Uncategorized

Vinted stawia na luksus

Vinted, czołowa europejska platforma C2C mody używanej, przeprowadziła badanie na temat zakupów luksusowych przedmiotów z drugiej ręki w Polsce. Wyniki pokazują, że Polacy utożsamiają luksus przede wszystkim ze znaną marką, a nie wysoką ceną. Wraz ze wzrostem dochodów, coraz częściej poszukują przedmiotów o wartości powyżej 500€. Najczęstszym motywem zakupów są kwestie finansowe (54%), choć 16% respondentów widzi w nich dobrą inwestycję. Najchętniej kupujemy odzież z wyższej półki, podczas gdy mężczyźni wybierają zegarki, a kobiety biżuterię i torebki. Najdroższe zakupy w ubiegłym roku wyniosły od 500 do 1000€.

Co nas skłania do kupowania luksusowych rzeczy z drugiej ręki?

Według badań agencji Stem Mark na zlecenie Vinted, ponad 71% Polaków kupuje luksusowe rzeczy z drugiej ręki, kierując się trendami modowymi, a 16% inspiruje się influencerami. Główne powody to wyższa jakość, oszczędności (54%), okazje (37%), inwestycje (16%) oraz troska o środowisko (25%).

Co kupujemy i ile wydajemy?

Badania pokazują, że 3 na 5 respondentów rozważa zakup luksusowych rzeczy z drugiej ręki, a co trzeci dokonał takiego zakupu w ubiegłym roku. Kobiety preferują odzież, torebki i biżuterię, mężczyźni zegarki. W ostatnim roku 68% ankietowanych wydało od 500 do 1000€ na najdroższy zakup, a 30% kobiet i 25% mężczyzn przeznaczyło na ten cel od 1000 do 5000€. Ponad 5% respondentów wydało ponad 5000€.

Autentyczność i bezpieczeństwo zakupów

Badania Vinted wykazują, że dla Polaków najważniejsze przy zakupach luksusowych przedmiotów z drugiej ręki są jakość, cena i styl. Autentyczność jest istotna dla ponad 55% kupujących. 64% Polaków kupuje luksusowe rzeczy w internecie, a niemal 50% korzysta z Vinted. Platforma oferuje usługę weryfikacji autentyczności przez zespół ekspertów, obejmującą marki takie jak Bottega Veneta, Celine, Jacquemus, Adidas i New Balance. Najpopularniejsze w Polsce są torebki Celine Triomphe i Lady Dior, a Balenciaga i Jacquemus należą do najlepiej sprzedających się marek. Rolex, Chanel i Hermès to najdroższe marki sprzedane na Vinted w 2023 roku.

Korzyści z sprzedaży na Vinted

Na Vinted można sprzedawać designerskie przedmioty bez opłat, co pozwala na dodatkowy zarobek. Niektóre vintage’owe przedmioty z unikalnym designem i dziedzictwem marki stają się poszukiwanymi kolekcjonerskimi skarbami.

Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Vinted

Dodaj komentarz