Zdrowie

Wszywka alkoholowa Szczecin – wsparcie w walce z nałogiem

Alkoholizm to poważne uzależnienie, które ma destrukcyjny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także na relacje społeczne i zawodowe. Leczenie alkoholizmu wymaga kompleksowego podejścia, obejmującego terapię psychologiczną, wsparcie społeczne i niekiedy interwencje medyczne. Jedną z metod wspomagających walkę z nałogiem jest zastosowanie wszywki alkoholowej, zawierającej disulfiram. Substancja ta powoduje silne reakcje organizmu po spożyciu alkoholu i skutecznie zniechęca do spożywania alkoholu na okres nawet 12 miesięcy.

ALKOHOLIZM:

Alkoholizm to potoczna nazwa zespołu uzależnień od alkoholu, która objawia się nadmiernym i kompulsywnym spożywaniem napojów wysokoprocentowych bez kontroli częstotliwości i ilości spożywania. W przypadku tego schorzenia najwyższym priorytetem jest sięgnięcie po toksynę a wszystko inne staje się drugorzędne. Jest to choroba, która dotyka zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychiki uzależnionego. Prowadzi ona do wyniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi, którzy są narażeni na współuzależnienie.

Alkoholizm jest choroba pierwotną, to znaczy, że jest przyczyną wielu innych schorzeń fizycznych jak i psychicznych. Bardzo często za ostateczną przyczynę zgonu w przypadku pacjentów uzależnionych od alkoholu podaje się marskość wątroby bądź niewydolność serca. Wbrew pozorom na rozwój chorób nie wpływa jedynie ilość spożywanego alkoholu, lecz także wiek, płeć, masa ciała i ogólny stan zdrowia. Należy pamiętać jednak, że choroba ta może dotknąć każdego i nie da się wymienić jednoznacznej przyczyny rozwoju alkoholizmu. Dużą rolę odgrywa podłoże genetyczne i czynniki środowiskowe w tym aspekty psychologiczne i socjologiczne.

CZYM JEST WSZYWKA ALKOHOLOWA?

Wszywka alkoholowa, inaczej Esperal, to pomoc w walce z alkoholizmem polegająca na wszyciu pod skórę tabletek zawierających substancję aktywną – disulfiram. Zabieg jest szybki i wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Tabletki umieszcza się w miejscu niewidocznym, na przykład pod łopatką, w ramieniu lub w pośladku, co zapewnia pełną dyskrecję i nie jest widoczny dla innych osób. Kiedy osoba, która ma wszywkę, spożyje alkohol,pojawiają się silne i nieprzyjemne reakcje, co zniechęca do dalszego picia. Dzięki temu metoda ta pomaga w utrzymaniu abstynencji.

Przeczytaj też:  Pomysł na prezent dla chłopaka - dlaczego lepiej podarować emocje, niż przedmioty?

JAK DZIAŁA ZASZYCIE ALKOHOLOWE?

Wszywka alkoholowa, zawierająca disulfiram, działa poprzez blokowanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej, który jest kluczowy w procesie metabolizmu alkoholu. Gdy osoba po wszyciu spożyje alkohol, w organizmie gromadzi się toksyczny aldehyd octowy, który wywołuje silne reakcje, takie jak nudności, wymioty, przyspieszone tętno, duszności czy zaczerwienienie skóry. Te nieprzyjemne objawy zniechęcają pacjenta do sięgania po alkohol i pomagają utrzymać abstynencję.

JAK DŁUGO DZIAŁA WSZYWKA ALKOHOLOWA?

Wszywka alkoholowa swoje działanie może utrzymać przez okres od 8 do 12 miesięcy. Przez cały czas posiadania wszywki pod skórą, działa ona z taką samą siłą z jaką działała w dniu zaszycia. Czas działania zależy od dawki użytej podczas zabiegu, indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz sposobu metabolizmu leku w organizmie. Po upływie jej ważności zabieg można powtórzyć, jeśli pacjent czuje taką potrzebę i wyraża świadomą zgodę.

DLA KOGO JEST WSZYWKA ALKOHOLOWA?

Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób, które świadomie chcą zmienić swoje życie na lepsze. Często takim osobom jest trudno utrzymać trzeźwość i potrzebują motywatora aby wytrwać w swoim postanowieniu.

W Polsce aby odbył się zabieg wszczepienia wszywki pod skórę potrzebna jest świadoma zgoda pacjenta oraz ukończone 18 lat. Dodatkowo przed każdym zabiegiem musi się odbyć rozmowa z lekarzem specjalistom aby wykluczyć potencjalne przeciwwskazania takie jak:

  • choroby serca
  • choroby wydolnościowe
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • przyjmowane leki na bazie alkoholu.

