Jaki rodzaj aktywności ruchowej będzie odpowiedni dla Ciebie?
Dla zachowania dobrostanu fizycznego i umysłowego szalenie ważny jest codzienny ruch. Absolutne minimum to 10 000 kroków dziennie. Spacery, bieganie, a może rower? Zobacz, jaki rodzaj aktywności ruchowej będzie odpowiedni dla Ciebie.
Spacery – remedium na zły humor i problemy z zasypianiem
Spacery to forma ruchu idealna dla każdego – młodych i starych. W przeciwieństwie do biegania, może być uprawiania także przez osoby zmagające się z nadwagą i otyłością. Regularne spacery mają pozytywny wpływ na dobrostan psychiczny i fizyczny. Pozwalają spalać kalorie, ale także zredukować codzienny stres. Są wsparciem osób, które od lat borykają się z bezsennością. Ponadto chodzenie pozwala ustabilizować poziom cukru we krwi, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na demencję starczą.
Bieganie – sposób na dobre zdrowie i smukłą sylwetkę
Te osoby, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów, mogą zainteresować się bieganiem. Regularne treningi, połączone ze zbilansowaną dietą i odpowiednią suplementacją (pomocne w tym celu będą między innymi odżywki węglowodanowe) pozwolą przynieść doskonałe rezultaty. Kto wie, może tak bardzo wkręcisz się w bieganie, że z czasem zaczniesz brać udział w miejskich imprezach biegowych? Korzyści zdrowotne wynikające z uprawiania tej dyscypliny to przede wszystkim wzmocnienie kości i mięśni, poprawa funkcjonowania układu krążeniowo-oddechowego, a także poprawa pracy systemu odpornościowego. Nie bez znaczenia jest także zniwelowanie stresu i napięcia nerwowego, co przekłada się korzystnie na stan psychiczny, poczucie odprężenia i zrelaksowania.
Rower – świetny sposób na spędzenie wolnego czasu
Jazda na rowerze to jedna z najchętniej uprawianych aktywności. W tym sporcie wykorzystuje się naturalny, fizjologiczny ruch stawów i mięśni, dlatego ryzyko urazu, podobnie jak lista przeciwwskazań, jest niewielkie. Podczas jazdy rowerowej możesz się zrelaksować, podziwiając piękne widoki po drodze. Możesz również spalić kalorie i podkręcić metabolizm. Dzięki niemu utrzymasz prawidłową masę ciała. Wzmocnisz również układ krążeniowo-oddechowy. Regularnie trenując lub po prostu jeżdżąc rekreacyjnie trenujesz mięśnie łydek, ud, pośladków, a pośrednio również mięśni rąk i brzucha. Uprawiając tę aktywność ograniczysz bóle pleców.
Pływanie – forma relaksu i zadbania o ładną sylwetkę
Każdy, kto lubi pływać, na pewno doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że z biegiem lat pojemność jego płuc uległa zwiększeniu. Ta aktywność fizyczna stanowi świetny sposób na poprawę funkcjonowania układu oddechowego, ale także wspomaga pracę stawów. Poza tym ruch w wodzie jest wskazany dla wszystkich tych osób, które walczą z dodatkowymi kilogramami. Regularne treningi wpływają korzystnie na poprawę kondycji i ogólnej wytrzymałości organizmu. Ponadto świetnie oddziałuje na samopoczucie, pozwalając pozbyć się stresów.
Podsumowując, istnieją różne proste aktywności fizyczne, dzięki którym wzmocnisz mięśnie, spalisz kalorie i poprawisz sobie nastrój. Warto wybrać te, które najbardziej Ci odpowiadają.