Lifestyle

Wiktoria Wolańska – nowa gwiazda polskiego kina

Wiktoria Wolańska znana jest głównie z ról w serialach Na Wspólnej oraz Korona królów. Ma charakterystyczny, głęboki głos, dzięki któremu często obsadzana jest w rolach dubbingowych. Teraz można zobaczyć ją w megaprodukcji Legiony, gdzie wciela się w agentkę wywiadu Olę. Czy film Dariusza Gajewskiego okaże się dla niej trampoliną do sławy?

Wiktoria Wolańska — Film Polski

Wiktoria Wolańska urodziła się 31.01.1993 roku. W 2017 ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. Występowała w serialach telewizyjnych, m.in. Na wspólnej, Ojciec Mateusz, M jak Miłość oraz Korona królów. Od roku 2016 występuje w Teatrze Narodowym w Warszawie. Na trzecim roku studiów na warsztatach z podkładania głosu poznała reżyserów dubbingu, którzy przekonali ją, że dysponuje wielkim atutem. Zadebiutowała w Piratach z Karaibów, następnie otrzymała główną rolę w filmie Auta 3, zagrała również Michelle w Spider-man: Daleko od domu. Otrzymuje również wiele zleceń do gier wideo. Reżyserzy chętnie widzą w niej dziewczynę z innej epoki, ale ona, choć niedzisiejsza w swojej etyce pracy, śmiało patrzy w przyszłość.

Wiktoria Wolańska — prywatnie

Aktorkę fascynuje aktualnie boks, wcześniej pasjonowała się weterynarią, dietetyką, psychologią i polonistyką, zajmowała się również tłumaczeniem książek. Do szkoły aktorskiej zdecydowała się zdawać, ponieważ chciała robić wiele rzeczy naraz, a jako aktorka nie musiała się ograniczać. Jednego dnia mogła być rozmiłowaną w książkach polonistką, innego panią weterynarz ratującą zwierzęta przed śmiercią. To właśnie pasja oraz ciekawość świata sprawiły, że jej warsztat aktorski jest tak doskonały.

W liceum kochałam czytać Herberta, który pisał do młodych ludzi, żeby nie postanawiali zostawać poetami, tylko uczyli się matematyki, historii i fizyki, bo to te doświadczenia zrobią z nich poetów. Ja tak podchodzę do aktorstwa. – tłumaczy Wiktoria Wolańska.

Wolańska od zawsze lubiła się wyróżniać. Już w gimnazjum zwracała na siebie uwagę, nosząc kaszkiet z dwudziestolecia. Inni uczniowie dokuczali jej, że chce zorganizować kolejne powstanie. Ona jednak wciąż pozostawała wierna swojemu stylowi, który odkryła, gdy w wieku 13 lat przeczytała „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell.

To była dla mnie inicjacja. Przeżyłam tę lekturę bardzo mocno. Od niej zaczął się mój romans z kanonem. Siostry mojej mamy podsuwały mi kolejne lektury z tamtego okresu, przy których one same zalewały się łzami, więc i ja sięgałam po „Nędzników” Hugo czy „Annę Kareninę” Tołstoja. Lektury zbiegły się z kształtowaniem mojego stylu ubierania się, na co miało też wpływ zainteresowanie rodziców antykami. Oni przygarniali meble, które inni ludzie wyrzucali – wspomina Wolańska.

Wiktoria Wolańska w filmie Legiony

Rola Oli w filmie Legiony wymagała od aktorki fizycznej metamorfozy. Przede wszystkim musiała zmienić fryzurę — ściąć na krótko swoje długie włosy. Wiktoria przyznaje, że kiedy zobaczyła się po tym czasie, spostrzegła, że zmieniła jej się cała twarz. Nie przeraziło jej to, wręcz przeciwnie. Ucieszyła się nawet. Aktorki, które najbardziej ceni, to Nicole Kidman, Charlize Theron i Patricia Arquette — są one znane z tego, że dla roli w stanie nawet się oszpecić. Wolańska podkreśla, że dla niej fenomen aktorstwa opiera się na tym, że może stać się osobą, którą nie może być na co dzień.

Już w moim dyplomie aktorskim grałam transwestytę, który wychodził z domu z przetłuszczonymi włosami i brudnymi rękami. Cieszę się, że mogłam bez konsekwencji też się w ten sposób pokazać widzom. Ciekawi mnie, jak to jest być kimś innym, kto funkcjonuje zupełnie odmiennie ode mnie. Nie mam kompleksów na punkcie mojego wyglądu, dlatego nie potrzebuję podkreślać urody. Przeciwnie, chcę wydobywać brzydotę, bo każdy z nas ma w sobie jej element. Jako aktorka muszę umieć go znaleźć – mówi poważnie, jak zwykle idąc pod prąd obowiązującej wśród młodych aktorek tendencji.

Dodaj komentarz