Uncategorized

Płaskie czy wysokie – jakie botki wybrać na sezon jesienno-zimowy?

Dni są coraz krótsze, a temperatury za oknem coraz niższe. Wielkimi krokami zbliża się sezon zimowy. By być na to gotowym, warto przejrzeć zawartość swojej garderoby i szafki z butami, by ocenić, czy niczego w nich nie brakuje. Dla kobiet, które aktualnie poszukują dla siebie idealnej nowej pary, przygotowaliśmy krótki poradnik na temat jesienno-zimowych botków, a także wskazówki na temat rodzajów obcasów i ich wysokości.

Rodzaje obcasów

  • Płaski – buty na płaskim obcasie posiadają niewielki, stabilny obcas – z reguły jego wysokość wynosi od około 2,5 do 4 centymetrów. Takie wartości liczbowe są określane mianem “zdrowego obcasa” – chodzenie w butach na płaskim obcasie przez wiele godzin nie przynosi żadnych negatywnych skutków dla naszych nóg lub kręgosłupa.
  • Szpilka – cienki obcas typu szpilka to rozwiązanie stosowane nie tylko w eleganckich czółenkach na wielkie wyjścia. Producenci butów i e-sklepy z takim asortymentem oferują wiele innych modeli na cienkiej, wysokiej szpilce: również botki czy workery.
  • Słupek – słupek to doskonała alternatywa dla cienkiej szpilki: jest grubszy, a przez to bardziej stabilny i komfortowy w noszeniu. Botki na słupku doskonale wyglądają do podwiniętych dżinsów, dopasowanych rurek, sukienek i spódnic.
  • Koturn – koturny to jeszcze wyższy poziom komfortu i wygody niż słupek. W botkach na dość wysokim koturnie – np. 8-centymetrowym – nie czuć tej wysokości. Dzięki temu po takie buty sięgają wszystkie osoby, które chcą sobie dodać trochę wzrostu, ale móc swobodnie i komfortowo przemieszczać się po trudnej nawierzchni lub być na nogach przez wiele godzin.
  • Klocek – tego typu obcas jest bardzo podobny do słupka, z reguły jest odrobinę od niego szerszy, przez co jeszcze bardziej komfortowy w noszeniu. Botki ocieplane na klocku to najczęściej damskie kowbojki, sztyblety oraz workery.

Wysokość obcasów

Obcasy w damskich butach można podzielić na 3 kategorie:

  • niski – płaskie buty damskie zazwyczaj posiadają jakikolwiek obcas, jego wysokość oscyluje wokół 2-4 centymetrów,
  • średni – gdzie zaczyna i kończy się granica obcasów o średniej wysokości? Jest to bardzo umowne. Z reguły podawane są liczby w przedziale 5-7 centymetrów,
  • wysoki – klasyczne szpilki często produkowane są na 8 lub 10-centymetrowym obcasie, a producenci innych modeli obuwia – również botków – się tym inspirują. Większość butów na wysokim obcasie posiada platformę – np. botki na 10-centymetrowym obcasie mogą mieć spód o wysokości 2 cm, finalnie wysokość obcasa to zatem 8 centymetrów.

Płaskie czy wysokie – co wybrać na sezon jesienno-zimowy?

Każda kobieta ma inną tolerancję na wysokie obcasy – dla jednej chodzenie w wysokich 10-11-centymetrowych botkach jest codziennością, a dla innych już 6-centymetrowy, stabilny słupek to opcja wyłącznie na specjalne okazje. Producenci obuwia stosują różne sprytne patenty, takie jak platformy oraz inne, poprawiające komfort noszenia sposoby – np. gruby, stabilny obcas zamiast cienkiej szpilki – dzięki temu łatwiej chodzić nawet po mokrej lub ośnieżonej nawierzchni. W tym, którą wysokość obcasa wybrać na sezon jesienno-zimowy, podpowiedzą inne buty, które posiadamy w swojej kolekcji. Warto znaleźć model na najwyższym obcasie – taki, w którym faktycznie chodzimy – będzie to maksimum, na jakie można sobie pozwolić i górna granica wysokości obcasa.

By było wygodnie i komfortowo, dobrze postawić na stabilny, gruby obcas: słupek, klocek lub koturnę. Na wyjątkowo trudne warunki pogodowe lub długi dzień z załatwianiem przeróżnych sprawunków, dobrze mieć w zanadrzu botki płaskie. Sztyblety, workery czy trapery na 2-4-centymetrowym obcasie wyglądają modnie i stylowo, doskonale odnajdą się w każdej stylizacji na jesień lub zimę. By stopy nie zmarzły, warto kupić buty ocieplane w środku, np. miękkim kożuszkiem.

Dodaj komentarz