Uncategorized

Malowanie metalu – jak poradzić sobie z rdzą?

Rdza to problem, z którym przychodzi nam się zmierzyć, gdy mamy do czynienia z metalowymi powierzchniami. Często pojawia się na elementach narażonych na działanie czynników atmosferycznych – ogrodzeniach, bramach czy skrzynkach na listy. Nie tylko niszczy estetykę poszczególnych przedmiotów, ale również wpływa na ich trwałość. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na zabezpieczenie metalu przed dalszym rozwojem korozji. Jednym z nich będzie dobrej jakości farba na rdzę. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.

Rdza na metalu – przyczyny i konsekwencje

Rdza jest wynikiem procesu korozji metalu, który zachodzi, gdy jego powierzchnia reaguje z wilgocią i tlenem zawartym w powietrzu. To szczególnie problematyczne w przypadku elementów stale narażonych na deszcz, takich jak: balustrady, ogrodzenia, czy meble ogrodowe. Jeśli zjawisko rdzy zostanie zignorowane, może prowadzić do poważnych uszkodzeń metalu i konieczności wymiany poszczególnych elementów. Dlatego, gdy tylko zauważysz korozję, warto podjąć kroki w celu rozwiązania tego problemu.

Skorodowany metal – jak pozbyć się rdzy?

Jeśli chcesz odświeżyć metalowe elementy przy pomocy malowania, najpierw konieczne jest mechaniczne usunięcie rdzy z jego powierzchni. Możesz to zrobić za pomocą szczotki drucianej, papieru ściernego o dużej gradacji lub szlifierki kątowej z odpowiednią końcówką ścierną. Należy usunąć całą widoczną, luźno przylegającą rdzę. Przy okazji pozbędziesz się również starej warstwy farby.

Po usunięciu rdzy konieczne jest przygotowanie metalu do malowania. Oczyść powierzchnię z kurzu, brudu i olejów. Gładkie, duże powierzchnie powinny zostać zmatowione, a następnie odpylone. Metal przed malowaniem musi być czysty i suchy, by farba na rdzę utworzyła trwałą, dobrze przylegającą powłokę.

Farba na rdzę – czym powinna się wyróżniać?

Dobra farba na rdzę (www.dekoral.pl) musi mieć cechy, które zapewnią trwałą i skuteczną ochronę metalowych powierzchni. Najlepsze produkty, takie jak Dekoral Emalia Antykorozyjna Bezpośrednio Na Rdzę, oferują kompleksowe zabezpieczenie poprzez trójfunkcyjny system ochrony przed korozją – farba zatrzymuje wilgoć, zapewnia odporność na uderzenie i łuszczenie powłoki, a także aktywne przeciwdziała powstawaniu rdzy. Ponadto, wspomniana emalia łączy w sobie funkcje gruntu, podkładu oraz farby nawierzchniowej, co ułatwia i przyspiesza proces malowania.

Malowanie metalu – o czym pamiętać?

Zanim jeszcze nałożysz pierwszą warstwę, dokładnie wymieszaj Dekoral Emalię Antykorozyjną Bezpośrednio Na Rdzę, by uzyskać jednolity, estetyczny kolor powłoki. Do aplikowania farby możesz wykorzystać wałek lub pędzel. Zaleca się nałożenie 2-3 warstw, by zyskać solidne zabezpieczenie metalu przed korozją. Pamiętaj, by między poszczególnymi warstwami pozwolić farbie wyschnąć – w tym przypadku producent zaleca 24-godzinną przerwę (1 godz., jeśli malujesz małe elementy).

Dodaj komentarz