Uncategorized

Żel na blizny potrądzikowe – czy warto?

Trądzik to dolegliwość, która dotyka nie tylko młodych ludzi. Zmiany tego typu mają znaczny wpływ na wygląd cery i samopoczucie, a dodatkowo mogą prowadzić do dalszych problemów. Wiele osób zmaga się ze szczególnie uciążliwymi śladami po długotrwałym trądziku, czyli bliznami potrądzikowymi. Co warto o nich wiedzieć i jak je zwalczyć? Czy żel to odpowiedni wybór?

Krótko o bliznach potrądzikowych

Trądzik przeważnie kojarzy się ze skórą młodzieńczą, ponieważ pojawia się w czasie dojrzewania, czyli gwałtownych zmian hormonalnych, które wpływają również na skórę. Może jednak nie dawać spokoju nawet w dorosłości, a w niektórych przypadkach pojawiać się po raz pierwszy dopiero w późniejszych latach życia. Jego charakterystyczne objawy to różnego rodzaju krosty, zaczerwienienia, krostki, ropne torbiele, wągry oraz innego rodzaju długotrwałe defekty skórne. Trądzik najliczniej pojawia się na skórze twarzy, pleców oraz szyi, lecz niekiedy dolegliwość jest widoczna również w innych miejscach.

Przyczyn powstawania trądziku jest wiele – można do nich zaliczyć:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • przewlekły stres,
  • niezdrową dietę,
  • zaburzenia snu,
  • błędną pielęgnację skóry lub jej całkowite zaniechanie.

Blizny potrądzikowe najczęściej powstają w wyniku prób wyciskania, drapania oraz dotykania wyprysków. Ich intensywność i widoczność zależy przede wszystkim od momentu podjęcia leczenia lub wprowadzenia zmian w pielęgnacji skóry. Nie bez znaczenia jest także zakres samych zmian trądzikowych. Co więcej, rodzajów blizn potrądzikowych jest kilka i charakteryzują się różnymi trwałymi zmianami skórnymi. Wyróżniamy m.in. blizny hipertroficzne (znajdujące się ponad powierzchnią skóry), atroficzne (pod powierzchnią skóry), odbarwione oraz przerostowe.

Jak zapobiegać bliznom potrądzikowym?

Aby przeciwdziałać powstawaniu bliznom potrądzikowym, należy podjąć kilka działań profilaktycznych, które wiążą się przede wszystkim z pielęgnacją oraz zmianą stylu życia. Cera trądzikowa, czyli szczególnie narażona na przewlekłe nawroty trądziku, powinna być szczególnie zadbana. Ważne jest regularne nawilżenie skóry oraz oczyszczanie jej dostępnymi kosmetykami. Taka pielęgnacja skóry powinna się odbywać codziennie rano i wieczorem.

W zależności od rodzaju cery oraz intensywności trądziku można zastosować kilkuetapową pielęgnację, jednak absolutną podstawą jest oczyszczenie twarzy. Warto korzystać z żeli do oczyszczania twarzy oraz kremów nawilżających. Oprócz tego należy zadbać o nawodnienie organizmu, zdrową dietę, a także – w miarę możliwości – prowadzenie mniej stresującego typu życia. Osoby zmagające się z takimi problemami powinny również ograniczyć dotykanie twarzy do minimum, szczególnie z brudnymi rękami. Należy także powstrzymać się od zdrapywania oraz wyciskania krost – takie działania mogą prowadzić do powstawania jeszcze wyraźniejszych śladów.

Blizny potrądzikowe – jaki żel wybrać?

Jednym z najlepszych sposobów na radzenie sobie z bliznami potrądzikowymi jest żel na blizny. Odpowiednio dobrane rozwiązanie może przy okazji pomóc w leczeniu innego rodzaju blizn. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na skład: ważne będą elementy takie jak kolagen czy elastyna, ponieważ to właśnie ich ubytek powoduje wysuszanie się skóry, obniżenie jej regeneracji, a w późniejszych latach także zmarszczki. Przez uzupełnienie ubytku kolagenowego skóra może się szybciej wyleczyć i odnowić; oznacza to także, że blizny będą się zmniejszać oraz stopniowo zanikać.

Dodaj komentarz