Stopy płasko-koślawe: co to jest?
Koślawość stóp to problem, który występuje nawet częściej niż samo płaskostopie. Żeby zrozumieć, skąd pojawia się taki problem, przede wszystkim należy wyjaśnić, co to jest płaskostopie. Otóż, płaskostopiem jest nazywana choroba układu mięśniowo-szkieletowego, która objawia się zmniejszeniem łuków stopy. Pojawienie się stopy koślawej jest związane z niewłaściwym ustawieniem stopy człowieka. Problem staje się szczególnie poważny, kiedy jednocześnie zanika podłużny łuk stopy.
Jaką krzywdę wyrządzają krzywe stopy dziecku?
Deformacja stóp, w tym koślawość pięt, bez korekcji prowadzi nie tylko do bólu stóp, ale również przyspiesza zużycie stawów wyższych: kolanowego, biodrowego, a nawet międzykręgowego. Dla małego dziecka ten stan stopy nie jest uważany za patologię, jednak jeśli problem został zaobserwowany, należy podjąć szybkie działania, które pozwolą uniknąć problemów w późniejszym wieku. Należy także pamiętać, że im starsze jest dziecko, tym bardziej trudne jest pozbycie się problemu koślawego płaskostopia.
Ćwiczenia na stopy płasko-koślawe
Ćwiczenia nóg są bardzo korzystne dla wzmocnienia mięśni i zwiększenia mobilności. Jeśli osoba ma koślawe nogi, warto, aby ćwiczyła w specjalnym obuwiu ortopedycznym lub na boso. Szczególnie dobrze sprawdza się chodzenie na zewnętrznych krawędziach jak również wewnętrzne, przenoszenie ciężaru ciała naprzemiennie na pięty i palce, skoki itp. Efektywność zajęć pozwoli zwiększać mata ortopedyczna dla dzieci (te z marki Ortek świetnie sprawdzają się także w przypadku osób dorosłych).
Takie akcesorium gimnastycznie pozwoli na zawsze pozbyć się problemu, jeśli dziecko krzywi stopę do środka lub chodzi na wpół zgiętych nogach. Bardzo ważne jest, że wszystkie ćwiczenia mogą być wykonywane podczas zabawy, a więc wiążą się z przyjemnymi emocjami i nie wywołują zmęczenia. Gimnastyka może przewidywać wykonywanie takich ruchów:
- Rozpoczynanie i kończenie cyklu ćwiczeń powinno odbywać się poprzez przetaczanie stopy po różnych nawierzchniach maty – od pięty po palce;
- Stojąc na macie do masażu należy rozłożyć palce stóp jak najszerzej i następnie zatrzymać się w tej pozycji na 5-10 sekund. To ćwiczenie najlepiej jest powtarzać od 10 do 15 razy na różnych elementach maty puzzle;
- Wykonywanie skoków na przemian na lewej i prawej nodze po różnych nawierzchniach maty do masażu.
Oprócz zajęć na macie, pomimo systematycznego ich wykonywania, bardzo przydatny będzie także masaż. Można zwrócić się w tym celu do doświadczonego specjalisty lub po każdej kąpieli robić go dziecku samodzielnie. Efekt ćwiczeń będzie zauważalny już po upływie kilku tygodni, a po paru miesiącach dziecko całkowicie zapomni o bólu nóg i kości.
Najbardziej zauważalny efekt osiąga się i utrwala na lata, jeśli po ukończeniu kompleksu ćwiczeń Twoje dziecko będzie zakładać buty ortopedyczne lub przynajmniej kapcie z wkładkami ortopedycznymi.
Źródło: https://www.ortek.pl/
–