Dom

Tkaniny, które idealnie nadadzą się na zasłony!

Tkaniny jako materiał do pracy są wręcz perfekcyjne do szycia zasłon. Warto bowiem wiedzieć, że to rodzaj materiału, który jest bardzo dobrze napięty i praktycznie w ogóle niepodatny na odkształcenia. Dzięki temu z tkanin mogą powstawać zasłony, które będą ozdabiać pomieszczenie przez długi czas. Jakie tkaniny wybrać na zasłony? Znajdziesz tutaj kilka praktycznych propozycji!

Dlaczego zasłony są ważne?

Większość ludzi może uważać, że zasłony wpływają jedynie na komfort dotyczący uzyskania intymności we własnym mieszkaniu. Pozwalają odgrodzić się od tego, co na zewnątrz. Jednak ważny jest również aspekt wpuszczania światła do danego pomieszczenia. Możliwość regulacji tego, jak dużo promieni słonecznych wpada do mieszkania to bardzo dobra opcja. I tutaj właśnie stajemy przed wyborem tkaniny. Dlaczego? Bo to jej rodzaj może zadecydować o tym, jak skuteczne będą zasłony w blokowaniu światła wpadającego do pomieszczenia. Warto o tym pomyśleć kupując tkaniny na zasłony. 

Przepuszcza światło, czy też nie? Jakie tkaniny na zasłony będą najlepsze?

Wybierając tkaninę na zasłony z pewnością spotkasz się z terminem gramatury. To nic innego, jak gęstość danego materiału. Od tego będzie zależało jak wiele przez zasłonę będzie widać i jak dużo światła będzie w stanie ona przepuścić. Które tkaniny świetnie nadadzą się na zasłony i jakie mogą pełnić funkcje?

  • Aksamit – elegancki materiał, który z jednej strony ma postać miękkiego i gładkiego pluszu. Zasłony z aksamitu będą wyglądać spektakularnie i z pewnością będą pasować do dostojnych pomieszczeń. Co ciekawe, tkaniny takie jak aksamit mogą się sprawdzić zarówno w pomieszczeniach retro, jak i nowoczesnych.
  • Tafta – to sztywna tkanina, także dość ciężka. Występuje w odmianach gładkiej i plisowanej. Powstaje z włókien jedwabnych, a charakterystyczne dla niej jest to, że mieni się i szeleści. Z pewnością dość skutecznie blokuje wpadanie światła do pomieszczenia. 
  • Żakard – świetnie zatrzymuje światło z zewnątrz, ponieważ jest mocną, grubą tkaniną. Warto wiedzieć, że tkaniny żakardowe są bardzo praktyczne – po wypraniu wystarczy je rozwiesić. Kiedy wyschną nie będą wymagały prasowania. Na zasłony wręcz idealne!
  • Szyfon – to tkanina o delikatnym splocie, lekka i nieco przezroczysta. Dobra na zasłony w miejscach, w których bardziej stanowią one ozdobę aniżeli praktyczny dodatek blokujący napływ światła. Ilość dostępnych wzorów i kolorów z szyfonu jest zachwycająca, więc można je dopasować do wnętrz o różnych stylach. 

Dodaj komentarz