Lifestyle,  Moda

Forever 21 – gigant mody ogłosił właśnie bankructwo

Forever 21 jest amerykańską siecią sklepów z modą, obok H&M oraz Zary jeden z symboli tak zwanych fast fashion, ogłosiła już bankructwo. Jest to efekt między innymi bardzo rosnącej konkurencji ze strony internetowych sklepów, która wywołała w Stanach Zjednoczonych zjawisko handlowej apokalipsy. Firma działalność ma kontynuować, ale niestety będzie zamykać swoje sklepy w Azji oraz w Europie.

Nikogo to nie dziwi

Ogłoszenie upadłości przez sieć Forever 21 raczej nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Tak naprawdę już w lipcu „The Wall Street Jorunal” podał, że firma zatrudniła fachowców w restrukturyzacji. To właśnie oni mieli pomóc jej w renegocjonowaniu czy też rozwiązaniu umów na wynajem sklepów oraz pozyskaniu finansowania dodatkowej.

Cały czas trwa w Stanach Zjednoczonych apokalipsa handlowa

Modowy gigant obecnie musi się zmagać ze spadkiem sprzedaży oraz także kryzysem gotówkowym, których powodem między innymi jest konkurencja rosnąca ze strony internetowych sklepów, w tym także Amazona. Jak podkreślił Bloomberg, Forever 21 to marka niesamowicie popularna wśród nastolatków z uwagi na niedrogie oraz także przyciągające wzrok ubrania. Obecnie jednak ma problem z klientami, którzy należą do Generacji Z, a więc ludźmi urodzonymi po roku 1998. Oni chętniej wybierają streetwearowe marki oraz także decydują się na zakupy w sieci.

Zmagać z konkurencją ostrą ze strony e-commerce tak naprawdę musi się cała handlowa branża w Stanach Zjednoczonych, gdzie mówimy wręcz o zjawisku handlowej apokalipsy. Kolejne handlowe sieci, w tym największe towarowe domy, od dobrych kilku lat zamykają swoje kolejne stacjonarne sklepy. Z różnych raportów wynika, że w roku 2018 zlikwidowano w Stanach Zjednoczonych już 5864 handlowych placówek. Niektóre marki znikły w ogóle z rynku amerykańskiego, w tym giganty takie jak Toys R Us czy też Sears.

Obecnie Forever 21 ma ponad 800 sklepów w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskie oraz w Azji. Działa już w prawie sześćdziesięciu krajach, ale większość salonów ma właśnie w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze zanim ogłosili swoje bankructwo co po niektóre sklepy na rynkach głównym, w tym w Chinach oraz w Wielkiej Brytanii zostały zamknięte. W stanach Zjednoczonych wiele salonów dwupiętrowych ograniczonych zostało do jednego piętra. Musimy także dodać, że Forever 21 jest szóstym co do wielkości najemcą w handlowych galeriach poza towarowymi domami. Jest to zatem naprawdę potężna ilość. Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości. Nawet tych najmniejszych.

Dodaj komentarz