Moda

Wardrobe capsule w 5 krokach

W Twojej szafie panuje klasyczny misz-masz wzorów, kolorów i fasonów, i mimo ogromu ubrań, nie masz zwykle co na siebie włożyć? Twoje zakupy są najczęściej dziełem przypadku, a Ty wciąż poszukujesz swojego stylu? Zapoznaj się z terminem wardrobe capsule. Może to będzie Twój pierwszy krok do uporządkowania własnej garderoby, bez jednoczesnego wydawania na to fortuny.

Wardrobe capsule — co to znaczy?

Capsule Wardrobe to tzw. szafa kapsułowa stworzona z niewielkiej ilości ubrań, które w łatwy sposób dają się ze sobą miksować. Oznacza to w skrócie, że do jednej spódnicy lub jednych spodni będzie pasowało kilka bluzek. Wszystkie znajdujące się w szafie wzory, fasony i kolory uzupełniają się wzajemnie. Taka szafa pozwala rozwijać kreatywność. Po czasie okazuje się, że z ograniczonej liczby rzeczy jesteśmy w stanie stworzyć wiele ciekawych stylizacji, zmieniając często przeznaczenie ubrań, np. z tuniki robimy bluzkę, a spodnie łączymy z sukienką. Przy okazji na nowo uczymy się swojej sylwetki i poznajemy kolory, które nam najbardziej pasują. Stworzenie takiej garderoby wydaje Ci się niemożliwe? Boisz się, że zajmie Ci to zbyt wiele czasu? Niepotrzebnie. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak w łatwy i szybki sposób stworzyć capsule wardrobe.

Wardrobe capsule w 5 krokach

Tworzenie wardrobe capsule to bardzo prosta i przyjemna sprawa. Wystarczy do tego zaledwie 5 kroków!

Podobny obraz
1. Wybierz liczbę ubrań

Aby tego dokonać i nie żałować pozbycia się niektórych ubrań, na początek poświęć trochę czasu na obserwacje. Obserwuj swoje codzienne wybory ubraniowe i zapisuj, które ubrania nosisz i jak często. Możesz również sfotografować poszczególne zestawy. Pobaw się tak chociaż przez tydzień, a najlepiej miesiąc. Następnie zrób listę ubrań, które nosiłaś najczęściej. To prawdopodobnie Twoja przyszła baza.

2. Czas trwania

Pogoda w Polsce jest niestabilna, dlatego nasza garderoba będzie się dość często zmieniać. Jesienią jednego dnia możemy potrzebować ciepłego swetra, a innego tenisówek. Dlatego do tworzenia wardrobe capsule, na początek wybierz lepiej krótki okres, np.miesiąc. Nie twórz od razu sezonowej capsule wardrobe. Przyjdzie na to czas, gdy nabierzesz więcej wprawy. Ważne jest również, aby czas obserwacji był taki sam, jak czas trwania capsule wardrobe. Łatwiej będzie Ci wyciągnąć wnioski. Po jakimś czasie zauważysz, że na im więcej dni jest planowana konkretna capsule wardrobe, tym mniej proporcjonalnie w niej ubrań. Pamiętaj o tym, wybierając liczby i czas dla siebie.

3. Wybór ubrań

Do wardrobe capsule wybieraj ubrania, które nosisz, a nie te, które chciałabyś nosić. W przeciwnym wypadku, nie będziesz miała co na siebie włożyć. Przecież nie bez powodu nigdy ich nie wybierasz. Koniecznie sprawdź, czy w trakcie trwania eksperymentu, nie masz zaplanowanych jakiś szczególnych okazji, które będą wymagały odpowiedniego ubrania: podróż służbowa, ważne szkolenie, superrandka itp. Twoja szafa musi być również dopasowana do takich okazji. Przeanalizuj również swój codzienny tryb życia (przydadzą się tutaj zapisane wcześniej obserwacje), i dopasuj do niego wybrane ubrania, a nie odwrotnie. Na koniec wybierz ubrania, które nadają się do noszenia. Odrzuć wszystkie ubrania za małe, za duże, uszkodzone, niewygodne itp. Albo naprawisz je przed startem capsule wardrobe, albo z nich zrezygnuj.

4. Kolorystyka i funkcjonalność

Wydaje Ci się, że każda wardrobe capsule musi być szaro-bura (czytaj: biało, szaro, granatowa)? Wcale tak nie musi być! Wybór kolorów zależy od Ciebie. Najważniejsze, aby ubrania do siebie pasowały. Niekoniecznie wszystkie do wszystkich, ale warto unikać ubrań, które są wymagającymi solistami, zarówno w kontekście ich kolorystyki, jak i kroju. Będzie Ci z nimi po prostu trudno. W zależności od liczby ubrań wybierz 1-3 spokojniejsze kolory bazowe i dodaj kilka rzeczy w mocniejszym kolorze. Oczywiście nie jest to konieczność. Jeśli lubisz na c dzień nosić dużo mocnych kolorów lub wzorów, wtedy Twoje bazowe kolory wcale nie muszą być spokojne.

5. Rzeczy obowiązkowe w wardrobe capsule

Na początek, sprawdź w dzienniku obserwacji, które rzeczy nosiłaś najczęściej. Będą to Twoje rzeczy bazowe. Planując swoją wardrobe capsule myśl zestawami. Popatrz na ulubione rzeczy i spróbuj stworzyć z nimi kilka gotowych zestawów. Potem popatrz na dodane rzeczy i zastanów się, czy czasami nie będą pasować do innych ulubionych. Przykładowo: wybrałaś ulubione jeansy i spódnicę, spróbuj znaleźć koszulę/koszulkę/bluzkę/sweter, które będą dobrze wyglądać z każdą z tych rzeczy. Każda capsule wardrobe musi się składać z następujących rzeczy:

  • góra, czyli bluzki, koszulki, koszule;
  • dół, czyli spodnie, sukienki, szorty;
  • ubrania jednoczęściowe, czyli sukienki lub kombinezony;
  • coś na wierzch, np. sweter, bluza, marynarka;
  • buty.

Proporcje tych rzeczy zależą od indywidualnych upodobań. Na koniec odseparuj wybrane ubrania od pozostałych. Niczego nie wyrzucaj i nie oddawaj. Z czasem sama zapragniesz się ich pozbyć 🙂

Dodaj komentarz