TOP5 polskich książek kryminalnych, które musisz znać
Przygotowaliśmy zestawienie pięciu najpopularniejszych kryminałów polskich autorów, które w ostatnich latach z powodzeniem wywołują wypieki na twarzach czytelników. Trudno się od nich oderwać, a chęć poznania kolejnych szczegółów sprawia, że strony dosłownie przelatują pod palcami. Sprawdź, o jakich książkach kryminalnych jest mowa!
Czym są właściwie książki kryminalne?
Książka kryminalna, powieść kryminalna i kryminał – to różne określenia historii, której fabuła porusza się wokół zbrodni. Tutaj istotny jest nie tylko sam czyn, ale przede wszystkim okoliczności oraz powolne odkrywanie kolejnych elementów układanki, kto jest sprawcą i jaki miał motyw. Zagadki są zawiłe, wywołują dreszczyk emocji, trzymają w ciągłym napięciu, a niekiedy wręcz mrożą krew w żyłach.
To jeszcze nie wszystko, gdyż ten gatunek jest na tyle obszerny, że możemy podzielić go jeszcze na cztery kategorie. Wyróżniamy zatem:
- książki kryminalne sensacyjno-awanturnicze (nacisk na przygody głównych postaci, w tym miłosne),
- książki kryminalne detektywistyczne (typu Sherlock Holmes, postać detektywa na pierwszym planie),
- książki kryminalne czarny kryminał amerykański (rządzi zbrodnia i ponura wizja świata, nie ma dobrych postaci, zagadkę kryminalną poszerzono o wątki sensacyjne),
- książki kryminalne milicyjne (popularna w krajach socjalistycznych, eksponowanie instytucji milicji jako organu łapiącego przestępcę).
Najlepsze polskie kryminały
Za mistrzów kryminałów uznaje się skandynawskich pisarzy, jednak polscy zawzięcie depczą im po piętach. Każdego roku wydają powieści, które strona po stronie wywołują coraz szybsze bicie serca i rumieńce na twarzy. Oto lista TOP5 polskich książek kryminalnych, które każdy powinien przeczytać.
„Sprawa Niny Frank” – Katarzyna Bonda
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć naszej królowej kryminałów, która od 2007 roku cały czas utrzymuje się na listach bestsellerów. „Sprawa Niny Frank” zapoczątkowała serię o losach profilera policyjnego Huberta Meyera. Zajmuje się on wykonywaniem portretów psychologicznych największych przestępców, nieznanych sprawców, co istotnie wpływa na przebieg całego śledztwa.
„Kasacja” – Remigiusz Mróz
Była królowa, więc musi być też król. Remigiusz Mróz każdego od 2015 roku regularnie wydaje dwie książki kryminalne w roku z serii z Joanną Chyłką, której pierwsza nosi tytuł „Kasacja”. Tutaj wątki kryminalne przeplatają się z thrillerem prawniczym. Historia opowiada o warszawskiej mecenas, której przychodzi bronić mężczyzny podejrzanego o kilka morderstw. Książka kryminalna stała się tak dużym fenomenem, że stacja TVN zrealizowana na jej podstawie serial, który ostatecznie ma liczyć pięć sezonów (cztery zostały już wyemitowane). Oprócz tego Mróz pisze też inne kryminały, również w kilkutomowych seriach, które także doczekają się ekranizacji.
„Śmierć w Breslau” – Marek Krajewski
Spod jego pióra wychodzą same bestsellery. „Śmierć w Breslau” to pierwsza książka kryminalna z cyklu o komisarzu Eberhardzie Mocku, zawierająca niezwykle dużo szczegółowych opisów. Główny bohater jest radcą kryminalnym z Wrocławia, który bada tajemnicze zbrodnie, w tym próbuje ustalić przyczynę zgonu córki arystokraty.
„Żmijowisko” – Wojciech Chmielarz
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć Wojciecha Chmielarza, którego książka kryminalna „Żmijowisko” zdobyła szerokie uznanie czytelników. Opisuje on mrożącą krew w żyłach historię przyjaciół ze studiów, którzy każdego roku spędzają wspólne wczasy w gospodarstwie agroturystycznym. Tym razem jednak doszło do tragedii. Znika córka jednej z par. „Żmijowisko” doczekało się ekranizacji jako serial produkcji Canal+.
„Motylek” – Katarzyna Puzyńska
Na koniec druga bestsellerowa autorka kryminalna, która od „Motylka” rozpoczęła sagę o fikcyjnej wsi Lipowo. Zagadki kryminalne, które muszą rozwikłać tutejsi policjanci, przeplatają się z rozbudowanymi wątkami społecznymi i psychologicznymi. Z pozoru jedna zbrodnia nie ma nic wspólnego z drugą, ale jednocześnie rozpoczyna się wyścig z czasem, by zapobiec kolejnym.
Książki kryminalne polskich autorów zaskakują, zachwycają, przerażają. Jedno jest pewne – nie trzeba szukać daleko, by zatopić się w świetnej historii. Wiele z nich wydawanych jest w kilku, a nawet kilkunastu tomach, więc można na długo pozostać z ukochanymi bohaterami.