tabeli wybrać potrzebny lek, przypadłość i wypełnić formularz medyczny na temat stanu zdrowia. Na podstawie wypełnionego dokumentu lekarz zdecyduje o zasadności wystawienia recepty i w razie potrzeby wystawi dokument. W takim wypadku czas oczekiwania na receptę to maksymalnie kilka godzin. 

Konsultacja lekarska nie jest dziś konieczna do wystawienia recepty. Obecnie, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pacjenci mogą otrzymać potrzebne leki wtedy, gdy ich potrzebują. Warto wiedzieć, czym jest e recepta i jak wygląda wystawienie e recepty. Nigdy nie wiadomo, kiedy to rozwiązanie będzie potrzebne. 

Dodaj komentarz