Food,  Zdrowie

Wegetariański catering dietetyczny dla sportowców – jaki wybrać?

Dieta wegetariańska jest coraz popularniejsza. Choć narosło wokół niej wiele mitów, odpowiednio zbilansowana może być odpowiednia także dla osób aktywnych fizycznie i sportowców. Jeżeli jesteś ciągle w ruchu, a chcesz jeść wegetariańsko i korzystać z zalet diety pudełkowej, ten artykuł jest dla Ciebie!

Osoby aktywnie fizycznie mają konkretne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Nie tylko potrzebują więcej białka, ale i więcej kilokalorii. Wynika to z tego, że ruch wspiera procesy trawienne i zwiększa całkowite zapotrzebowanie organizmu na energię. Wiele zależy oczywiście od tego, jaki sport uprawiasz i jaki jest Twój cel sylwetkowy, jednak istnieją uniwersalne zasady, które pozwalają na dobranie odpowiedniej diety pudełkowej.

Kaloryczność

Zacznij od określenia, ile wynosi Twoje zapotrzebowanie na kalorie. Im częściej i ciężej trenujesz, tym więcej kalorii musisz sobie dostarczać. Aby dowiedzieć się, ile dokładnie, możesz skorzystać z kalkulatora BMR. Obliczysz dzięki niemu swoją podstawową oraz całkowitą przemianę materii, dzięki czemu dowiesz się, jaki wariant danego cateringu sprawdzi się najlepiej w Twojej sytuacji. Zasada ta dotyczy zarówno diet wegetariańskich, jak i pozostałych stylów żywienia.

Określ cel sylwetkowy lub sportowy

Dieta wegetariańska dla sportowca powinna być dopasowana do wybranego celu sylwetkowego lub sportowego. Osoby, które chcą zbudować masę mięśniową, powinny zjadać nieco więcej niż wynosi ich BMR. Jeżeli zaś celem jest przygotowanie do zawodów, np. maratonu, zazwyczaj należy zjadać tyle kalorii, ile wynosi całkowita przemiana materii. Warto jednak porozmawiać na ten temat z trenerem, który podpowie Ci, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie wejście na lekki deficyt lub nadwyżkę.

Firma z doświadczeniem

W przypadku cateringu wege dla osób, które są aktywne fizycznie, warto wybrać firmę z doświadczeniem w komponowaniu jadłospisów dla sportowców, w której pracują dietetycy i które mają w swojej ofercie dietę dla sportowców. Jedną z takich firm jest LightBox, z którego usług mogą korzystać osoby z wielu miejscowości na terenie całego kraju, w tym także Gdyni (https://www.lightbox.pl/catering-dietetyczny-gdynia). Sprawdź, czy w swojej miejscowości także możesz skorzystać z jej i usług!

Dodaj komentarz