Lifestyle

Zdjęcia klasy Premium w smartfonie do 1500 zł

Aparat fotograficzny to jedna z najważniejszych funkcjonalności współczesnego smartfona. Parametry obiektywów oraz efekty, jakie można uzyskać korzystając z aparatów w telefonie, często w dużym stopniu wpływają na naszą decyzję o zakupie danego modelu lub rezygnacji z niego. Jeśli należymy do tych użytkowników smartfonów, dla których obiektywy oraz ich możliwości to bardzo istotne elementy telefonu, warto zapoznać się z ciekawą technologią Xiaomi, którą marka zastosowała w jednym ze swoich urządzeń ze średniej półki cenowej. O zaletach świetnego rozwiązania przeczytasz w poniższym tekście.

Dobry aparat, czyli jaki?

Zanim przejdziemy do prezentacji możliwości aparatów smartfona Xiaomi Redmi Note 10 Pro, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę wybierając telefon, jeśli zależy nam na wysokiej jakości fotografii. Będą to w szczególności takie parametry jak:

 • odpowiedni stosunek Mpx do światła zarówno obiektywu głównego, jak i aparatu do selfie,
 • szybko działający autofocus,
 • stabilizacja obrazu,
 • odpowiednia jasność obiektywu (parametr umożliwia wykonanie dobrych zdjęć w niesprzyjających warunkach),
 • obecność diody doświetlającej.

Ważne, choć może już nie dla wszystkich użytkowników, są takie funkcje aparatu jak opcja wykonania dobrych zdjęć panoramicznych oraz macro, czyli uzyskanie dokładnych fotografii małych elementów z niewielkiej odległości.

Dlaczego duża ilość megapixeli nie gwarantuje dobrych zdjęć?

Choć producenci smartfonów coraz częściej oferują gigantyczne ilości megapixeli, warto wiedzieć, że nie przekłada się ona bezpośrednio na jakość zdjęć, szczególnie w słabym świetle. Innymi słowy, duża ilość megapixeli, choć odpowiada za szczegółowość obrazu, wcale nie oznacza rewelacyjnych fotografii. Żeby zdjęcia były dobre, poza wielkością matrycy istotna jest również wielkość pojedynczego pixela. To właśnie ten pojedynczy pixel odpowiedzialny jest za jakość obrazu, szczególnie w słabym świetle. Im pixel jest większy, tym jakość lepsza.

Problem ten dostrzegła marka Xiaomi, która znana jest z tego, że stara się oferować dobre aparaty nawet w smartfonach budżetowych, a naprawdę niezłe już w grupie urządzeń ze średniej półki. Specjaliści Xiaomi zastosowali w Redmi Note 10 Pro rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie ilości megapixeli bez utraty jakości zdjęć.

Jak Xiaomi „zwiększył” pixele w Redmi Note 10?

Producent wyposażył główny obiektyw Xiaomi Redmi Note 10 Pro w 108 Mpx matrycę ze światłem 1.9. Oczywiście ilość Mpx przekłada się na wysoką jakość fotografii, jednak ta zależy w znacznym stopniu również od innych czynników, takich jak:

 • fizyczna wielkość matrycy,
 • rozmiar pojedynczego pixela,
 • optyka zastosowana w smart fonie,
 • wielkość przesłony.

W urządzeniu Redmi Note 10 Pro, zastosowano nie tylko matrycę o ogromnej rozdzielczości, ale także inne rozwiązania, które pozytywnie wpływają na jakość wykonywanych zdjęć:

 • podwójne natywne ISO (światłoczułość matrycy),
 • binowanie 9 w 1,
 • Tryb Nocny 2.0.

Interesującym zabiegiem jest binowanie 9 w 1. Co to oznacza? Wszystkie 108 megapixeli podzielonych zostaje na 12 grup, w których każdemu z 9 „małych” pixeli odpowiada jeden „większy”, o wielkości 2,1 µm. Innymi słowy, dane z 9 pixeli łączą się w 1 pixel. W ten sposób powstają większe pixele, które lepiej gromadzą i przetwarzają światło w scenie, a w konsekwencji wrażliwość matrycy na światło zostaje zwiększona o 900% i polepsza się jakość zdjęć w gorszym świetle. Jednocześnie szczegółowość fotografii pozostaje na wysokim poziomie przy dużej ilości pixeli.

Telemacro i panorama w Redmi Note 10 Pro

Imponujący aparat bazowy to z pewnością najważniejszy obiektyw Redmi Note 10 Pro, jednak na uwagę zasługują również pozostałe:

 • aparat do selfie 16 Mpx ze światłem 2.45,
 • obiektyw ultraszerokokątny 8 Mpx ze światłem 2.2 oraz 118 stopniowym polem widzenia,
 • rejestrator głębi 2 Mpix ze światłem 2.4,
 • aparat telemacro 5 Mpx ze światłem 2.4.

Obiektyw ultraszerokokątny zapewnia dobrej jakości zdjęcia panoramiczne, a wyposażony w dwukrotnie lepsze przybliżenie optyczne niż standardowe obiektywy macro, aparat telemacro z 4-krotnym zoomem cyfrowym, pozwala na wykonanie świetnych zdjęć z bliska.

Dodaj komentarz