Dom

Jakie firany wybrać w 2021 roku?

Czy 2021 rok przyniesie duże zmiany w aranżacji okien? Zobacz, jakie tkaniny firanowe będą modne i po jakie wzory będziemy sięgać najczęściej.

Modne firany – jaka tkanina będzie najlepsza

Gotowe firany najczęściej szyte są z uniwersalnych i praktycznych tkanin. Dobrym przykładem jest markizeta. To lekka, zwiewna, przezroczysta tkanina, która się nie gniecie. Wyglądem przypomina nieco moskitierę, ale jest zdecydowanie mniej sztywna. Z markizety można zamówić także firany na wymiar. Duży wybór firan z markizety oferuje sklep alena-firany.pl.

Drugą wartą polecenia tkaniną jest batyst. Gładki, wytrzymały, o luźnym splocie, może kojarzyć się z firanami lnianymi. Jednak o ile len jest tkaniną mocno gniotącą się i raczej niepolecaną na firany, to batyst, jeśli będzie delikatnie uprany, może nie być prasowany.

Firany kreszowane (naturalnie gniecione) będą w odwrocie, w bieżącym sezonie raczej rzadko będziemy po nie sięgać. Jeśli jednak ktoś lubi te charakterystyczne trwałe zagniecenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by taką firankę powiesił. Na pewno nie trzeba będzie jej prasować.

Modne firany – gładkie, czy zdobione

Chociaż minimalizm nadal będzie chętnie wybieranym kierunkiem aranżacji wnętrz, przestanie być dominujący. Ostatnie miesiące, które spędziliśmy w domach, przekonały nas, że szukamy wnętrz ciepłych, przytulnych, urządzonych bez niepotrzebnego przepychu, ale też bez nadmiernych ograniczeń. Stąd coraz rzadziej będziemy widywali w oknach gładkie firanki. Sprawdzą się tylko tam, gdzie zdecydowanie postawimy na minimalizm.

We wszystkich innych wnętrzach lepiej zaprezentują się firanki zdobione delikatnym wzorem na całej powierzchni i/lub gipiurą w dolnej części. Nie zabraknie firan pasiastych, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Będziemy szukać wzorów, które podświadomie zrobią na nas wrażenie znajomych, domowych, przytulnych. W tym duchu będziemy też wieszać zasłony i dobierać inne dekoracyjne dodatki. Na topie nadal będzie styl eko, chętnie będziemy inspirować się stylem retro i modern classic. Jednym słowem – ma być stylowo, efektownie, ale i przytulnie, domowo, bez niepotrzebnego nadęcia.

Modne firany – do jakich wnętrz pasują firanki z gipiurą

Firanki z gipiurą niejako określają charakter wnętrza. Na pewno nie będzie ono surowe i minimalistyczne. Triumfalny powrót gipiury jest kolejnym dowodem na to, że w 2021 będziemy szukać firanek podkreślających domową atmosferę. Gotowa firanka z gipiurą niewątpliwie będzie jej częścią.

Gipiura to zdobienie firanki w dolnej części, przypominające profilowaną koronkę. Sprawdzi się we wnętrzach typu retro, vintage, rustykalnym, angielskim, francuskim, klasycznym, czyli tych, które nawiązują do tradycyjnych rozwiązań. Jednak gipiura nieobca jest nowoczesnym wnętrzom, na przykład industrialnym. Natomiast nie sprawdzi się we wnętrzu minimalistycznym, gdzie najlepiej zaprezentuje się całkowicie gładka firana bez ozdób.

Modne firany – czy zawsze muszą być białe?

Biała firanka jest niemal taką samą oczywistością jak biały sufit, jednak… widuje się czasem kolorowe sufity. Podobnie jest z firankami, jeśli chcemy, możemy powiesić w oknie kolorową wersję. Trzeba tylko pamiętać, że w takiej sytuacji zasłony powinny być utrzymane w podobnej kolorystyce, przy czym firanka musi być nieco jaśniejsza. Nigdy nie wiesza się firan i zasłon w dwóch różnych kolorach. Wyjątkiem mogą być święta Bożego Narodzenia, tylko wtedy czerwone zasłony i zielona firanka nie będą raziły swoim widokiem. Na co dzień jednak lepiej postawić na gotowe firanki w kolorze zasłon.

Dodaj komentarz