Regeneracja skóry po opalaniu krok po kroku
Estetyczna opalenizna zachęca do kąpieli słonecznych, jednak pamiętaj, że zbyt długie przebywanie na słońcu ma negatywny wpływ na kondycję skóry. Słońce wysusza ją, często podrażnia, a w najgorszym wypadku prowadzi do bolesnych oparzeń. Nie pozostawaj na słońcu zbyt długo i zawsze korzystaj z kosmetyków z filtrem UV. Nie zapomnij również o odpowiedniej pielęgnacji skóry po opalaniu, która może mieć nieco większe wymagania niż zwykle.
Oczyść skórę delikatnym środkiem myjącym
Po powrocie z leżaka na słonecznej plaży przede wszystkim oczyść skórę z zanieczyszczeń takich jak choćby pozostałe na niej ziarnka piasku. Podczas mycia usuniesz z niej także nadmiar sebum produkowany przez rozszerzone od wysokiej temperatury pory.
Umyj skórę chłodną wodą i delikatnym środkiem myjącym. Nie sięgaj po mydła z agresywnym składem, ponieważ skóra po opalaniu jest szczególnie wrażliwa na podrażnienia. Pamiętaj również, by nie brać prysznica w lodowatej wodzie zaraz po zejściu ze słońca. Szok termiczny, jakiego doświadczy nagrzana skóra pod bardzo zimną wodą, także może przyczynić się do jej podrażnienia.
Złuszczaj martwy naskórek z pomocą peelingu
Jeśli Twoja skóra po opalaniu jest zaczerwieniona i podrażniona, zaczekaj ze złuszczaniem martwego naskórka do czasu zniknięcia zmian. Regeneracja skóry musi nastąpić przed złuszczaniem zwłaszcza jeśli sięgasz po peelingi mechaniczne. Są to kosmetyki z zawartością drobinek trących, którymi ręcznie usuwasz nadmiar naskórka. Stosując je na podrażnionej skórze, narażasz się na ból, dyskomfort i dłuższe gojenie.
Na opalonej i wygojonej skórze możesz zastosować peelingi chemiczne, które różnią się od mechanicznych sposobem działania. Nie zawierają one drobinek trących, za to zmiękczają i złuszczają martwy naskórek przez zawartość składników aktywnych. Ich stosowanie po opalaniu zapewni Ci gładką i miękką skórę o równym kolorycie.
Nawilżaj i odżywiaj skórę
Skóra podczas opalania traci dużą ilość wody, dlatego musisz pamiętać o jej nawilżeniu. Śmiało sięgaj po kosmetyki o gęstej konsystencji takie jak masła do ciała, które natłuszczą skórę i pomogą jej odbudować naturalną warstwę ochronną. Zwróć uwagę na zawarte w nich składniki aktywne. Za najbardziej skuteczne uznaje się preparaty z zawartością kwasu hialuronowego, który nie tylko dogłębnie nawilża skórę, ale i zatrzymuje wodę w warstwach naskórka.
Wybierając kosmetyki nawilżające, zwróć uwagę na preparaty z dodatkową zawartością witamin i składników odżywczych. Po opalaniu skóra wymaga regeneracji, dlatego przy jej pielęgnacji dobrze sprawdzą się kosmetyki z zawartością składników takich jak pantenol, który pobudza komórki do odbudowy. Działa on bardzo delikatnie, jednocześnie łagodząc podrażnienia, dlatego może być stosowany nawet na skórę z oparzeniami słonecznymi.
Oparzenia słoneczne wymagają odpowiedniej pielęgnacji
Jeśli spędzisz na słońcu zbyt wiele czasu, a na Twojej skórze pojawią się bolesne oparzenia, musisz je jak najszybciej złagodzić. Dopóki oparzenia się nie zagoją, zrezygnuj z korzystania z kosmetyków o tłustej konsystencji oraz peelingów. Unikaj także dalszej ekspozycji na słońce wrażliwych partii skóry, które są w tym czasie szczególnie podatne na dalsze podrażnienia.
Miejsce oparzenia dokładnie umyj pod chłodną wodą, a następnie nałóż na nie środek łagodzący z zawartością składników takich jak pantenol, aloes albo alantoina. Przyspieszą one regenerację uszkodzonego naskórka i złagodzą ból oraz uczucie swędzenia. Do czasu, aż oparzenie całkowicie się nie zagoi, nie nakładaj na podrażnione miejsca innych preparatów.