Uncategorized

Wady wzroku: Przegląd i korekcja

Problemy z ostrym i klarownym widzeniem, a także widzeniem z różnych odległości są bardzo popularnymi przypadłościami. Wady w obrębie aparatu wzroku dotykają zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Jednocześnie dzięki temu, że nie są one chorobami, można w prosty sposób je korygować. Które wady występują więc najczęściej i w jaki sposób można sobie z nimi radzić?

Niezborność – jedna z najpopularniejszych wad

Niezborność to nic innego jak tylko astygmatyzm. Ta wada wzroku odnosi się głównie do zaburzeń symetrii obrotowej gałki ocznej. Astygmatyzm sprawia także, że jeden lub oba elementy aparatu wzroku zostają zdeformowane. Najczęściej to właśnie rogówka i soczewka, zamiast kształtu okrągłej piłki, przybierają kształt owalny. To z kolei doprowadza do nieprawidłowego skupiania światła na siatkówce, a w konsekwencji do niewyraźnie widzianego obrazu. Astygmatyzm może się również objawiać nadmiernym mrużeniem oczu, a nawet chronicznymi bólami głowy.

Jak koryguje się astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku, która może być skorygowana przy pomocy odpowiednio dobranych soczewek. Zwykle ich dobór poprzedzony jest wykonaniem testu na astygmatyzm i zdefiniowaniem stopnia jego zaawansowania. Soczewki dla astygmatyków to tzw. soczewki toryczne. Swoim kształtem przypominają przecięty na pół obwarzanek i mają różne grubości na całej powierzchni. W ten sposób korygują kształt soczewki lub rogówki.

Miopia, czyli problem z widzeniem dalekim

Miopia, czyli krótkowzroczność to kolejna wada wzroku, która jest dość powszechna. Wynika ona głównie z tego, że ostry obraz nie tworzy się bezpośrednio na siatkówce oka. Krótkowidz nie ma najmniejszych problemów z dostrzeżeniem przedmiotów, które znajdują się bezpośrednio w zasięgu jego wzroku. Jednak przedmioty, które znajduje się w znacznie dalszej odległości, są już rozmazane i niewyraźne. Często krótkowzroczności towarzyszy dodatkowo zmęczenie wzroku, związane z wysiłkiem przystosowania oka do panujących warunków.

W jaki sposób koryguje się miopię?

Ta wada wzroku również może być korygowana przy pomocy odpowiednio dobranych soczewek. Wykorzystuje się tu soczewki sferyczne, czyli najbardziej klasyczne, o mocach minusowych. Ich dokładna moc powinna być dobrana przez okulistę.

Hiperopia – przeciwieństwo miopii

Hiperopia to z kolei wada wzroku, która jest przeciwieństwem krótkowzroczności. W tym przypadku, nadwzroczność objawia się tym, że pojawiają się problemy podczas patrzenia na przedmioty, które znajdują się w bezpośredniej bliskości aparatu wzroku. Nie ma za to najmniejszych problemów z tym, by dostrzec te, które znajdują się znacznie dalej. Dalekowidz również może doświadczać bólów głowy i nadmiernie mrużyć oczy, by poprawić ostrość widzenia.

Jak można korygować hiperopię?

Nadwzroczność koryguje się przy pomocy tych samych soczewek, co w przypadku miopii. Jednak ta wada wzroku wymaga zastosowania soczewek sferycznych o mocach dodatnich, które przeniosą punkt skupienia światła bezpośrednio na siatkówkę oka. Ich moc również powinna być dobrana przez okulistę.

Dodaj komentarz