Zdrowie

Skuteczne leczenie nadwagi i otyłości

Na nadwagę lub otyłość cierpi duża grupa osób w Polsce i na całym świecie. Jej główną przyczyną są niewłaściwe nawyki żywieniowe. Złe odżywanie może powodować rozwój groźnych schorzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy lub miażdżycy. Jak leczyć otyłość? Odpowiedzią jest określenie potrzeb kalorycznych organizmu oraz stosowanie zbilansowanej diety.

Czynniki sprzyjające nadwadze i otyłości

Pośród codziennych obowiązków wiele osób zapomina, jak ważna jest dieta. Spożywanie wysokokalorycznych posiłków powoduje nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie. Potęguje to jedzenie w pośpiechu, spożywanie zbyt dużych kolacji oraz brak aktywności fizycznej. W wielu przypadkach czynniki te są wymuszone przez obowiązki zawodowe, przez co leczenie otyłości jest znacznie utrudnione.

Zapotrzebowanie kaloryczne organizmu

Podstawą leczenia powinna być zdrowa dieta, charakteryzująca się zrównoważoną zawartością składników odżywczych przy jednoczesnym ograniczeniu kalorii. Zapotrzebowanie kaloryczne będzie inne w przypadku różnych osób. Zależy to w dużej mierze od płci, wagi, wzrostu, wieku i poziomu codziennej aktywności fizycznej. Na początek warto obliczyć wskaźnik masy ciała, tak zwany Body Mass Index, w skrócie BMI.

BMI, czyli wskaźnik masy ciała

Wskaźnik BMI pozwala określić odpowiednią wagę w stosunku do swojego wzrostu, dzięki czemu można bardzo szybko rozpoznać nadwagę lub otyłość. Obliczenia można wykonać samodzielnie w domu, na przykład, za pomocą kalkulatora BMI dostępnego w serwisie bmi22.pl. Można tu znaleźć także kalkulatory WHR i WHTR, które są bardziej szczegółowe, a dzięki temu bardziej miarodajne. Serwis jest bardzo łatwy w obsłudze, a wyniki można poznać w ciągu kilku sekund. Jest to pierwszy krok do określenia prawidłowej masy ciała i opracowania diety, która pozwoli osiągnąć zadowalające rezultaty.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Dieta dla osób z otyłością lub nadwagą musi być ustalona w taki sposób, aby uzyskać ujemny bilans energetyczny. Oznacza to, że przyjmowana jest mniejsza ilość kalorii, niż jest zużywana przez organizm. Deficyt energetyczny zostaje wyrównany przy wykorzystaniu rezerw tłuszczu, dzięki czemu w ciele odkłada się mniejsza ilość tkanki tłuszczowej.

Codzienna zdrowa dieta powinna być rozłożona na 4-5 posiłków, które są spożywane w odstępach czasowych co około 3 godziny. Wynika to z faktu, że zbyt duże przerwy powodują spadek stężenia glukozy we krwi, co powoduje pobudzenie ośrodka głodu i sytości w mózgu.

Codzienna zbilansowana dieta

Zdrowa dieta musi zawierać niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Nie powinna eliminować zbyt dużych ilości węglowodanów, białek i tłuszczów. Te ostatnie powinny pokrywać nie więcej niż 30 procent dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Aby to osiągnąć, należy spożywać chude mięso i chudy nabiał. Podczas przygotowywania posiłków warto stosować oleje roślinne, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe i zmniejszają poziom tak zwanego złego cholesterolu we krwi. Przyczynia się to do lepszego funkcjonowania układu krążenia, w tym do ograniczenia ryzyka występowania nadciśnienia tętniczego i miażdżycy.

Odpowiednia ilość węglowodanów

Węglowodany powinny pokrywać około połowy zapotrzebowania organizmu na energię. Spożywane powinny być produkty charakteryzujące się dużą ilością błonnika i jednocześnie niskim indeksem glikemicznym. Wśród popularnych produktów spełniających te wymagania warto wymienić pieczywo pełnoziarniste, warzywa, otręby i kasze gruboziarniste.

Nie należy natomiast przyjmować dużej ilości produktów takich jak słodycze, dżemy i produkty mączne, szczególnie z mąki oczyszczonej. Powstaje ona w wyniku mielenia ziaren zbóż, które mają usuniętą zewnętrzną warstwę zawierającą większość substancji odżywczych.

Mięso jako źródło białka

Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość białka. W przypadku konieczności zmniejszenia wagi ciała białko nie powinno przekraczać 25 procent ogólnego zapotrzebowania na energię. Polecane jest spożywanie mięsa drobiowego, jaj oraz ryb.

Warto też zwrócić uwagę na czerwone mięso, które nie powinno być całkowicie eliminowane z diety z uwagi na fakt, że jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza. Stosowanie przez długi czas diety niezawierającej mięsa czerwonego może prowadzić do anemii.

Warzywa bogate w błonnik

Nie można również zapominać o warzywach, które są źródłem wielu składników mineralnych i błonnika. Powinny być dodawane do każdego posiłku i stanowić jego większą część. Spożywanie warzyw zmniejsza apetyt, powinny być jednak przyjmowane przede wszystkim w formie surowej, bo są wtedy najbardziej wartościowe dla organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest także przyrządzanie posiłków zawierających warzywa w formie gotowanej lub duszonej.

Ograniczenie spożycia soli

Zdrowa dieta, pozwalająca na osiągnięcie ujemnego bilansu energetycznego, powinna zawierać małą ilość soli. Spożywanie tej przyprawy w nadmiarze sprzyja gromadzeniu się wody w organizmie, co utrudnia zmniejszenie wagi ciała. Sól można zastąpić innymi przyprawami, na przykład, koperkiem, pietruszką, wanilią, cynamonem lub gałką muszkatołową.

Regularne nawadnianie organizmu

Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Codzienna dawka powinna wynosić około 2 litry płynów, w tym herbaty, wody mineralnej lub naparów z ziół. Zdrowia dieta powinna ograniczać spożywanie potraw smażonych, szczególnie na głębokim tłuszczu. Podobnie, nie należy pić nadmiernych ilości kawy, co może powodować pobudzenie i odwodnienie organizmu.

Określenie właściwej diety wymaga wysiłku i stosowania się do wyznaczonych reguł na co dzień. Kalkulator BMI wspomaga skuteczne odchudzanie, jest to jednak tylko wstęp do określenia zdrowej diety dostosowanej do indywidualnych potrzeb organizmu. Zachowanie odpowiednich proporcji składników odżywczych w dłuższym czasie spowoduje redukcję tkanki tłuszczowej i poprawę ogólnego stanu zdrowia. Jest to ważne w każdym wieku, niezależnie od codziennych obowiązków i miejsca zamieszkania.

Dodaj komentarz