CZEGO UNIKAĆ W TRAKCIE DZIAŁANIA WSZYWKI?

Osoby z wszywką alkoholową zawierającą disulfiram muszą unikać spożywania alkoholu oraz produktów i substancji, które mogą zawierać nawet jego śladowe ilości. Osoby z wszywką powinny unikać alkoholu w czystej postaci, takiego jak piwo, wino, wódka czy likiery, a także produktów spożywczych z alkoholem, np. ciast nasączanych alkoholem, sosów na bazie wina czy słodyczy z nadzieniem alkoholowym. Ważne jest również zwracanie uwagi na leki i preparaty medyczne zawierające alkohol, takie jak syropy na kaszel, krople nasercowe czy płyny do płukania ust, a także na kosmetyki, np. perfumy, wody kolońskie czy dezodoranty w sprayu. Spożycie alkoholu lub produktów zawierających alkohol podczas działania wszywki może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego należy uważnie czytać etykiety produktów i unikać wszystkiego, co może zawierać alkohol. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przeczytaj też:  Laserowe usuwanie pieprzyków Warszawa – na czym polega?

JAK WYGLĄDA ZABIEG?

Zabieg trwa około pół godziny i jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych. Lekarz rozpoczyna od aplikacji znieczulenia miejscowego, a następnie wykonuje nacięcie w okolicy łopatek lub pośladków. Następnie chirurg umieszcza pod skórą pacjenta od 8 do 10 tabletek z substancją czynną, która od razu zostaje uwolniona do organizmu. Na koniec lekarz zakłada szwy rozpuszczalne lub nierozpuszczalne w zależności od preferencji pacjenta. Po wszystkim pacjent dostaje zalecenia dotyczące higieny rany i profilaktyki.

Zabieg jest małoinwazyjny i nie wymaga hospitalizacji oraz długotrwałej rekonwalescencji. W zasadzie pacjent od razu po zabiegu może bez problemu wrócić do swoich obowiązków i codziennych aktywności oraz prowadzić samochód. Należy jednak pamiętać o prawidłowej pielęgnacji rany i zaleca się nie uprawiać aktywności fizycznej w pierwszym tygodniu po zabiegu.

Ważną częścią całej procedury jest świadoma zgoda pacjenta. Przed implantacją wszywki pacjent musi podpisać świadomą zgodę. Taki dokument potwierdza, że został on dokładnie poinformowany o działaniu wszywki, potencjalnych ryzykach oraz możliwych skutkach ubocznych. Zabieg ten jest całkowicie dobrowolny, a jego skuteczność w dużej mierze zależy od współpracy pacjenta z lekarzem oraz dodatkowego wsparcia psychologicznego. A presja ze strony bliskich, którzy namawiają osobę uzależnioną do podjęcia terapii wbrew jej woli, może negatywnie wpłynąć na przebieg leczenia.

CZY WSZYWKA ALKOHOLOWA LECZY ALKOHOLIZM?

Wszywka alkoholowa jest pomocnym narzędziem w leczeniu uzależnienia, ale sama w sobie nie wystarczy, by osiągnąć trwałą trzeźwość. W pierwszej kolejności pacjent powinien przyznać się przed samym sobą, że nadużywa alkoholu i potrzebuje profesjonalnej pomocy. Leczenie alkoholizmu jest wieloetapowe i wielotorowe, a polega na łączeniu razem odwyku, psychoterapii i farmakoterapii wspomagającej.

Kluczem do zdrowienia jest terapia, która pomaga zrozumieć mechanizmy uzależnienia, oraz uczestnictwo w spotkaniach grup wsparcia, takich jak Anonimowi Alkoholicy. Takie świadczenia mogą być realizowane zarówno w ośrodkach państwowych, jak i prywatnych. Prawdziwe zdrowienie to proces trudny i długotrwały, który wymaga zarówno pomocy z zewnątrz, jak i pracy nad sobą. Wszystko to wymaga silnej woli i stałej chęci dążenia do zdrowia, a abstynencja powinna być ciągła i trwać do końca życia. Wszystko to zwiększa szansę na utrzymanie stałej trzeźwości i brak nawrotów.

Przeczytaj też:  NASEN - EFEKTYWNE ROZWIĄZANIE PROBLEMÓW Z ZAŚNIĘCIEM

Dodaj komentarz