Dom

Aromaterapia w domu — jak się przygotować?

Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej wykorzystująca olejki eteryczne w celu oddziaływania na zdrowie fizyczne i psychiczne. W jakie akcesoria warto się zaopatrzyć chcąc rozpocząć taką naturalną terapię olejkami?

Dyfuzory do aromaterapii

Aby móc korzystać z dobrodziejstw aromaterapii, należy zakupić dyfuzor zapachowy. Do wyboru mamy różnego rodzaju dyfuzory do aromaterapii. Jednym z dostępnych rozwiązań jest dyfuzor do olejków nebulizujący, który rozbija olejek na drobne cząsteczki, wykorzystując do tego celu strumień powietrza pod wysokim ciśnieniem oraz dyszę rozpylającą. Do czynienia możemy mieć także z ultradźwiękowymi dyfuzorami do aromaterapii. Wykorzystują one wodę oraz częstotliwości elektroniczne w celu wytworzenia delikatnej mgiełki. Dużą popularnościś cieszą się także cieplne dyfuzory olejków eterycznych, które są wyposażone w elementy grzewcze ułatwiające stopniowe odparowanie olejku eterycznego do powietrza. Ostatnia propozycja to dyfuzory parowe wykorzystujące przepływ powietrza do rozprzestrzenia się aromatu olejku.

Olejki eteryczne i zapachowe do aromaterapii

Jakiego rodzaju olejki eteryczne wykorzystuje się w aromaterapii? Są to olejki zapachowe pozyskiwane z liści, kwiatów, korzeni, kory lub drewna. Najpopularniejszymi olejkami eterycznymi naturalnymi są: lawendowy, z eukaliptusa, z mięty pieprzowej, z drzewa herbacianego oraz różany.

Kominki ceramiczne

Swoją przygodę z aromaterapią rozpocząć można również od zakupu kominka ceramicznego. To doskonały sposób na wykorzystanie właściwości olejków eterycznych. Jak zbudowane są kominki ceramiczne? Składają się one z dwóch części. Dolna to miejsce na bezzapachową świeczkę typu tealight, górna — miseczka, do której wlewa się zmieszany z wodą olejek eteryczny lub umieszcza wosk zapachowy. Po zapaleniu świecy, miska zaczyna się stopniowo nagrzewać. Na skutek ciepła dochodzi do uwalniania aromatycznych cząsteczek olejków eterycznych. Poza klasycznymi kominkami ceramicznymi do aromaterapii, do czynienia możemy mieć również z modelami elektrycznymi, które podłącza się do prądu. Idealne akcesorium do aromaterapii tego typu powinno być wykonane z trwałego materiału, posiadać dużą, gładką misę i być łatwy w czyszczeniu.

Woski zapachowe do kominków

Wosk zapachowy do kominka to doskonała alternatywa dla klasycznej świeczki. Mają one postać małych kosteczek pozbawionych knota i szklanego opakowania. Dlaczego warto zdecydować się na zakup wosku zapachowego? Jako że jest on sprzedawany w niewielkich porcjach, jego cena jest niezwykle atrakcyjna. Wosk zapachowy do podgrzewacza to doskonały sposób na przetestowanie wybranych zapachów przed zakupem świecy. Do jego atutów zalicza się także dużą wydajność. Wosk dzielić można na porcje dowolnej wielkości, co daje pełną kontrolę nad intensywnością aromatu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zmieszać ze sobą kilka różnych zapachów, tworząc własną, unikalną kompozycję. W przeciwieństwie do klasycznej świecy, wosk można zapalić i zgasić w dowolnym momencie, bez konieczności czekania na roztopienie całej powierzchni. Produkty tego typu różnić mogą się od siebie nie tylko aromatem, lecz również materiałem wykonania. Do czynienia możemy mieć między innymi z woskami zapachowymi sojowymi. Gwarantują one należytą ekspozycję aromatu i głębię zapachową. Woski tego typu wyróżniają się niską temperaturą topnienia, która wynosi zaledwie 45 — 50 stopni Celsjusza. Palą się one delikatnym, czystym płomieniem, który nie ma tendencji do tak zwanego kopcenia. Podczas spalania takiego wosku wytwarza się znacznie mniej sadzy niż ma to miejsce w przypadku produktów parafinowych.

Dodaj komentarz