Sposoby planowania – wybierz najlepszy dla siebie
Czas jest jednym z najcenniejszych zasobów. Nie da się go odzyskać, jego ilość jest ograniczona, a jest to zasób którego wszyscy potrzebujemy. Przy obecnym tempie życia, może się wydać, że czas się kurczy. Jest go jednak tyle samo, ale poprzez niewłaściwą organizację lub jej brak, wydaje się, że czas ucieka nam przez palce. Poznaj z nami techniki organizacji i wybierz najodpowiedniejszą dla siebie.
Listy zadań – czy to dla Ciebie?
Tworzenie list zadań w ciekawym opracowaniu graficznym z pewnością działa na osoby, które motywuje zakończenie zamierzonego działania. Na tej metodzie opierają się bullet journals, czyli dzienniki bez dat, stworzone z myślą o osobach, które własnoręcznie lubią planować swój czas. Planer tygodniowy niedatowany to doskonałe narzędzie do tworzenia kolorowych list i tabel, bez narzucania codziennego planowania oraz planowania zgodnie z datą. Możesz tworzyć listy zadań na dzień, na cały tydzień lub miesiąc, a także niesprecyzowane czasowo ale nakierowane na odhaczenie wykonanych punktów.
Przy tworzeniu list zadań pamiętaj o odpowiednim konstruowaniu zdań. Cel musi być możliwy do osiągnięcia i mierzalny (np. zamiast “jeść regularnie”, doprecyzuj “w najbliższym tygodniu jem 4 posiłki dziennie”).
Bloki czasowe – koniecznie na kolorowo!
Jeżeli twoja codzienna praca nie jest jednorodna, a składa się z zadań różnego typu, pomysł bloków czasowych może ci przypaść do gustu. Pogrupuj zadania według ilości wymaganego zaangażowania, możliwości współpracy z innymi osobami, poziomem produktywności i energii. Przykładowy dzień zaplanowany blokami może wyglądać tak:
- blok spotkań – w tym czasie wykonasz lub odbierzesz większość telefonów, umówisz się na wideokonferencje lub burzę mózgów ze współpracownikami (np. w godzinach 9:00 – 12:00)
- blok kreatywny – zaznaczony ulubionym kolorem. W tym czasie pracujesz samodzielnie, spisujesz nowe pomysły, wykonujesz pracę kreatywną. (np. w godzinach 13:00 – 15:00)
- blok zadań – zbierz w nim drobne zadania, które muszą zostać wykonane, a szkoda na nie czasu rano, kiedy produktywność jest najwyższa (np. 15:30 – 17:00).
Pamiętaj, aby zaplanować bufory czasowe pomiędzy blokami. Takie planowanie swojego czasu pozwala się lepiej zorganizować i zrozumieć naturę wykonywanych zadań oraz śledzić krzywą swojej produktywności w ciągu dnia. Do planowania blokami doskonale nadaje się planer dzienny niedatowany Make it Easy. Ten planner zawiera miejsce na dokładne zaplanowanie każdego dnia aż przez 6 miesięcy!
Technika Pomodoro
Ta technika zakłada pracę w cyklach o ustalonej długości. Pozwala rozplanować swój czas pracy na krótkie cykle stałej długości (np. 25-30 minut) i małe przerwy pomiędzy nimi (5 minut). Po wykonaniu zadania przed upływem czasu odhaczasz cykl i idziesz na przerwę. Następnie rozpoczynasz kolejny cykl. Ta metoda sprawdzi się wśród osób, które dobrze analizują stopniowe wykonanie zadań i potrafią rozbić duże operacje na mniejsze bloki. Plannery Make it Easy stworzony do planowania dziennego lub tygodniowego dostarcza inspirujące karty gotowe do wypełnienia twoimi zadaniami.
Każdą z powyższych metod i wiele innych możesz zastosować w pięknych i funkcjonalnych plannerach Make it Easy. Znajdziesz tam również gotowe karty do planowania wycieczek, miesięcznych budżetów, zmiany nawyków czy tworzenia map marzeń. Mamy nadzieję, że któraś z polecanych technik przypadła ci do gustu.