Uroda

Składniki w kosmetykach dla poszczególnych rodzajów cery

Dokonanie prawidłowej oceny rodzaju naszej skóry, determinuje to, czy będziemy w stanie o nią odpowiednio zadbać. Stosowanie wysokiej jakości, dopasowanych do naszych potrzeb kosmetyków, gwarantuje nam promienny wygląd i maksymalne opóźnienie widoczności procesów starzeniowych.

Typy cery – jaki jest Twój rodzaj skóry?

Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje cery: normalna, tłusta, sucha i mieszana. Do czasu dojrzewania większość dzieci posiada cerę normalną. W okresie przemian hormonalnych najczęściej pojawiają się dolegliwości związane z trądzikiem, a cera zmienia się na tłustą, trądzikową. Gdy osiągamy dojrzałość, gospodarka hormonalna stabilizuje się, nie oznacza to jednak, że u wszystkich osób znikają problemy. Tylko niewielka garstka osób może określić swoją cerę jako normalną: większość z nas ma raczej cerę mieszaną lub suchą. W dorosłym wieku zdarzają się również kłopoty z nadmierną produkcją sebum, czego efektem jest cera tłusta.

Typy cery: normalna

Cera normalna jest promienna w wyglądzie i miła w dotyku. Jej pory są prawie niewidoczne, a ewentualne wypryski pojawiają się sporadycznie. Nie powoduje większych problemów w pielęgnacji, ale nie oznacza to, że jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Tak samo, jak każdy inny rodzaj cery, należy ją chronić przed działaniem promieni UV, suchym powietrzem, mrozem i dbać o zapewnienie składników odżywczych, których z biegiem lat naturalnie ubywa w naszym organizmie.

Typy cery: sucha

Cera sucha wytwarza znacznie mniej sebum niż powinna. Brakuje w niej odpowiedniej bariery hydrolipidowej, przez co „ucieka” z niej zbyt wiele wilgoci, a sama skóra podatna jest na powstawanie podrażnień i uszkodzeń mechanicznych. Daje odczucia dyskomfortu, powodowanego ściągnięciem, napięciem, łuszczeniem się i świądem. Suchość skóry najczęściej nasila się z biegiem czasu, co zwiększa również widoczność zmarszczek i przyspiesza opadanie owalu twarzy.

Typy cery: tłusta

Cera tłusta nadmiernie się błyszczy, a to za sprawą nadprodukcji sebum. Mocno odznaczają się na niej rozszerzone pory, zaskórniki są widoczne, często pojawiają się zmiany zapalne. Kondycja cery tłustej powodowana jest nadmiernie aktywnymi gruczołami łojowymi. Co ciekawe, ten rodzaj cery jest stosunkowo odporny na czynniki zewnętrzne, jak wiatr, mróz i słońce, jednak stosowanie preparatów z alkoholem w dużych ilościach czy też opalanie się bez kremów z filtrem może powodować do zaogniania się zmian. Cera tłusta powinna być leczona pod okiem dermatologa – brak odpowiedniego działania w przypadku zmian zapalnych może skutkować powstawaniem trwałych blizn.

Typy cery: mieszana

Cera mieszana uznawana jest za stosunkowo kłopotliwą w pielęgnacji, ponieważ wymaga stosowania preparatów zarówno dla cery suchej jak i produkującej nadmierną ilość sebum. Zazwyczaj tłuste partie twarzy to nos, broda i czoło (tworzące tzw. strefę T), a suche partie znajdują się na policzkach i linii żuchwy. Dbanie o cerę mieszaną wymaga nakładania preparatów dla tłustej skóry na strefę T o działaniu matującym, lekkim i niekomedogennej formule. Parte suche powinny być maksymalnie nawilżane i odżywiane.

Rodzaje kosmetyków a poszczególne typy cery

Każdy rodzaj cery wymaga odrobinę innego podejścia do pielęgnacji. Ogólne zasady, którymi się należy kierować zostały opisane poniżej.

Cera normalna potrzebuje nawilżenia, uzupełniania niedoborów składników odżywczych występujących wraz z wiekiem i ochrony SPF. Po 25. roku życia wskazane jest włączenie profilaktycznych działań przeciwstarzeniowych (kosmetyków z kolagenem, koenzymem Q10 i witaminę E). Może być oczyszczana wodą i delikatnymi środkami myjącymi. Jeśli nie występują ku temu inne przeciwwskazania, można stosować kosmetyki z kwasami.

Cera sucha potrzebuje bardzo subtelnej pielęgnacji, w której największy nacisk powinien być położony na odbudowę bariery hydrolipidowej. Substancje, których warto szukać na liście składników to: alantoina, ceramidy, wielocząsteczkowy kwas hialuronowy. Bezwzględnie należy unikać alkoholi i substancji potencjalnie uczulających, jak np. propolis. Cera sucha nie lubi pocierania i mechanicznego działania: peelingi mechaniczne powinny zostać zastąpione łagodnymi enzymatycznymi i maskami. Do oczyszczania cery suchej lepiej stosować płyny micelarne i nie używać wody oraz nawet subtelnie działających mydeł.

Cera tłusta wymaga profesjonalnych preparatów, które będą działać matująco, ściągająco i łagodząco na stany zapalne. Istotne jest zwrócenie uwagi na formułę kosmetyku: powinna być lekka i dobrze wchłanialna, aby nie zatykać porów. Przy cerze tłustej można stosować kosmetyki bazujące na alkoholu, który osusza gruczoły łojowe – ważne jest jednak, aby bilansować to działanie z równoczesnym nawilżaniem, w przeciwnym wypadku doprowadzimy do pogorszenia się kondycji skóry. Do oczyszczania twarzy sprawdzi się żel myjący, peeling ziarnisty i tonik.

Cera mieszana potrzebuje dwutorowego działania, podzielonego na strefy. Profesjonalne linie kosmetyczne posiadają w swojej ofercie preparaty, które odpowiadają potrzebom zarówno tłustym, jak i suchym partiom skóry – w ten sposób nie potrzeba kupować dwóch różnych zestawów kosmetyków.

Marką, która słynie z szerokiej oferty wysokiej jakości kosmetyków dostosowanych do wymogów każdego rodzaju cery, jest Vichy. Warto zapoznać się z produktami tej marki i skompletować zestaw pielęgnacyjny dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Wnikliwe opisy poszczególnych preparatów znacznie ułatwią to zadanie. Kosmetyki Vichy znajdziesz w atrakcyjnych cenach na Apo-discounter https://www.apo-discounter.pl/vichy-c-301

Dodaj komentarz