Kids

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka – kalkulator

Skoki rozwojowe dziecka to okresy, kiedy następuje zmiana w niedojrzałym układzie nerwowym malucha. W pierwszym roku życia można wyróżnić 7 tak zwanych skoków rozwojowych. Niektóre są wyraźne, inne mijają niepostrzeżenie. Sprawdź, jak rozpoznać skoki rozwojowe — pomoże Ci specjalnie opracowany w tym celu kalkulator.

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka — jak rozpoznać?

Skoki rozwojowe u dziecka nietrudno przeoczyć. Najczęściej maluch w tym okresie jest marudny, gorzej zasypia i niespokojnie śpi. Chce być noszony na rękach i przytulany. Kryzys poprzedzający skok rozwojowy jest niezwykle stresujący dla dziecka oraz rodziców, którzy nie rozumieją, dlaczego do tej pory niesprawiający żadnych problemów maluch, nagle domaga się nieustannej uwagi. Na szczęście zmiana następuje po kilku dniach, a dziecko „nagle” nabywa umiejętności, których wcześniej tak mozolnie się uczyło.

Ponieważ skoki rozwojowe związane są z rozwojem mózgu, wcześniaki przechodzą je nieco później, a dzieci, które przyszły na świat po terminie, trochę wcześniej, ponieważ ich mózg rozwijał się już w życiu płodowym.

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka — kalkulator

Sprawdzając kalkulator Skoki rozwojowe dziecka, należy brać poprawkę, ponieważ ma on charakter wyłącznie orientacyjny i informacyjny. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego do każdego ze skoków rozwojowych należy podchodzić indywidualnie.

Kalendarz skoków rozwojowych

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka dzielimy na 7 etapów:

  • 1 skok — wrażenia

Ten skok dziecko przechodzi w 5 tygodniu życia. Jest to moment, w którym noworodek zaczyna baczniej rozglądać się wokół siebie, zatrzymuje wzrok na twarzach i przedmiotach, a głośne dźwięki wywołują u niego nerwowość, a nawet płacz. To czas, kiedy pojawiają się pierwsze łzy oraz uśmiechy. U dziecka zaczynają rozwijać się zmysły, m.in. zapach (szczególnie mamy), który odgrywa coraz większą rolę. Dlatego w ty okresie maluch potrzebuje dużej ilości spokoju i ograniczenia bodźców, szczególnie przed snem.

Skok rozwojowy powoduje, że dziecko staje się bardziej wrażliwe na otaczający je świat, bywa niespokojne i rozdrażnione. Dlatego w tym okresie maluch potrzebuje dużej ilości spokoju i ograniczenia bodźców, szczególnie przed snem.

  • 2 skok — wzorce

Ten skok dziecko przechodzi w 7-9 tygodniu życia. Około 8 tygodnia zaczyna dostrzegać rytm dnia i powtarzające się wzorce, np.: sen po kąpieli, przy konkretnym ułożeniu ciała będzie karmienie, zapalone światło w danym miejscu to czas zabawy. Maluch odkrywa własne dłonie i próbuje dotykać nimi różnych rzeczy. Jego ruchy stają się coraz bardziej precyzyjne i zaczyna je kontrolować.

W tym okresie bardzo ważny jest stały rytm dnia oraz małe rytuały. Dzięki temu dziecko wie i czuje, czego może się spodziewać — np. po drzemce karmienia, po kąpieli spania. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa.

  • 3 skok — niuanse

Ten skok dziecko przechodzi w 11-12 tygodniu życia. W tym okresie następuje zwykle kryzys dla rodzica. Dziecko nie chce jeść, płacze, marudzi, nie daje się uspokoić, a im bardziej otoczenie stara się je zabawić, tym głośniej płacze. Dzieje się tak dlatego, że maluch zaczyna dostrzegać detale, niuanse (np. poirytowany głos mamy) i widzi, że mają one znaczenie. To może je nieco przerażać. Ponadto dziecko staje się bardziej ruchliwe, odkrywa również możliwości wokalne własnego głosu: piszczy, krzyczy, głuży. Niektóre maluchy zaczynają stabilnie trzymać główkę, przewracają się z pleców na brzuszek i odwrotnie. Maluch odkrywa też nową możliwość, która pozwala mu poznawać świat — wkłada wszystko, co możliwe do buzi wszystko.

