Food,  Zdrowie

Suszone owoce – czy warto włączyć je do swojej diety?

Zła dieta to poważny problem współczesnej ludzkości. Niedobory witamin i minerałów w połączeniu z ciągłym stresem i spożywaniem dużej ilości przetworzonej żywności sprawiają, że coraz więcej osób cierpi na choroby cywilizacyjne, do których zaliczamy cukrzycę, nowotworzy, otyłość oraz miażdżycę. Aby dostarczyć organizmowi najważniejszych elementów, warto jeś suszone owoce. 

  1. Jakie wartości mają suszone owoce?
  2. Zdrowa przekąska
  3. Korzyści zdrowotne płynące z bogatej diety

Jakie wartości mają suszone owoce?

Suszone owoce to naturalny produkt bez żadnych dodatków chemicznych. Stanowią idealny element zdrowej diety, dlatego włączenie ich do codziennego menu. Suszone śliwki, jabłka, modele czy banany to przede wszystkim bomba energetyczna, która dodatkowo poprawia funkcjonowanie całego układu trawiennego. Do ich głównych zalet można zaliczyć niwelowanie zaparć oraz wzdęć, a także uregulowanie wypróżnień. Niestety zła dieta potrafi bardzo szybko doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego warto przyjrzeć się codziennemu menu, aby wykluczyć przetworzone słodycze, fast foody czy bardzo tłuste potrawy. Suszone owoce mają niezwykłe walory smakowe. Można z nich przygotować kompot, który jest bardzo dobry na trawienie. Nic więc dziwnego, że często jest serwowany przy świątecznym stole, gdy większość osób zwyczajnie daje się ponieść obżarstwu. Cenne właściwości suszonych owoców doceniają także szefowie kuchni, którzy dodają je do sałatek, deserów mięs czy koktajli. Jak podkreślają dietetycy, to właśnie za sprawą składników odżywczych coraz więcej osób decyduje się na włączenie tego przysmaku do swojego menu. 

Zdrowa przekąska

Przekąski potrafią być wysoko kaloryczne. Dużym problemem są słodycze, które dostępne są w każdym sklepie. Jeśli czujemy, że w czasie dnia nasza energia spada, warto sięgnąć po suszone owoce bez sztucznych dodatków. Rodzynki, daktyle, żurawina, morele oraz inne bakalie można bez problemu przekąsić w pracy, w domu, w szkole czy podczas podróży. Przekąski takie jak suszone jabłka czy inne smakołyki z całego świata mają żelazo, potas, magnez oraz błonnik. Stanowią idealny dodatek do ciast lub deserów robionych w domu. W suszonych owocach jest bardzo dużo ważnych składników mineralnych. Warto przy tym pamiętać, że owoce suszone z dużą zawartością składników odżywczych są kaloryczne (bardziej niż świeże owoce, np. świeże śliwki). Dlatego dużą rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa aktywny tryb życia. 

Korzyści zdrowotne płynące z bogatej diety

dieta bogata w witaminy, składniki mineralne czy z dużą zawartością błonnika jest bardzo zdrowa. To właśnie zbilansowane posiłki pozwalają zachować zdrowie w każdym wieku. Szczególnie polecane są osobom, które prowadzą aktywny tryb życia. Suszone owoce polecane są także dzieciom w fazie rozwoju, ponieważ w tym przypadku zapotrzebowanie na energię jest naprawdę wysokie. Dlatego duże ilości suszonych moreli, daktyli, żurawiny o dobrym smaku to idealna przekąska. Warto pamiętać, ze wiele składników odżywczych zawierają jagody goi, suszone mango, wiśnie, gruszki, truskawki. Takie przekąski z owoców można przygotować samodzielnie w domu, dodając je do różnych potraw. W ten sposób każde danie będzie zdrowe. dla osób, które pracują intelektualnie polecane są także orzechy, figi, które zawierają sporo magnezu. Dlatego warto co jakiś czas kupić opakowanie rodzynek zamiast niezdrowych ciasteczek z wysoką zawartością cukru. Przetworzone produkty tego typu mogą doprowadzić do rozwoju poważnych chorób. Są nie tylko kaloryczne, lecz także niebezpieczne. Dlatego warto jeść suszone owoce, ponieważ w ten sposób zadbamy o zdrowie swoje i swoich najbliższych. 

Dodaj komentarz