Zdrowie

Zgaga — palący problem, jak sobie z nim poradzić?

Zgaga (refluks) to często spotykany problem. Uczucie palenia i pieczenia za mostkiem i w gardle to najczęstsze objawy jakie jej towarzyszą. Kto choć raz doświadczył zgagi ten wie, że jest to doznanie nieprzyjemne, którego chcemy się pozbyć jak najszybciej. Jak pozbyć się zgagi? Czy istnieją skuteczne sposoby które w tym pomogą?

Skąd bierze się zgaga? 

Zgaga powstaje w wyniku cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, jest objawem tzw. choroby refluksowej żołądka. Wraz z treścią pokarmową, cofaniu ulega także kwas solny, który znajduje się w żołądku. Ma on działanie drażniące na nabłonek przełyku. Przyczyną takiego stanu jest nieprawidłowo działający dolny zwieracz przełyku. W warunkach prawidłowych nie pozwala on na wydostawanie się treści pokarmowej z żołądka, ponieważ jego skurcze zatrzymują ją w żołądku. Jego niewydolność sprawia, że pokarm wydostaje się do przełyku.

Niektóre pokarmy sprzyjają występowaniu zgagi. Należą do nich m.in. ostre i tłuste potrawy, kwaśne owoce cytrusowe. Na zgagę często skarżą się także kobiety w ciąży. W ich przypadku problem jest spowodowany zmianami hormonalnymi na początku ciąży, natomiast w późniejszym okresie zgaga wynika z ucisku ciężarnej macicy na żołądek co powoduje cofanie się treści pokarmowej.

Zgaga — objawy 

Do najczęściej wymienianych objawów zgagi, należy pieczenie za mostkiem oraz w gardle. Uczucie to pojawia się najczęściej w niedługim odstępie czasu po spożytym posiłku, podczas czynności takich jak pochylanie się czy odpoczynek w pozycji leżącej. Innym objawem na który często skarżą się osoby ze zgagą jest odbijanie o kwaśnym posmaku. Warto mieć na uwadzę, że objawy podobne do zgagi mogą niekiedy zwiastować inne, dużo poważniejsze problemy zdrowotne, jak np zawał serca. Jego objawem także jest piekący ból za mostkiem. Dlatego też nigdy nie należy go bagatelizować, zwłaszcza jeśli ból ma charakter promieniujący i występują inne symptomy, jak np. uczucie duszności i niepokój. Szczególnie czujne powinny być osoby obciążone w wywiadzie kardiologicznym, a także z  chorobami takimi jak cukrzyca i otyłość. 

Domowe sposoby na zgagę, co może pomóc?

W walce ze zgagą często skuteczne i przydatne okazują się domowe sposoby. Wśród najczęściej stosowanych warto wymienić:

  • kisiel z siemienia lnianego – dzięki zawartości związków śluzowych, działa osłaniająco i powlekająco na błonę śluzową przełyku, łagodząc podrażnienia i chroniąc błony śluzowe przed uszkodzeniem
  • mleko, kefir lub maślanka na zgagę – do zastosowania gdy zgaga występuje sporadycznie i nie jest zbyt intensywna
  • napary z ziół – rumianek, melisa, koper włoski, to zioła które działają rozluźniająco oraz przyspieszają procesy trawienia, co pośrednio pomaga na zgagę. 

Wśród domowych metod na zgagę znajdują się jeszcze migdały oraz imbir (cienki plaster do żucia). Te ostatnie są szczególnie cenione i wykorzystywane przez kobiety w ciąży.

Tabletki na zgagę bez recepty, jak wybrać skuteczne?

W aptekach dostępne są liczne preparaty, dedykowane dla osób którym doskwiera zgaga. Jak wybrać skuteczny lek na zgagę? Wśród preparatów można wyróżnić tabletki na zgagę do połykania oraz do ssania. Dostępne są także preparaty w formie płynnej.

Wśród leków na zgagę dostępnych bez recepty, wyróżniamy preparaty hamujące produkcję kwasu solnego w żołądku. Są one dostępne w postaci tabletek do połykania. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane są tabletki z omeprazolem lub pantoprazolem. Leki te zazwyczaj przyjmuje się rano, na czczo, min. 30 minut przed planowanym posiłkiem. Innym rodzajem preparatów są leki zobojętniające nadmiar kwasu solnego. Występują one najczęściej w postaci tabletek do ssania lub tzw. mleczek na zgagę. Zawierają w składzie związki takie jak: węglan wapnia, węglan magnezu, wodorotlenek glinu lub magnezu. Ich zadaniem jest  zobojętnianie nadmiaru kwasu solnego, (zamieniają go w wodę i sole mineralne).

Innym składnikiem występującym w popularnych preparatach na zgagę jest alginian sodu. Jest to związek pozyskiwany ze środowiska naturalnego z alg. W zetknięciu z kwasem solnym, przyjmuje on postać żelu, który wyściela ochronną warstwą powierzchnię błony śluzowej żołądka.

Dodaj komentarz