W tym okresie należy stymulować malucha, mówiąc do niego i dając do zabawy przedmioty o rozmaitej fakturze. Warto również zadbać, aby jak najmniej było wokół niego nerwowości i gwałtownych zdarzeń.

  • 4 skok — wydarzenia

Ten skok dziecko przechodzi w 14-9 tygodniu życia. W tym okresie dziecko może jeszcze więcej marudzić. Wynika to z tego, że zaczyna ono coraz więcej rozumieć i dostrzega, że z jednych rzeczy wynikają inne, np. uczy się, że jeśli potrząśnie trzymaną grzechotką, to ona wyda dźwięk, a jak wykona określone ruchy rękoma, to uda mu się ją włożyć do buzi. Potrafi również komunikować swoje potrzeby, np. odpycha butelkę, gdy ma dość jedzenia lub wyciąga dłoń po zabawkę. Coraz lepiej reaguje na otaczające go słowa – rozpoznaje swoje imię, reaguje na pieszczotliwą intonację i śmieszne dźwięki wydawane przez rodziców. Uczy się również siadać, gdy ktoś trzyma go za rączki.

W tym okresie ważna jest wspólna zabawa z dzieckiem: zasłanianie i odkrywanie zabawek, pokazywanie jak coś się łączy, jak za dotknięciem uruchamia się i przestaje działać. Sprawia to, że dziecko zaczyna się rozwijać.

  • 5 skok — relacje

Ten skok dziecko przechodzi w 22-26 tygodniu życia. W tym okresie maluch zaczyna zauważać relacje między ludźmi. Przestaje uśmiechać się do każdego napotkanego człowieka i dostrzega, że ludzie dzielą się na bliskich i obcych. Pojawia się tzw. lęk separacyjny, czyli obawa przed rozstaniem z rodzicami (zwłaszcza z mamą). Ich zniknięcie, choćby tylko na chwilę z oczu dziecka wywołuje płacz, może też być przyczyną kłopotów z zasypianiem i częstego przebudzania się w nocy. Dziecko zaczyna również dostrzegać relacje w otoczeniu, np. zrzuca przedmioty na podłogę, łapie za łyżeczkę z kaszą, ciągnie mamę za włosy – to ważne eksperymenty. Zaczyna interesować się wszystkim, co błyszczy i szeleści, czyli zabawkami z metkami — dlatego warto dodać nowe elementy do zabawy. To okres postępu w zakresie rozwoju motorycznego — dziecko próbuje się czołgać i przemieszczać, zaczyna uderzać przedmiotami o siebie, a także wkładać i wyjmować zabawki z pudełka, nawet łapiąc je kciukiem i palcem wskazującym.

  • 6 skok — kategorie

Ten skok dziecko przechodzi w 33-37 tygodniu życia. W tym okresie dziecko zaczyna płakać i marudzić bez powodu. Czasem, np.dlatego, że się nudzi, że chce być w centrum uwagi lub potrzebuje bliskości. W ten sposób sprawdza reakcje, jakie wywarł na otoczeniu. Centralnym punktem jego wszechświata jest mama. Bywa o nią bardzo zazdrosny. Budzą się w nim również instynkty opiekuńcze — może tulić maskotki i darzy wielką sympatią czworonogi, które także próbuje przytulać.

Jest to również czas intensywnego rozwoju inteligencji. Dlatego warto jak najwięcej z dzieckiem ćwiczyć — pomocne może być wspólne oglądanie książeczek oraz zabawa, w której czasie dziecko coraz częściej samo wykazuje inicjatywę.

  • 7 skok — sekwencje

Ten skok dziecko przechodzi w 41-467 tygodniu życia. W tym okresie dziecko zaczyna dostrzegać powiązania pomiędzy wydarzeniami: gdy schowasz na jego oczach zabawkę, wie, że ona tam jest i po nią sięgnie. Gestami lub za pomocą prostych słów potrafi komunikować swoje potrzeby. Coraz częściej pojawia się słowo “nie” i jest ono wyrażane w zdecydowany sposób. Maluch oczekuje, że jego zdanie zostanie uszanowane. Chętnie bawi się również różnymi sorterami i dopasowuje klocki do otworów.

Dodaj komentarz